Connect with us

Ekonomi

Albayrak: Para Politikalarının Tam Bağımsızlığı Prensibimizdir

Yeni Ekonomi Modeli

Dolmabahçe’de düzenlenen toplantıda “Yeni Ekonomi Modeli”, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

2018 ve 2019’da ekonomide dengeleme dediğimiz birinci fazını ortaya koyacaklarını belirten Albayrak, “Bu alandaki adımların atılmasıyla 2018-2019’da Türkiye 1. fazı bitirip sürdürülebilir, istikrarlı ve sağlıklı büyüme dediğimiz 2. faza geçecek. Bu süreci 2020 ve 2021 yıllarında ortaya koyulan bu dönüşümlerle birlikte 3. faz dediğimiz daha adaletli paylaşım fazına geçeceğiz. Tüm bu süreçlerin gerçek manası ile başarıya ulaşması, sağlam, kalıcı ve sürdürülebilir bir ekonomi yaklaşımı olarak kurgulamak istediğimiz 3+1 dediğimiz nitelikli insan gücü ve güçlü topluma dönüşüm politikalarımızla taçlandıracağız. 1. adım, 2. adım, 3. adım ve sonunda nitelikli insan gücü ve güçlü toplum fazına ulaşacağız.” ifadelerini kullandı.

Para politikasının bağımsızlığı konusunda Merkez Bankası özelinde çok hassas olduklarını da belirten Albayrak, “Mümkün olduğunca konuşmamaya gayret ettik. Hatta hiç konuşmadık. Özellikle para politikalarının tam bağımsızlığı konusu prensip olarak bundan sonra da devam edecek.” dedi.

Albayrak’ın konuşmasından önemli satırbaşları şu şekilde:

Orta Vadeli Program Eylül’de Açıklanacak

En etkin politikaların yaşanacağı bir dönem olacak. Her bir adımı ince ince döşeyerek aksiyon alacağız, bu görüşmeler ve istişareler Türkiye’nin bu yolculuğunda önemli bir adım olacak. Orta Vadeli Program Eylül’de açıklanacak. Yeni dönemde kararlı bir yaklaşım sergileyeceğiz. İşte yeni model olarak ortaya çıkacak olan, bu bakanlığın koordinasyonunda çok daha kararlı ve güçlü şekilde emin adımların atıldığı önemli ve yeni bir dönem başlayacak. Dizayn ettiğimiz sistem sürdürülebilir olacak. Güçlü temelleri olacak.

Sermaye Piyasalarını Geliştirmeyi Hedefliyoruz

Özellikle bankacılık kesimi başta olmak üzere finans sektörünün güçlü yapısının korunması lazım. Bankalarımız ve diğer finansal kuruluşların güçlü mali bünyeleri ile faaliyetlerine etkin bir şekilde devam etmesi noktasında finansal istikrarın daha da güçlendirilmesi önceliklerimiz arasındadır ve amaçlarımızdan bir tanesidir. Sermaye piyasaları içerisindeki payını veya finansal sektör içerisindeki payını azaltacağız, sermaye piyasasının pasta içerisindeki payını büyüteceğiz. Yani finansal sektörün yüzde 90’ından fazlası bankacılık sektörü olmayacak, olmamalı. Sağlıklı finansal sistemden bahsediyorsak… Özellikle sermaye piyasalarını geliştirmeyi hedefliyoruz.

Daha Sıkı Bir Hazine ve Maliye Bakanlığı Göreceğiz

Ekonomik Dengeleme” başlıklı birinci fazda, enflasyonla ile güçlü mücadele edilecek. İkincisi, özellikle mali disiplin üzerinde çok daha sıkı bir Hazine ve Maliye Bakanlığı göreceğiz. Üçüncüsü ise cari açığın düşürülmesi. Cari açığın düşürülmesiyle ilgili stratejik temellerin atıldığı çok önemli bir dönem olacak. Sonra güven ortamının iyileştirilmesi için gerekli tüm adımların atılacağı, iş ve yatırım ortamının cazibesinin artırılacağı, bunlarla birlikte sermaye piyasalarının derinleştirileceği çok önemli 1,5 yıl olacak.

Emlak Bankası’nı Hayata Geçiriyoruz

Yeni bir finansal regülasyon otoritesi getirilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi’ni yeniden düzenleyeceğiz. Emlak Bankası’nı hayata geçiriyoruz. Emlak Bankası uzmanlık alanında kendisini geliştirecek. Kalkınma bankasının alt yapısını hazırladık Ekim ayında o da Meclis’e gelmiş olacak.

Cari Açık ve Enflasyon Düşürülecek

Enflasyon ve cari açık ile mücadele sürecek. Cari açığın düşürülmesi için stratejik adımlar atılacak. Kamuda borçlanmalarının daha da çeşitlendirileceği yeni kaynakların kullanımına geçilecek. Bütçe açığının %1,5 seviyesinde sınırlandırılacak. Hazine borç çevirme oranlarının ise yüzde 100’lerin altına inecek. Cari açığın ise %4 civarlarında dengeleyeceğiz.

Bakanlıklarda %30 Tasarruf Sağlayacağız

Kamuda tasarruf tedbirlerine başladık yıl sonu rakamlarında bunu göreceksiniz. Büyümede stratejik büyüme alanlarını ortaya koyacağız. Bakanlıklarda %30 tasarruf sağlayacağız.

Vergi Sisteminde Güçlü Değişim Olacak

Vergi sistemi noktasında Maliye’de çok güçlü bir değişim dönemi başlayacak. Orada büyük bir kavga vereceğiz. Bu değişimi etkin bir şekilde ortaya koyacağız.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir