Connect with us

Gündem

Bayramda 4 Gün 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

son dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ramaza Bayramı’nda 81 ilde 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası koronavirüs salgınına ilişkin yeni tedbirleri açıklıyor. Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusu, en çok merak edilen konuların başında geliyordu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

SHD, ‘Covid-19 İstanbul Raporunu’ Açıkladı: Çözüm Ortak Akıl

Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dışarıya tamamen kapatıp, günlük hayatı durdurup salgının bitişini bekleyemeyiz. Hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemeliyiz. Ne ülkemizde ne de dünyada hiçbir şey birkaç ay öncesi gibi olmayacaktır. Hayatımızı tedbir öncelikli yeni düzene göre yürütmek mecburiyetindeyiz. Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz.

Maske kullanmayı alışkanlık haline getireceğiz. Sokakta, işyerinde, toplu taşıma alanında, sosyal hayatın her alanında insanlarla aramızda en az 1,5-2 metre mesafe bırakacağız, ellerimizi her fırsatta yıkayacağız. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelecektir.

Erdoğan: Bayramda 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı

Çay hasadı için Karadeniz’e gitmek isteyen vatandaşlarımız yarın gece sokağa çıkma sınırlandırılmasının bitişiyle gidebileceklerdir. Tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret faaliyetleriyle ilgili her hususta vatandaşlarımıza kolaylık gösteriyor destek veriyoruz. Tüm sektörlerde ilgili normalleşme planının hayata geçirilmesinde dikkat edilecek hususları gösteren rehberler yayınlandı.

81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı

Arefe günününden bayramın sonuna kadar 81 ilin tamamında sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Bayramdan sonra bu sınırlamalara ihtiyacımız olmayacak bir tablo ile karşılaşacağımıza inanıyorum.

Yüzyılın Rotası: İBB 19 Mayıs’ı Bu Yıl Dijital Ortamda Kutluyor

15 İl İçin Seyahat Yasağı 15 Gün Uzadı

15 ilimiz için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır. Cezaevlerinde bir süredir yapılmayan kapalı görüşleri belirli sınırlandırmalar ve tedbirler eşliğinde Haziran ayında yeniden başlatıyoruz.

60 Bin Mahkumun İzin Süresi Uzatıldı

60 bin mahkumun Mayıs sonunda dolan izin süreleri 2 ay süreyle uzatılmıştır. 29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte valilik ve müftülüklerce belirlenen şartları uygun olan camilerimizde ibadete açıyoruz. Bir süre sadece öğlen namazı kılınacaktır. Cemaatle namazı kurallar içerisinde ifade edeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı eğitim öğretim yılını sona erdirmeyi kararlaştırdık. Yeni eğitim öğretim yılı önümüzdeki Eylül ayında başlayacaktır.

Üniversitelerle ilgili duyuruyu Yüksek Öğretim Kurumumuz daha önce yapmıştır. Kreşler ve bakımevleri 15 Haziran’da faaliyete geçecektir.

Ayrıntılar geliyor…

Tümamiral Cihat Yaycı İstifa Etti: ‘Onurum, Gururum İncindi’

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir