Bizi Takip Edin

Ekoloji

Denizli’de Tepki Çeken Görüntü: Hayvanların Dirisine De Ölüsüne De Saygıları Yok

denizli çöp köpek

Denizli’de bir araçtan çöp alanına atılan cansız hayvan bedeni görüntüleri sosyal medyada hayvanseverlerin tepkisini çekti.

Denizli Hayvan Dostları Derneği ve Denizli Hayvanları Koruma Derneği yöneticileri olaydan Denizli Büyükşehir Belediyesini sorumlu tuttu. Görüntülerde Denizli Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Tesisi Harfiyat Atık Bölgesi’nde, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı besleme odağının hemen yakınındaki bölgede araçlardan çöpe atılan cansız hayvan bedenleri görülüyor.

Dernek yöneticileri personeli tanıdığını, belediyenin uzun zamandır köpekleri topladığını fakat kısırlaştırma yapmadığını belirtiyor.

Hayvan Hakları ve Özgürlüğü Savunucuları: Havai Fişek Yasaklansın

Kısırlaştırma Yapmıyorlar, Neden Köpekleri Topluyorlar?

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte de hayvanların ölümüne neden olduğunu ileri süren Denizli Hayvan Dostları Derneği Başkan Yardımcısı Bülent Gökçe; “Daha önce de olmuştu. Katı atık tesisine araç girişi olmadığı için oraya atıyorlar. Daha sonra hayvanların üzerine çöpleri ve molozları döküyorlar. Görüntülerdeki araç hayvan barınağına ait oradaki kişiler de barınak personeli. Sorumluları bulunup derhal cezalandırılmalı” diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesinin son 5 aydır kısırlaştırma yapmadığını öne süren Gökçe, “Kısırlaştırma yapmıyorlar. O zaman neden köpek toplarsınız? Neden bu köpekler ölür? Bunun cevaplanmasını istiyoruz. Yasa açıkça, sokaktan toplanan köpeklerin kısırlaştırılarak aynı yere bırakılması gerektiğini söylüyor. Bunu yıllardır ihlal ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Hayvan Hakları ve Özgürlüğü Savunucuları: Hayvana Şiddeti Suç Sayın

Görüntülerdeki Kişileri Tanıyoruz

Denizli Hayvanları Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Simga Aydoğan ise; “Görüntülerin Denizli’de çekildiğinden eminiz. Çünkü personeli tanıyoruz. Biz yıllardır bunun peşindeyiz. Birkaç ay önce bir hayvansever bize ulaşmış ve köpek cesetlerini çöplüğe attıklarını söylemişti. Bu tür şeyler olduğunu yıllardır biliyorduk. Zaman zaman dile de getiriyorduk” dedi.

Evcil Hayvanlar Terk Ediliyor: İnsanlar İlk Önce Kendi Yoldaşını Satıyor

CHP’li Karaca: Suç Duyurusunda Bulunacağım

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca da görüntülere tepki gösterdi. Karaca, “Doğadaki tüm canlıların uyum içinde yaşaması gerekliliğinden hareketle bugüne dek hayvanların mal değil can olarak görülmesi, mevcut yasadaki yetersizliklerin ortadan kalkması, hayvanları koruma kanunun hayvan hakları kanunu olarak acilen ve ertelenmeksizin çıkarılması, üyesi olduğum TBMM Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nda verdiğimiz emeğin boşa gitmemesi ve kamuoyuna da açıkladığımız raporda yer alan önerilerin hayata geçirilmesi için mücadele ederken memleketimde yaşanan bu felaketin sorumlularının derhal açığa çıkarılması, Adalet önünde hesap vermesi için konunun takipçisi olacağım.” ifadelerini kullandı.

Karaca sözlerini şöyle devam etti: “Denizli halkının ödediği vergileri hayvan barınağı için kullandığını iddia ederek, hayvan dostlarımız üzerinden reklam yapan, vicdanları kanatan bu yaşananların sorumlusu olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Bilgi edinme talebinde bulunacağım, soru önergeleriyle TBMM’de de konunun takipçisi olacağım. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı’nı bu gerçekliğe dair hesap vermeye, kamuoyuna açıklama yapmaya davet ediyoruz. Vicdanları yaralayan, Ramazan ayında hemşehrilerimizin haklı tepkileriyle isyanına yol açan hayvan katliamının tekrarının yaşanmaması için TBMM’ye sunduğum teklifin de derhal yasalaşması gerektiğini hatırlatmayı görev olarak görüyoruz.

Koronavirüsün Görünmeyen Mağdurları, Sokağa Terk Edilen Evcil Hayvanlardır

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.