Bizi Takip Edin

Gündem

Ekrem İmamoğlu’ndan Kürtçe Oyun Yasağına Tepki

kürtçe oyun

İBB, koronavirüs salgını nedeniyle gelirleri kesilen tiyatrolara destek vermek amacıyla belediyeye bağlı Şehir Tiyatroları sahnelerini, Ekim ayında özel tiyatrolara açtı.
Bu kapsamda
İBB Şehir Tiyatroları’nın Gaziosmanpaşa sahnesinde sahnelenecek Dario Fo’nun “Yüzsüz” oyununun Kürtçe uyarlamasına getirilen yasak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun tepkisini çekti.
İmamoğlu, “Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç,” dedi.

İBB Şehir Tiyatroları, destek için 50 özel tiyatroya ekim ayı içerisinde sahnelerinde yer verme kararı almıştı. Bu organizasyon kapsamında “Teatra Jiyana Nü” isimli özel tiyatro oyuncuları tarafından 13 Ekim Salı günü saat 20.30’da İBB Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi‘nde “Beru: Klakson, borizan, birt” isimli oyun sahnelenecekti. Ancak gösterime saatler kala oyun kaymakamlık tarafından yasaklandı. Konuya ilişkin açıklama yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da oyunun PKK propagandası içerdiği için yasaklandığını savunarak, konuyla ilgili adli sürecin başlatıldığını bildirmişti. İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı da Kürtçe tiyatronun serbest olduğunu ancak PKK propagandasına hangi dilde olsa da müsaade edilmeyeceğini dile getirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Sert Tepki

Fikirtepe’de incelemelerde bulunan Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin sorularını cevapladı. Dünyaca ünlü İtalyan yazar Dario Fo’nun oyununun daha önce Devlet Tiyatroları’nca da sahneye konulduğunu hatırlatan İmamoğlu, “Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç. Böyle bir şey olmaz. Devlet aklı, devleti yönetenlerin ortaya koyduğu bu akıldır. Yani o yönetenlerin orada ortaya koyduğu akıl, sudan ucuz bahaneler, geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez. O aklın; geçerli, akıllı, hukuka uygun ve kanunlara uygun bir şekilde hareket etme ve ortaya akıl koyma mecburiyetleri vardır” yanıtını verdi.

İmamoğlu’ndan ‘Orhan Kemal’ Mesajı: 50. Yıl İçin Özel Hazırlığımız Olacak

“Devlet Aklı Sudan Ucuz, Geçersiz Mesnetsiz Bahaneler Üretemez.”

Ekrem İmamoğlu, “Gaziosmanpaşa’daki Kürtçe oyuna kaymakamlık yasağı geldi. Valilik de ‘PKK propagandası yapılıyor’ diye açıklama yaptı. Olayın içeriği nedir” sorusunu şöyle yanıtladı: “Bahsettiğimiz ne? Bir Kürtçe oyun. Tiyatro oyunu. Yani vatandaşlarımızın talep ettiği ya da bu tarz grupların olduğu ülkemizde, Kürtçe tiyatro oyunu sergilemek. Kırmızı bülten ile aranan bir terör örgütü üyesinin televizyonda çıkıp açıklama yapması serbest. Hiçbir sorun yok. Ama Kürtçe oyun oynayan bir grubun, -ki defalarca oynamış- Kürtçe bilen vatandaşlarımızın gidip izleyeceği bir oyunu oynatmak yasak, suç. Yani böyle bir şey olmaz. Devlet aklı denen bir şey var. Devlet aklı, devleti yönetenlerin ortaya koyduğu bu akıldır. Yani o yönetenlerin orada ortaya koyduğu akıl, sudan ucuz bahaneler, geçersiz mesnetsiz bahaneler üretemez. O aklın; geçerli, akıllı, hukuka uygun ve kanunlara uygun bir şekilde hareket etme ve ortaya akıl koyma mecburiyetleri vardır. Çok üzülüyorum, sıkıntı duyuyorum bunları görünce.”

“Mustafa Kemal’le Bin Gün – Latife” Harbiye Açık Hava’da!

“Aynı Oyun, Devlet Tiyatroları Tarafından 2014 Yılında Oynanmış.”

“Düşünsenize; bu ülkenin koca bakan yardımcısı, 16 milyonluk kentin koca valisi açıklama yapıyorlar. Neymiş efendim; ‘Terör örgütü propagandası yapılacakmış.’ Ya bu arkadaşlar, bu oyunu 20-30 kez oynadılar. Türkiye’nin İstanbul’un muhtelif noktalarında 20-30 kez oynadılar. Bugüne kadar neredeydiniz? Burada eğer bir terör suçu varsa, terör örgütü suçu varsa bu işe müdahale edecek olan kişi sizsiniz. Kolluk gücü, idari görevliler sizin elinizde. Yani şimdi akıl mı okuyorsunuz, tahminde mi bulunuyorsunuz, ne yapıyorsunuz? Soruşturma açılacakmış. İnanın tiyatro deyimi ile bu kadar komik bir bahanenin son perdesi. Başka bir şey daha söyleyeyim: Aynı oyun, Devlet Tiyatroları tarafından oynanmış 2014 yılında. Bu oyun, Kürtçe olarak aynı grup tarafından en az 20-30 kez oynanmış. 3-4 yıldır oynuyorlar. Bakın ne diyorum? Dario Fo’nun, -dünya edebiyatının önemli bir ismi İtalyan- bu oyunu, Devlet Tiyatroları tarafından oynanmış. Türkçe oynanmış. Şimdi Kürtçe oynanacak. Ne farkı var? O bakımdan, çok yanlış bir iş, çok kötü bir tarif yapılmış. Yargıya gidecekmiş. E gitsin. Yargıda göreceğiz bakalım ne olacak?”