Connect with us

Kültür

İmamoğlu’ndan ‘Orhan Kemal’ Mesajı: 50. Yıl İçin Özel Hazırlığımız Olacak

Orhan Kemal roman armağanı ödülü ekrem Imamoğlu

49. Orhan Kemal Roman Armağanı ödül töreni, usta yazarın doğum gününde, ‘Orhan Kemal Müzesi’nde gerçekleştirildi. Törene İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Ödül töreni toplumcu – gerçekçi edebiyatımızın büyük ustası Orhan Kemal’in ölümünün 50. yılında yapılmak istenmiş fakat koronavirüs salgınından dolayı ertelenmişti.

Orhan Kemal roman armağanı

49. Orhan Kemal Roman Armağanı Ayhan Geçgin’e Verildi

‘Bir Dava’ eseriyle ödüle layık görülen Ayhan Geçgin’e ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu verdi.

Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü, ödül töreni öncesinde İmamoğlu’na müzeyi gezdirdi. Orhan Kemal’in şapkasını takan İmamoğlu, usta yazarın ünlü kitaplarını yazdığı daktilosunun önünde fotoğraf çektirdi. İmamoğlu, duygularını, “Bu yük, ağır bir yük” sözleriyle dile getirdi.

50. Yıl İçin Özel Hazırlığımız Olacak

Gezinin ardından Geçgin’e ödülünü veren İmamoğlu, Orhan Kemal gibi karakterlerin toplumun güçlenmesine sebep olan önemli aktörler olduklarını vurguladı. “Bugüne geldiğimizde, toplumun eğer hala çok diri bir damarı, çok gerçek bir damarı var ise, o insanların katkısı bu anlamda büyük olur” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Türk edebiyatının da bu anlamda belki de Türkiye’mizin son yüzyılına damga vurmuş isimlerinden ve toplumun iç dünyasına büyük katkı sunmuş isimlerinden birisi de Orhan Kemal’dir. Gerçeklik kavramı çok önemli tam da bu noktada. Gerçeklik, toplumun olanın aynısını değil, eksikliklerini ve hatalarını yüzüne vurmakla, aslında yüzleşmek anlamına da geliyor. Bu manada Orhan Kemal’i iyi analiz etmek çok değerli. Ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarabilmek ve yansıtabilmek de çok kıymetli. Tabii bu manada bize de görevler düşüyor. Şehrimizin kıymetli hemşerisini her daim anılabilir kılmak, bizim için önemli. Bu manada elbette yapacaklarımız vardır. Ölümsüzleştirmek ve isminin yaşatılmasını sağlamak konusunda işbirliklerimiz ve projelerimiz oluşturulacaktır. Yaşadığı evinden, bölgesine varıncaya kadar neler yapabiliriz, bunun arayışında olacağız.”

İmamoğlu, Orhan Kemal anısına verilen ödülün 50’nci yılı için özel hazırlıkları olacağını belirtti.

Törene CHP İBB Meclis Üyesi İnan Güney, Beyoğlu İlçe Başkanı Şahin Dil, Beyoğlu Meclis Üyesi Reyhan Meral, bölge muhtarları ve vatandaşlar eşlik etti.

Orhan Kemal roman armağanı

Türk Edebiyatının ‘Gerçekçi Yazarı’ Orhan Kemal 105 Yaşında

Seçiciler Kurulu: Türkiye’de Derin İşleyişe Sahip Hukuksuzluk ve Keyfilik Olgularını Güçlü İşliyor

Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu, Ayhan Geçgin’in ‘Bir Dava’ romanını, Türkiye’de derin işleyişe sahip hukuksuzluk, keyfilik, belirsizlik ve öngörülemezlik olgularını çok yerinde karakterlerle son derece güçlü karakterlerle, son derece güçlü bir olay örgüsü, anlatım, dil ve roman tekniğiyle birleştirmesi, Türkiye’nin yakın tarihindeki yargılamaların ve hukuksuzluk örneklerinin, bunun sürdürülmesi ve yeniden üretilmesi için bir zamanlar bütün gücüyle çalışan kudretli güçlerin ve ülkede yaşanan bütün hukuksuzluk ve adaletsizliklere karşı bürokratik/sınıfsal bağışıklığının nasıl ters yüz olduğunu ve çok güçlü olay ve diyaloglarla anlatması nedeniyle 2020 yılı 49. Orhan Kemal Roman Armağanı’na değer görmüştür.

Işık Öğütçü: Geceleri Kimsenin Aç Yatmadığı Bir Türkiye Hayal Ediyordu

Ayhan Geçgin Kimdir?

1970, İstanbul doğumludur. ODTÜ Felsefe Bölümünü bitirdi. İlk romanı Kenarda, 2003 yılında yayımlandı. Bunu diğer romanları takip etti. 2019’da çıkan ‘Bir Dava’ adlı romanıyla beşinci romanı gün yüzüne çıkmış oldu. 

Eserleri üzerine Orhan Koçak, Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam’ından yola çıkarak ‘Tehlikeli Dönüşler’i kaleme aldı. Behçet Çelik ve Barış Bıçakçı ile konuşmaları ‘Kurbağalara İnanıyorum’ adıyla kitaplaştı.

Romanları:

Kenarda (2003), Gençlik Düşü (2006), Uzun Yürüyüş (2015), Son Adım (2017), Bir Dava (2019)

Deneme-Mektup:

Kurbağalara İnanıyorum (Barış Bıçakçı ve Behçet Çelik ile, 2016)

İBB’de Gündem Beyoğlu: CHP’li Güney’den ‘Fetih Spor’ Önergesi