Bizi Takip Edin

Ekoloji

Dünya Vegan Günü: İnsanlar Neden Vegan Oluyorlar?

neden vegan veganlık

Uluslararası alanda faaliyet gösteren Vegan Society (Vegan Topluluğu), insanların vegan olmak için sağlıktan çevreye tüm sebeplerini sıraladı. Biz de biraz katkı sağladık. Dünya Vegan Günü’nde ‘İnsanlar neden vegan oluyor?’ sorusuna yanıt arıyoruz.

1- Hayvanların Özgürlüğü

Hayvanların sömürülmesinin engellenmesi, vegan olmanın tek nedeni değil fakat çoğu vegan için hala en önemli gerekçe. Her yıl 10 milyarlarca hayvan, insanlar için öldürülüyor. Buna karşın azımsanmayacak ölçüde insan da tüm canlıların yaşam ve özgürlük hakkına sahip olduğuna inanmakta ve bunu savunmaktadır. Hayvansal ürünlerden kaçınmak, hayvan zulmüne ve hayvan sömürüsüne karşı durmanın en açık yollarından biridir.

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers 

2- Sağlıklı Bünye

Vegan diyetler bir insanın ihtiyaç duyabileceği tüm besinleri içermektedir. Hem İngiliz Diyetetik Derneği hem de Amerikan Beslenme ve Diyetetik Akademisi, veganlığın yaşamın her aşaması için uygun olduğunu kabul etmektedir. Bitkisel besinleri tüketmek, lifler, vitaminler ve minerallerle dolu tam tahıllar, meyve, fındık, tohumlar ve sebzeler gibi sağlığınıza katkı sağlar. Hayvansal ürünleri tükettiğinizde, çeşitli kimyasal atıkları, zehirli aromatikleri ve diğer zarar verici bulaşıcı şeyleri de yemiş oluyorsunuz.

3- Sürdürülebilir Bir Çevre

Veganlığın çevresel sürdürülebilirlik açısından da büyük bir önemi bulunuyor. Nitekim hayvancılık sektörü, dünyadaki sera gazının yüzde 18’ini, karbondioksidin ise yüzde 9’unu oluşturuyor. Birleşmiş Milletlere göre, insanların yemesi için hayvan yetiştirmek, çevresel problemlerin artmasına en çok zarar veren unsurlardan biri. Bir bireyin karbon ayakizini azaltmak için yapabileceği en etkili şeylerden biri, tüm hayvansal ürünlerden kaçınmaktır.

Et ve süt gibi hayvansal ürünlerin üretimi çevreye büyük yük getirmektedir – hayvanları beslemek için gereken mahsul ve sudan, tarladan çatala olan diğer tüm işlemlere kadar – Et üretimi için gerekli olan tahıl yeminin büyük miktarının ormansızlaşma, habitat kaybı ve türlerin yok olmasına önemli bir katkıda bulunduğu bilinmektedir. Yalnızca Brezilya’da, Avrupa’daki hayvanlara soya fasulyesi yetiştirmek için 5,6 milyon dönümlük arazi kullanılmaktadır ve bu alanda ormanlar yok edilmiştir.

Zülal Kalkandelen Röportajı: Bilimin, Aklın ve Vicdanın Sesini Dinleyip Vegan Olun

4- Açlık İle Mücadele

Bitki bazlı bir beslenme, bir et ve süt beslenmesini desteklemek için ihtiyaç duyulan arazinin sadece üçte birini gerektirir. Çok sayıda çevresel ve sosyo-ekonomik sorun nedeniyle artan küresel gıda ve su güvensizliği ile daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemek için daha iyi bir zaman olmamıştır. Bu sebeple de tüm dünyada vegan sayısı hızla artmaktadır. Hayvansal ürünlerden kaçınmak, aynı zamanda dünyanın en fakir insanlarını orantısız şekilde etkileyen verimsiz gıda sistemlerine karşı durmanın en basit yoludur. Dünya’da 1 milyara yakın insan açlık çekiyor. Bu insanları açlıktan kurtarabilecek tarımsal ürünler ise hayvanları sömürmek için vahşice şişmanlatmak için kullanılıyor.

Veganlığın Temeli Sömürüye Karşı Çıkmaktır

Peki, Etik Et? Mutlu İnekler?

Yediğimiz etin etik olduğuna, ‘yiyecek hayvanlarımızın’ mutlu hayatlar yaşadıklarına ve mezbahada acı ya da korku yaşamadıklarına inanmak istemek birçok insan için cazip gelebiliyor. Reklamlarda da inekler hep mutlu. Fakat ne yazık ki gerçekler bu şekilde değil. Tüm canlıların tıpkı bizim gibi ölümden korktuğu bir gerçektir. Hayatta oldukları sürece nasıl davranırlarsa yapsınlar, hepsi katliam söz konusu olduğunda aynı korkuyu yaşamaktadır. Dolayısı ile etin, etik bir durumu söz konusu değildir.

Süt ürünlerinin üretimi, süt çiftçisine faydası olmayan sayısız erkek buzağı ölümünün yanı sıra süt üretimi azaldığında ineklerin erkenden kesilmesine sebebiyet vermektedir. Süt üretmesi için ineklerin insan eliyle hamile bırakılması ve buzağı doğduğunda annesinden hemen alınması gibi birçok gerçek çok fazla bilinmiyor ve gündeme getirilmiyor. Benzer şekilde, yumurta endüstrisinde de ekonomik olarak ‘gereksiz’ görülen erkek civcivler, sadece bir gün yaşlarında vahşice öldürülüyor.

İnsanlar neden vegan oluyorlar sorusunu, bir kez daha kendinize sorun 😉

Peki, Bu Veganlık Dedikleri Nedir?

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.