Connect with us

Röportaj

Işık Öğütçü: Geceleri Kimsenin Aç Yatmadığı Bir Türkiye Hayal Ediyordu

ışık öğütçü orhan kemal

K2 HABER – Bugün Orhan Kemal’in aramızdan ayrılışının 50. yıl dönümü. Türk edebiyatının eşsiz kalemlerinden Orhan Kemal’in yani gerçek adıyla Mehmet Raşit Öğütçü’nün en küçük oğlu, Orhan Kemal Müzesi’nin kurucusu, yazar Işık Öğütçü ile bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifli okumalar.

Işık Öğütçü: Çocuğunu Bir Gofretle Mutlu Eden Babalardan Biriydi

– Gerçek adıyla Mehmet Raşit Öğütçü nasıl bir babaydı?

“Evde çocuklarıyla sohbet eden, gereğinde top oynayan ve hatta güreşen bir babaydı… Sanırım tüm babalarımız da evlatları için böyle davranırlar. Ekonomik sıkıntı içinde bile olsa çocuğunu bir gofretle mutlu eden babalardan biriydi.”

– Peki, Orhan Kemal ismi nereden geliyor?

“Orhan Kemal ismi 1941 yılında bir dergiye yazdığı öyküde Orhan Raşit imzasını kullanmasıyla başlıyor. Editörler Raşit’i kaldırılıp, Kemal koyuyor. Orhan Kemal’in isim serüveni böylelikle başlıyor. Ölümü olan 2 Haziran 1970’e kadar da bu serüven sürdü ve ismini de çok sevdi.”

49. Orhan Kemal Roman Armağanı Sahibini Buldu

Eserlerinde Nazım Hikmet’in Aydınlanma Bilincini Görmek Mümkündür

– Orhan Kemal’i Türk edebiyatında ölümsüzleştiren özellikleri neydi?

“Eserlerini yaşayarak yazması, küçük insanın ekmek mücadelesini gerçekçi olarak vermesi, zalimlerin, sömürenlerin karşısında ezilenlerin yanında saf tutması… Halkın ekmek sorunlarını korkmadan ve devamlı konu etmesi… Eserlerinin herkesçe kolay okunması ve benimsenmesi… Bu kadar ekonomik sıkıntı, yaşam zorlukları ve halkın yanında olması nedeniyle hapse atılması ve karşısına çıkarılan sorunlar karşısında kalemini satmaması onu ölümsüzleştiren örneklerdir.”

– Orhan Kemal’in edebiyatında Nazım Hikmet’in etkisi nedir? Bu etkiyi en bariz hissettiğimiz romanı nedir?

“1940-1943 yıllarında Bursa Cezaevi’nde 52.Koğuş’ta beraber kalmaları en büyük etkendir. Orhan Kemal bir röportajında ‘Nazım Hikmet bana bakmasını öğretti’ demiştir. Halka, sorunlara hangi sosyal katmandan bakmayı, sınıf bilincini, mücadeleyi ve umudu hapiste geçirdikleri sürece sohbetlerinde, okuduklarını tartıştıklarında ve bunların neticesi olarak meydana getirdiği eserlerde Nazım Hikmet’in aydınlanma bilincini görmek mümkündür. Bütün eserlerinde bu bilincin etkisini ve kendisinin estetik bir sanat anlayışıyla konuları kaleme aldığını görebiliriz.”

Türk Edebiyatının ‘Gerçekçi Yazarı’ Orhan Kemal 105 Yaşında

ışık öğütçü orhan kemal

Yazar Işık Öğütçü

Geceleri Aç Yatılmayan Bir Türkiye’yi Hayal Ediyordu

– Yeni nesil Orhan Kemal’i yeterince tanıyor mu?

“Hepimiz gençlere rehberlik edersek, çeşitli kültür etkinliklerinde konu edilirse, onun eserlerinden alıntılar yapılarak gençlere de sunulursa inanıyorum ki gençler Orhan Kemal’i bir keşfedecekler ve bir daha bırakmayacaklardır.

Bu keşfedilmek benim için değil. Onların daha güzel bir Türkiye’de yaşamalarını sağlamak için doğru tercihler yapmalarını sağlayacak bu keşif. Ben gençlerden her zaman umutluyum.”

– Orhan Kemal’in en büyük hayali neydi? Nasıl bir Türkiye hayali vardı?

“Sanatının amacında bunu görmemiz mümkündür. İnsanlığın insanlık tarafından yönetilme çabası adına bir sanat. Tam bağımsız, özgür, geceleri kimsenin aç yatmadığı, sömürüsüz ve yalansız, insanın insana değer verdiği, herkesin hakkını aldığı ve sevginin kazandığı bir Türkiye’yi hayal ediyordu.”

– Orhan Kemal’in oğlu olmak, nasıl bir sorumluluk yüklüyor?

İşte bu soruların hepsini yanıtlamak sorumluluğu veriyor. İnsanlara sevgiyle yaklaşmayı, daima umutlu, her şeye rağmen insanlara güvenerek yılgınlık göstermeme sorumluluğu yüklüyor.

Tiyatromuz Yaşasın: İki Bin Tiyatro Emekçisinden Ortak Çağrı

Işık Öğütçü Kimdir?

Orhan Kemal’in 4 çocuğundan en küçüğü olan Işık Öğütçü, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2000’li yıllara kadar kendi kurduğu kimyevi malzemeler satan şirketi yönetti. 2000’li yıllarda ailesine devrettiği şirket, 2015 yılında faaliyetlerine son verdi. 2000’lerde babası adına açtığı Orhan Kemal Müzesi ile beraber Orhan Kemal’i gelecek kuşaklara aktarma misyonunu elinde tuttu. Çalışmalarıyla Orhan Kemal’i yurt dışında en çok kitabı çevrilen ikinci yazar haline getirdi.

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.