Bizi Takip Edin

Ekoloji

Dünyada Vegan Yaşayan İnsan Sayısı Kaçtır?

ÇEVİRİ – 2020’de, şu anda dünyadaki vegan sayısı kaçtır? Son altmış yıldır veganlık, başka bir azınlık olan vejeteryanlığın azınlığı olmuştu. Ancak son üç yıldır bu azınlıkların, dünyayı ele geçirdiğini görüyoruz.

Vejeteryanlıktan Veganlığa Geçiş

Vejeteryanlıktan veganlığa geçiş, ‘Veganuary’ gibi küresel hareketlerle hızlandı. Hareket, insanları belirli bir süre vegan ürünleri denemeye teşvik ediyor. 2014’teki lansmanından bu yana Veganuary tam olarak beş kat büyüdü.

* Veganuary: İnsanları Ocak ayı boyunca vegan bir yaşam tarzı izlemeye teşvik ederek, veganizmi yaygınlaştırmayı hedefleyen, Birleşik Krallık’ta kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Zülal Kalkandelen Röportajı: Bilimin, Aklın ve Vicdanın Sesini Dinleyip Vegan Olun

Dünyada kaç vegan var

2020’de Dünyadaki Vegan İnsan Sayısı | “Veganuary” Kampanyasına İmza Atan Kişi Sayısı Kaynak:BBC

Benzer bir değerlendirmeyi Google aramalarından da yapabiliyoruz. Google’da “veganizm” araması son beş yılda yüzde 580 oranında artış gösterdi. Veganizm terimi 2019’un sonunda, “vejetaryen” ve “cruelty-free” terimlerinin toplam aranmalarından, neredeyse beş kat daha fazla ilgi gördü.

Dünya Vegan Günü: İnsanlar Neden Vegan Oluyorlar?

Dünyada kaç vegan var

‘The Economist’e göre, 2015’te Amerikalıların yalnızca yüzde 3,4’ü vejetaryendi. Bunların da sadece yüzde 0,4’ü vegandı. Japonya’da 2014 yılında yapılan benzer bir ankette, nüfusun yüzde 4,7’sinin vejetaryen olduğu görüldü. Bunların da yalnızca yüzde 2,7’si vegan olarak tanımlandı.

Geçen yıl vejeteryanlıktan veganlığa geçiş o kadar derin oldu ki;  2019, The Economist tarafından “Vegan Yılı” ilan edildi. Şu anda toplam vegan, vejeteryan ve ilgili tüm kategorilerin sayısı dünya nüfusunun yüzde 14’üne yakın.

Bugün 1 Kasım Dünya Vegan Günü: Peki, Bu Veganlık Dedikleri Nedir?

ABD’deki Vegan Sayısı

ABD’de vegan sayısı son iki yıl içinde yüzde 0,4 artarak neredeyse yüzde 3,5’e çıktı. Vejetaryen Times Magazine tarafından yayınlanan “Amerika’da Vejetaryenlik” araştırmasına göre, ABD’deki veganların yüzdesi hızla artıyor.

ABD’deki vejetaryenlerin sayısı 7,3 milyon iken şu anda ABD’de vejetaryen temelli bir diyet uygulayan yaklaşık 9,7 milyon insan var. Bunlardan sadece 1 milyonu – yani yaklaşık yüzde 0,5 – saf vegan bir yaşam tarzı sürüyor.

Birleşik Krallık’taki Vegan Sayısı

Benzer şekilde, İngiltere’deki vegan sayısı son beş yılda dört katına çıktı. Gıda Standartları Ajansı (FSA) ve Ulusal Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi tarafından yürütülen “Yiyecek ve Siz” anketine göre, 2014 yılında 150.000 vegan bulunuyordu.

Şu anda Birleşik Krallık’ta yaklaşık 720.000 vegan var ve bu da ülkenin toplam nüfusunun neredeyse yüzde 1,2’sini oluşturuyor.

Dünya Vegan Günü: Veganizmin 2020 Yılındaki Yükselişi

Hindistan’daki Vegan Sayısı

Hindistan, dini inancı (Hinduizm) sayesinde dünyadaki en düşük et tüketim oranına sahip ülkedir. Toplam 1,2 milyar nüfusa sahip Hindular, neredeyse yüzde 44 ile ülke nüfusunun çoğunluğu oluşturuyor.

Dolayısıyla 2020’de Hindistan’da yaklaşık 500 milyon vejeteryan yaşıyor. Bununla birlikte, Hinduların yalnızca yüzde 1’i katı vegan olduğundan, Hindistan’daki toplam vegan sayısı yaklaşık 5 milyondur.

Avustralya’daki Vegan Sayısı

“ABC Australia Talks” Ulusal Araştırmasına göre, Avustralyalıların yalnızca yüzde 1’i kendisini vegan olarak tanımlıyor. Ankete katılan toplam 25.788 kişinin yüzde 3’ü vejeteryan olduğunu belirtti. 

Çok Sayıda Vegan Barındıran Ülkeler

Aşağıdaki rakamlar yerel raporlardan ve çalışmalardan derlenmiştir ve hem diyet hem de etik veganları içerir.

2013’te Avusturya – Kurier tarafından yürütülen bir rapora göre, tahmini yüzde 0,5 vegan vardı.

Kanada 2018 – Kanada’da yapılan bir anket, Kanadalı yetişkinlerin yüzde 2,1’inin kendilerini vegan olarak gördüklerini tahmin ediyor.

Almanya 2016 – Alman Beslenme Derneği tarafından yürütülen bir araştırma, nüfusun neredeyse yüzde 1’inin (810.000’in biraz üzerinde) vegan olduğunu tahmin ediyor.

İsrail 2015 – Globes ve İsrail’in Channel 2 News tarafından yapılan bir ankete göre, İsraillilerin yüzde 5’i vegan bir yaşam tarzı benimsiyor.

İtalya 2016 – İtalyan Araştırma Enstitüsü Euripses’e göre, o yıl İtalyan nüfusunun yüzde 1’i vegandı. O zamandan beri vegan sayısı azaldı.

İsveç 2014 – Demoskop tarafından yürütülen bir ankette, ankete katılanların yüzde 4’ünün vegan olduğunu gösterdi.

İsviçre 2017 – DemoSCOPE tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, nüfusun yüzde 3’ünün vegan olduğu tahmin ediliyor.

Vegan Aktivistler, Kadıköy’de Gerçeklik Küpü Eylemi Gerçekleştirdi

Dünyadaki Vegan Sayısı

Mevcut rakamlara dayanarak – büyüme hızı ve diğer karşılaştırmalı istatistiklere göre ayarlanmış – dünyadaki vegan sayısı yaklaşık olarak dünya nüfusunun yüzde 1’inden azdır. En son Birleşmiş Milletler tahminlerine göre 2020’de dünya nüfusu 7,8 milyardı. Buna göre 2020 yılı Eylül ayı itibarıyla dünyadaki toplam vegan sayısı yaklaşık 78 milyondur. Mevcut veriler de, vegan sayısının hızla artmaya devam ettiğini gösteriyor.

ABD’deki vegan sayısı 2014’te 4 milyon iken, 2018’de yüzde 600 artarak 20 milyona çıktı. İtalya 2011 ile 2016 arasında yüzde 94,4’lük büyüme ile en hızlı büyüyen vegan nüfusa sahip ülke oldu.

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers

Önümüzdeki 10 Yıl Boyunca, Her 10 Kişiden En Az 1’i Vegan Olacak

Google Trendler’e göre; 2019’da “veganizm” ile en çok ilgilenen ülke İngiltere oldu. İngiltere’yi Avustralya ve Yeni Zelanda izledi. Ancak, “dünyayı ele geçirmek” için, son beş yılda gördüğümüz vegan büyümesinin en az otuz yıl daha devam etmesi gerekecek.

Sınıflandırma kriterleri, nedenleri veya türleri ne olursa olsun, dünyadaki vegan sayısı artıyor. Batı ülkeleri, Doğu Avrupa, Avustralya ve İsrail’de önemli veganlık yanlısı hareketler görüyoruz. Dahası, kültürler ve manzaralar daha iyiye doğru değiştikçe veganlık Latin Amerika, Asya ve Afrika’da da ivme kazanmaya başladı. Son olarak, hareket mevcut büyüme oranını sürdürürse, önümüzdeki on yıl boyunca, her 10 kişiden en az 1’i vegan olacak.

Kaynak