Connect with us

Ekoloji

Vegan Aktivistler, Kadıköy’de Gerçeklik Küpü Eylemi Gerçekleştirdi

gerçeklik küpü

2 Kasım Uluslararası Gerçeklik Küpü Günü’nde Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu ve İstanbul Vegan İnisiyatifi öncülüğündeki hayvan özgürlüğü aktivistleri, Kadıköy’de gerçeklik küpü (Cube of truth) eylemi gerçekleştirdi. Eylemde hayvanlara yönelik sistematik zulmü ortaya koyan videolar gösterildi. 

Tüm hayvanların yaşam hakkı için mücadele eden vegan aktivistler, mezbahalarda topluca katledilen hayvanların yaşadığı işkenceleri, ellerinde tuttukları bilgisayarlar aracılığıyla halka duyurdu. Eylem sonrasında açıklama yapan aktivistler, herkese veganlık çağrısını yineledi.

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers 

gerçeklik küpü

Dünya Vegan Günü: İnsanlar Neden Vegan Oluyorlar?

Gerçeklik Küpü Nedir?

Gerçeklik Küpü, halkla doğrudan etkileşime geçmeye çalışan, barışçıl bir sokak aktivizmi eylemidir. Aktivistler bu eylemler ile toplumdan sürekli saklanan mezbaha vahşetini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Eylemde siyah giyinmiş ve yüzleri beyaz maskeli aktivistler, ellerinde bir saat boyunca bilgisayar tutarak, mezbaha vahşetini ortaya koyan videolar izletiyor. Maskeler, insanların videolara dikkatini çekmek için takılıyor. Eylem sonunda bir basın açıklaması düzenlenerek, insanlar vegan yaşama davet ediliyor.

Gerçeklik Küpü eylemi Türkiye’de ilk kez geçen 2017 yılında, Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu tarafından ‘2 Ekim Dünya Çiftlik Hayvanları Günü’ için İstanbul’da gerçekleştirilmişti.

Bilimin, Aklın ve Vicdanın Sesini Dinleyip Vegan Olun

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu Manifestosu

1- Vegan, bilinç sahibi duyarlı canlıların yaşam hakkını savunarak hayvansal tüketimi ve sömürüyü reddeden etik tutum ya da kişidir.

2-Veganizm, duyarlı canlıların yaşama ve özgürlük hakkına sahip olduğu düşüncesinden hareketle, insanın hayvan üzerinde kurduğu her türlü tahakkümü reddeden bir toplumsal adalet mücadelesidir. Veganizm, yalnızca yaşadığımız dünyadaki zulmü azaltmak için atılmış gerekli ve önemli bir adım olmakla kalmayıp; aynı zamanda adalete bağlılığın ve duyarlı canlıların köleliğine karşı çıkmanın da en güçlü göstergesidir.

3- Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu ilk iki maddede açıklanan görüşler doğrultusunda, hem vegan felsefesini tanıtıp yaymak hem de hayvan hakları alanında bağımsız aktivistlerin sesini duyurmak amacıyla kurulmuş, her türlü ırkçı, sınıfsal, cinsiyetçi ve türcü ayrımı reddeden, eşitlikçi bir oluşumdur.

4- Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak, duyguları olan bütün canlıların (insan ve insan dışındaki türlerin) başkaları tarafından metalaştırılmama hakkı olduğunu kabul ediyoruz. Bu nedenle hayvanları insanların malı olarak gören tüm uygulamalara karşıyız.

5-Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu olarak, içinde yaşadığımız dünyada barış ve özgürlüğün sağlanması ve doğanın korunması için öncelikle insan ve insan olmayan hayvanların yaşam hakkın saygı duyan veganizm mücadelesine destek verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Haberde kullanılan görseller: https://twitter.com/IsikKedi

Peki, Bu Veganlık Dedikleri Nedir?

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir