Bizi Takip Edin

K2 TV

Buket Uzuner: ‘Tabiatın Efendisi Değiliz’

Buket Uzuner defne kaman iklim kurgu tabiat dörtlemesi

Yazar Buket Uzuner, K2 TV’ye konuk oldu. Edebiyatta iklim-kurgunun gelişimini anlatan Uzuner, siyasi partilerin iklim meselesi için kararlı bir programının bulunmadığını ifade etti.

İklim Krizi gündelik yaşamımızdaki etkisini artık iyiden iyiye hissettirmeye başlarken, edebiyat dünyasında da iklim-kurgu romanlara daha sık yer verilmeye başlandı. Özellikle Batı edebiyatında görülen denemeler, Türkiye’de de son dönemde gözlemlenmeye başladı.

Türkiye’nin öncü yazarlarından olan, Çevre Bilimci Buket Uzuner, tabiat dörtlemesi romanlarını, Defne Kaman karakterini ve ekoloji meselesinin insanlık için önemini, Gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Buket Uzuner: ‘Belki De Bütün Yazdıklarımı, Defne Kaman’ı Yazmak İçin Biriktirmişimdir’

Siyasi partilerin çevre ve iklim meselesine hazırlıklı olmadığını söyleyen Buket Uzuner, ekolojinin anaokullarına konmasını gerektiğini belirterek; Bir çocuğa anaokulunda bir ağacın canlı olduğunu, bir çiçeği kopardığında onun da annesi olduğunu, bir kediye tekme attığında onun da çok canının yanabileceğini atölyelerle toprağı sevmenin, çöpleri ayırmanın, deniz hayvanlarının plastikle nasıl öldüğünü anlatmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tabiatı bir cisimmiş gibi görüp, toprağı alıp satmak, kazmak, fethetmek, işgal etmek, sömürmek, sanki toprak böyle cansızmış gibi düşünüyoruz, bize öyle öğretiliyor. Durup düşünsek, öyle değil.” şeklinde konuştu.  

Edebiyatçının sorumluluk üstlenerek çağımızın sorunlarını yazmasını önemsediğini ifade eden Uzuner, “Belki de bütün yazdıklarımı, Defne Kaman’ı yazmak için biriktirmişimdir. Böyle bir ihtimal olduğunu şimdi düşünmeye başladım, bunu planlamamıştım. Bunun bir de bilge anneannesi var. İki karakterin Anadolu’yu dolaşarak, 21. yüzyıl Türkiye’sinin önemli sorunlarını çözmeleri üzerine kurulu. Tabi en büyük sorunumuz çevre ve iklim meselesi. Konuşulan hiçbir siyasi partinin gündeminde böyle bir şey yok. Çevreyle ilgili şunu yapacağım, tarımda bunu yapıcam, gıda meselesini, enerji sorununu şöyle çözeceğim diye bir program içerisinde söylemiyor. Arada bir iki cümle söylüyor. Benim bildiğim TİP’in, HDP’nin, Sol Parti’nin ve Yeşiller Partisi‘nin var. Yeşiller Partisi‘ne de kurulma izni verilmiyor, ilginç bir şekilde.” ifadelerini kullandı. 

‘Nükleer Lobi, İklim Krizi’ni Kullanıyor’