Bizi Takip Edin

Ekoloji

Pınar Demircan: ‘Nükleer Lobi, İklim Krizi’ni Kullanıyor’

Pınar Demircan nükleersiz

Nukleersiz.org Koordinatörü Pınar Demircan, K2 TV’ye konuk oldu. Nükleer lobinin iklim krizini kullandığını belirten Demircan, nükleer enerjinin neden yenilenebilir enerji sayılamayacağını nedenleri ile açıkladı.

K2 HABER | COP26 İklim Zirvesi’nde nükleer enerji tartışmaları devam ediyor. Fransa delegasyonunun nükleer enerjinin yenilenebilir enerji sayılması için delegelere baskı yaptığı iddia edildi. Nükleer enerjinin yenilenebilir enerji olmadığını belirten uzmanlar ise nükleer santrallerin karbon salmamasına rağmen birçok kalıcı ve büyük ekolojik sorunlara sebep olduğunu ifade ediyor.

Nükleer lobinin iklim krizi üzerinden faydalanmaya ve ülkelere santral pazarlamaya çalışması tüm dünyada bilinen bir gerçek. Buna karşın sanayisini nükleere dayandıran Almanya, 2022’de tüm nükleer reaktörlerini kapatacağını taahhüt etti. COP26′daki nükleer enerjiye destek planlarını, TBMM’de onaylanan nükleer atık sözleşmelerinin anlamını ve Gaziemir’in nükleer atık sorunu için önemini Nukleersiz.org Koordinatörü ve Bağımsız Araştırmacı Pınar Demircan, gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Pınar Demircan: ‘Fukuşima’daki Maliyetler 1 Trilyon Dolara Ulaştı’

Almanya’nın nükleer reaktörlerini kapatmak için acele ettiğini söyleyen Pınar Demircan, Türkiye’nin de benzer bir hataya düşmemesi gerektiğini belirterek: “COP26’dan bahsediyoruz. Ülkelerden fosil yakıtlardan çıkılması için sürecin başlatılması talep ediliyor. Karbon salımının dünya genelinde azaltılması hedefleniyor. Peki Almanya kömürlü termik santrallerinden ne zaman çıkıyor, nükleer enerjiden ne zaman çıkıyor? Fosil yakıtlardan 2038’de çıkmayı taahhüt ediyor ama nükleer enerjiden 2022’de, bütün reaktörlerini kapatmış olacağını söylüyor. Nedir Almanya’nın acelesi? Fukuşima. Bir felaket olduğu zaman, bugün Fukuşima’daki maliyetler 1 trilyon dolara ulaştı. Bu önceden 250 milyar dolar gibi açıklandı. Bu sorunlar birmiyor, katlanarak artan maliyetler söz konusu. Bu siyasi iktidarları da yerinden eder. Bugün bizim iktidarımız nükleer enerjiyi bir güç olarak gösteriyor ama o güç siz onu doğru kullanmazsanız, ki nükleerin böyle bir şey vaat etmesi mümkün değil, sizi güçsüz bir pozisyona da getirebilir. İklim krizi çok önemli bir işarettir, bir eşiktir. Diğer 31 ülkenin işlediği hatayı işlemeden, biz direkt yüzümüzü yenilenebilir enerjilere dönerek, yolumuza devam edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

NKP: ‘Paris İklim Anlaşması Nükleer Enerjinin Truva Atı Mı?’

COP Nedir?

COP, Türkçe’ye “Taraflar Konferansı” olarak çevrilebilecek “Conference of the Parties” ifadesinin kısaltmasıdır. Her yıl düzenlenen zirve, 197 ülkeyi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Zirvede iklim değişikliğinin ve ülkelerin bununla nasıl mücadele edeceğinin ve de verilecek taahhütlerin tartışıldığı bir platform yaratıyor.

‘İzmir’de 500 Bin Tondan Fazla Nükleer Radyoaktif Atık Var’