Bizi Takip Edin

Ekoloji

Keşan Sazlıdere’de Ya Balıklar Ya Tankerler Yüzecek

Keşan Sazlıdere

Keşan Sazlıdere – Gökçetepe köyleri arasında BOTAŞ tarafından yapılmak istenen FSRU Limanı ve Kara boru hattı ÇED Raporunun iptaline ilişkin Edirne İdare Mahkemesi‘nde açılmış olan yürütmenin durdurulması ve iptali davasının bilirkişi mahkeme keşfi gerçekleşti. 

Keşan Postası’nın haberine göre keşfe BOTAŞÇevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilcileri, ayrı disiplinden oluşan 9 kişilik bilim insanı, davacı tarafın avukatı Bülent Kaçar ile CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, çeşitli kurum temsilcileri, köy sakinleri ve Saros Gönüllüleri katıldı.

Saros Gönüllüleri Direniyor: FSRU’da 3. İptal Davası Açıldı

Haluk Levent Saros’ta: Para Babaları Tekrar Buraya Göz Diktiler

Karagöz: Destek ve Dayanışmaya Bekliyoruz

Yapılan keşfin sonunda bilirkişi heyeti 60 gün içinde raporlarını düzenleyip mahkemeye sunacak, sonrasında ise mahkeme kararını verecek.

Ayrıca, FSRU Limanı‘nın yapılacağı yerle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nca hazırlanıp onaylanan 1/1000 ve 1/5000 alt ölçekli planların yürütmesinin durdurulması ve iptali ile Edirne İdare Mahkemesi’nce açılan davanın mahkeme bilirkişi keşfi 11 Kasım 2020 Çarşamba günü saat 11.30’da Keşan Sazlıdere alanında yapılacak.

Öte yandan bugün gerçekleştirilen keşfe katılan Saros gönüllüsü vatandaşlara teşekkür eden Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, vatandaşları tekrar destek ve dayanışmaya beklediklerini söyledi.

Saros’u Birlikte Koruyacağız: ‘Vatan Sadece Toprak Değil; Ağaçtır, Sudur’