Bizi Takip Edin

Ekoloji

Sabancı Vakfı 5. Kısa Film Yarışması: “İklim Değişikliğini Kim Çekiyor?”

Sabancı Vakfı’nın, “İklim Değişikliğini Kim Çekiyor?” sloganı ile bu yıl beşincisini düzenlediği Kısa Film Yarışması‘na başvurular 20 Kasım 2020’ye kadar devam ediyor.

“Değşien İklimler, Değişen Hayatlar” temalı yarışmaya başvuracak eserlerin en fazla 5 dakika uzunluğunda olması ve iklim değişikliği konusunu ele alması gerekiyor. Eserler, öncelikle ön jüri tarafından değerlendirilecek ve finale kalan en az 10 en fazla 15 eser arasından jüri son değerlendirmeyi yapacak.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali

İklim Krizi Çok uzak Bir Gelecekte Değil

Sabancı Vakfı 5. Kısa Film Yarışması ile toplumsal sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için sanatın gücünü kullandıklarını belirten Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, “İklim krizi artık çok uzak bir gelecekte yaşanacak bir soruna işaret etmiyor, bizzat bugünden etkilerini görmeye başladığımız önemli bir sorun olarak önümüze çıkıyor. Bu konunun çözümü için bireyler, kurumlar, devletler olarak ortak çaba göstermemiz gerekiyor. Hep söylenen bir söz vardır; evrende bu dünyadan başka gidecek evimiz yok. Şu anda evimiz zarar görüyor ve bunu değiştirmek de bizim elimizde. Bu inançla bu yıl Sabancı Vakfı Kısa Film Yarışmamızın temasını ‘Değişen İklimler, Değişen Hayatlar’ olarak belirledik. Bu yıl yarışmanın kanaat önderi seçilen Makedon yönetmen Tamara Kotevska kısa filmlerini çekmeye hazırlanan genç yönetmenlere ilham verecek. Kotevska, doğanın gücünü, insan ve doğa arasındaki dengeyi odağına alan özgün çalışmalarıyla tanınıyor. Bu yıl onun ilhamıyla tüm genç yönetmenlere ‘İklim Değişikliğini Kim Çekiyor?’ sorusunu yöneltiyoruz” dedi.

10. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali

Yarışma Başvuru Koşulları

Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (eser sahibi) ve / veya yapımcısından en az birisinin T.C. veya K.K.T.C. vatandaşı olması gerekiyor. Bir kişinin birden fazla eser ile başvurabileceği yarışmaya daha önce herhangi bir yerde gösterilmemiş ve ödül almamış eserler kabul edilecek. Eser sahiplerinin bugüne kadar çekmiş olduğu herhangi bir uzun metraj filmi bulunmaması gerekiyor.

İklim değişikliğinin nedenlerini, hayatımızdaki etkilerini ve bu konuda yapılması gerekenleri en iyi şekilde sunan, kriterlere uyan, akılda kalıcı ve yaratıcı bulunan eserlerin birincisine 20 bin TL, ikincisine 15 bin TL, üçüncüsüne 10 bin TL ödül verilecek.

Yarışmaya www.kisafilmuzunetki.org adresinden başvurulabiliyor.