Bizi Takip Edin

Ekoloji

‘Küresel Isınmayı Anlamak İçin Buzullara Bakmaya İhtiyaç Kalmadı’

Sıcaklıklar kuraklık aralık istanbul

Tüm Türkiye’de aralık ayında görülmemiş sıcaklıklar yaşanıyor. 17-18 derece bandında seyreden sıcaklıklar, beraberinde kuraklığı da getirdi. Uzmanlar Türkiye’nin artık tropikal iklime geçtiğini belirtiyor.

Hürriyet’ten Emre Eser’in hazırladığı habere göre; Prof. Dr. Murat Türkeş ve Prof. Dr. Doğanay Tolunay, küresel ısınmadan en çok etkilenen bölgelerden birisi olan İstanbul hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. İki profesör de Türkiye ikliminin artık değiştiğini ve yavaş yavaş tropikal iklime doğru geçiş yaptığımızı dile getirdi.

BM Genel Sekreteri ‘İklim Acil Durumu’ İlan Etmeye Çağırdı

Aralık Ayındaki Sıcaklıklar, Tropikal İklime Geçtiğimizin Göstergesi

Sürekli artan sıcaklıkların İstanbul’un biyolojik ritmini bozduğunu dile getiren Klimatolog ve Meteorolog Prof. Dr. Murat Türkeş, bahar aylarının artık yaşanmadığını ve bu durumun özellikle tarım için son derece tehlikeli olduğunu dile getirdi. Profesör Türkeş, konuyla ilgili şu sözleri dile getirdi: “Daha önce şubat başında ağaçlar çiçek açtığında durum değişiyor diyorduk. Ama aralıkta yaşanması artık tropikal iklime geçtiğimizin göstergesi.”

‘İklim Ölümleri Bilimsel Olarak Depremden Daha Büyük Bir Tehlike’

Ağaçların Aralık Ayında Çiçek Açması Anormal

İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi’nde görev alan Prof. Dr. Doğanay Tolunay ise küresel ısınmanın farkına varmak için buzullara bakmaya ihtiyaç kalmadığını, sokağa çıktığımızda bu etkilerin çok kolay bir şekilde gözlemlenebilecek duruma geldiğini dile getirdi.

Türkiye’de iklim rejiminin değiştiğini dile getiren Tolunay, ülkenin subtropikal iklime geçtiğinin altını çizdi. Ağaçların 10 derecenin altında yaprak döktüğünü, 10 derecenin üstünde ise çiçek açtığı göz önünde bulundurulduğu zaman, ağaçların aralık ayında çiçek açmasının son derece anormal olduğunu belirtti.

Tolunay, Türkiye’yi etkisi altına alan küresel ısınma hakkında şu ifadelerde bulundu; “Türkiye’de iklim rejimi değişti. Bunun etkilerini ekonomide, tarımda, sanayide ve turizmde de göreceğiz. Acil uyum planları yapmamız önlemler almamız şart. Uzun süreli yağışsız ve uzun süreli şiddetli yağışların olduğu zamanlara geçiyoruz. Kuraklık artık farklı bir boyuta geldi.”

Türkiye’de Rekor Sıcaklıklar: ‘İklim Krizinin Şiddetlenmesinin Kanıtı’