Bizi Takip Edin

Ekoloji

TVHB: ‘Yunusları Hedef Göstermeyin, Aşırı Avlanmaya Son Verin’

TVHB yunus açıklama

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB), Karadeniz’de hamsi popülasyonunu korumak için yunusların avlanması önerisine tepki gösterdi. 

Yunusların avlanma önerisinin bilimsel bir temeli olmadığını belirten Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi, “Yunusların balık stoklarının azalmasındaki suçlusu olduğu ve avlanmaları gerektiği” yönündeki ifadeleri talihsizlik olarak değerlendirdi.

‘Veteriner Hekimler Covid-19 Aşısında Öncelikli Grup İçerisinde Olmalı’

TVHB: ‘Yunusların Hedef Gösterilmesi Yerine Aşırı Avlanmaya Son Verilsin’

TVHB tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Yunusları avlamak uluslararası sözleşmelere ve yasalarımıza göre yasaktır.

Saygın bir üniversitenin bir öğretim üyesi tarafından bilimsel temeli olmadan basına yapılan açıklamada, “yunusların balık stoklarının azalmasındaki suçlusu olduğu ve avlanmaları gerektiği” yönündeki ifadesi Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından talihsizlik olarak değerlendirilmektedir.

Binlerce yıldır aynı ortamı paylaşan yunusların hedef gösterilmesi yerine aşırı avlanma, zamansız avlanma ve küçük boyuttaki balıkların avlanılmasına son verilsin!

TVHB’den ‘Tek Sağlık’ Açıklaması: “32 Bin Veteriner Hekim Bunu Bekliyor”

Yunusların Popülasyonlarının Aşırı Derecede Artması Mümkün Değil

Yunuslar yılda bir yavru doğuran memeli hayvanlardır, her sene katlanarak büyüyen bir popülasyonları yoktur. Bu sebeple aşırı derecede artmaları söz konusu değildir.

Yunus türlerinin avlanması 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’na göre yasaktır. Ülkemiz Barcelona, Bern, CITES, ACCOBAMS gibi uluslararası sözleşmelere taraf olmuştur ve bu anlaşmalara göre yunuslar kesinlikle korunan türlerdir. Karadeniz’de  mutur, tırtak, afalina olmak üzere 3 tür yunus yaşamaktadır. Bu yunusların Karadeniz popülasyonları IUCN kırmızı listesinde, mutur ve afalina nesli tehlike altında, tırtak hassas olarak yer almaktadırlar.

Yunusların avlanmasının önünün açılması uluslararası anlaşmalar ve Türkiye Cumhuriyeti kanunları gereğince mümkün değildir. Veteriner Hekimlerimiz evcil hayvanlarımız yanında tüm yaban hayvanlarını korumak için çalışmaktadır.

TVHB’den ‘Tahsis’ Tepkisi: Hastanemizi Vermeyiz

‘Yunusların Balık Stokları Üzerinde Azaltıcı Etkisi Bilimsel Değil’

Karadeniz’de yunus popülasyonlarını tehdit eden faktörler; tesadüfi olarak ağa yakalanma, habitat kaybının neden olduğu besin azalması, deniz kirliliği ve salgın hastalık sonucu kitlesel ölümler olarak belirlemektedir. Tesadüfi olarak ağa yakalanma, deniz memelilerinin birçok türü için en önemli insan kaynaklı ölüm nedenidir.

Bunun yanında balık stoklarının izlenmesiyle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Trabzon ve Antalya’da bulunan Su Ürünleri Araştırma Enstitüleri ve Üniversiteler çalışmalar yürütmektedir ve henüz yunusların balık stokları üstüne azaltıcı bir etkisi olduğuna dair bilimsel bir bulguya rastlanmamıştır.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) olarak çevre sağlığını, yaban hayatını, doğal ekosistemlerin korunmasını ve nihayetinde halk sağlığı ile ilgili konuların takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

TVHB’den ‘Dünya Veteriner Hekimler Günü’ Açıklaması