Bizi Takip Edin

Ekoloji

‘Salgının Yayılmasını Engellemek İçin Evcil Hayvanlara Da Aşı Yapılmalı’

evcil hayvan aşı koronavirüs

Bilim insanları Virulence dergisinde yayınladıkları araştırmada; koronavirüs mutasyonlarına karşı evcil hayvanlara aşı yapılması gerektiğini belirtti.

East Anglia ve Minnesota Üniversitesi ile Earlham Enstitüsü’nden bilim insanları koronavirüs salgınının yayılmasını veya yeniden ortaya çıkmasını engellemek için köpek ve kedi gibi evcil hayvanlara da aşı yaptırılması gerekebileceğini söyledi.

Evcil Hayvanlara Önlem Amaçlı Aşı Yapılabilir

Koronavirüsün çeşitli hayvanları enfekte edebileceğini ifade eden uzmanlar, insanlarla beraber yaşayan evcil hayvanlara aşıyı vermenin virüsün daha fazla yayılma riskini azaltmak için bir “önlem” olduğunu dile getirdi.

Euronews’in haberine göre; İngiltere’deki East Anglia Üniversitesi, Earlham Enstitüsü ve ABD’deki Minnesota Üniversitesi’nden bilim insanları, Virulence dergisinde yayınladıkları araştırmada neden hayvanlara da aşı yaptırmak gerektiğini anlattı.

Koronavirüs Mutasyona Uğradı: Avrupa Ülkeleri Alarma Geçti

‘Hayvanlar Mutasyon Geçirmiş Virüs İçin Doğal Konak’

Bilim insanları araştırmada raporunda, “Hayvanların, mutasyon geçirmiş virüs için doğal konak olması ve insanları yeniden enfekte etme olasılığı, uzun vadede halk sağlığı açısında bir risk teşkil edebilir” ifadesi yer aldı. Bilim insanları, Covid-19 salgınının hayvanlarda meydana gelecek virüs varyantları ile yeniden patlak verebileceğini düşünüyor.

Danimarka’da ‘Kürkü’ İçin Hapsedilen Milyonlarca Vizon Öldürülecek

Hayvandan İnsana Bulaşan Vaka Tespit Edilmedi

East Anglia Üniversitesi’nde evrimsel genetik profesörü olan Cock van Oosterhout, köpeklerin ve kedilerin koronavirüse yakalanabileceğini ancak hayvandan insana bulaşan korona vakasının henüz tespit edilmediğini ifade etti.

Danimarka’da mutasyonlu virüs nedeniyle milyonlarca vizonun öldürüldüğünü hatırlatan van Oosterhout, “Evcil hayvanlarda buna benzer bir durumla karşı karşıya kalmamak için onları da aşılamamız gerektiğini düşünmemiz lazım” dedi. Ancak van Oosterhout’a göre, bu senaryo henüz belirgin bir risk değil.

Ayrıca bilim insanları, İngiltere varyantı gibi daha fazla bulaşıcı virüsle salgını kontrol altında tutmak için, daha fazla kişinin aşılanması gerektiğini belirtiyor.

Osman Elbek: ‘Zengin Ülkeler Yoksul Ülkelere Aşı Bırakmadı’

15 Milyon Vizon Öldürüldü

Dünyanın en büyük vizon kürkü üreticisi Danimarka’da hükümet, mutasyona uğrayan Coronavirus’ün vizonlardan insanlara bulaşmasının ortaya çıkması üzerine kasım ayında ülkedeki tüm vizonların itlaf edilmesine karar vermişti. 4 Kasım’dan bu yana yaklaşık 15,4 milyon hayvan öldürüldü.