Bizi Takip Edin

Ekoloji

Munzur Özgür Aksın Meclisi: Projeleri Tarihin Çöplüğüne Gömelim

Munzur Özgür Aksın Meclisi: Projeleri Tarihin Çöplüğüne Gömelim

Munzur Özgür Aksın Meclisi, Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilen Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi’ne ilişkin “İhalenin iptalini sağladık, güç birliği ile Dersim’de ve her yerde her türlü adaletsiz ve yerelin rızası olmayan projeleri tarihin çöplüğüne gömelim!” açıklamasında bulundu.

Munzur Özgür Aksın Meclisi, Munzur Gözeleri’ne yapılmak istenen peyzaj projesinin iptali üzerine açıklama yaptı. 2003 yılında Erzurum Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından birinci derece sit alanı ilan edilen Munzur Gözeleri için yapılan ihale Danıştay 13. Dairesi tarafından iptal edilmişti.

Tunceli’de Koruma Altında Olan Yaban Keçileri Ölü Bulundu

Munzur Özgür Aksın Meclisi: “Kimlere Hizmet Ediyor?”

Kararın ilgili taraflara tebliğ edilmesinin ardından açıklama yapan Munzur Özgür Aksın Meclisi, ihaleyi yapan kurumun afet, sel baskını, deprem, salgın hali gibi ivedilik arz eden teknik ve istisnai durumlarda başvurulacak ivedi işlemleri gözelerde uygulamaya kalkmış olmasının manidar olduğunı belirtti. Açıklamada, “Erzincan İdare Mahkemesi’nden dönmesi gereken hukuka ve adalete aykırılık Danıştay’da dönmüş ve kesin olarak ihale iptal olmuştur. Erzincan İdare Mahkemesi erken ihale başlangıç aşamasında iken Danıştay gibi neden karar vermedi? Rekreasyon projesinin sit alanı mevzuatına aykırı olacağı, çevre de ekolojik karakterinin korunması ve 2 bin metreden yakın bir yerde işletmenin olmaması gerekirken bu harcama neyin nesidir? En önemlisi kimlere hizmet etmiştir?” ifadelerine yer verildi.

“Gözelere Zarar Verenler Hakkında İdari Ve Adli İşlem Yapılacak Mı?”

Munzur Özgür Aksın Meclisi tarafından yapılan açıklamada, gözelerin mutlak ve zorunlu korunması gereken alan olduğu hatırlatılarak, “Anayasa’ya, ulus üstü hukuka ve 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre mutlak ve zorunlu korunması gereken Gözeler ve Munzur havzasının su ekosisteminin kirlenmesine ve geri dönüşü olmayacak şekilde zarar görmesine sebebiyet verenler hakkında idari ve adli işlem yapılmış mıdır, yapılmamışsa yapılacak mıdır? Ya da bu açıklama ile birlikte adli ve idari soruşturma da başlatılacak mıdır?” denildi.

Gözelerin eğlence veya dinlence projesine ihtiyacının olmadığı belirtilen açıklamada, “Hep söyledik söylemeye devam edeceğiz; Munzur Gözeleri’nin korunmaya, gözelerle birlikte orayı çevreleyen köylerle birlikte arıtma tesisine ihtiyacı vardır. Gözelerdeki iş bu davadaki kazanım bunun nasıl aceleyle ve hukuka aykırı yapıldığını bir kez daha gözler önüne sermiştir. Geçmişte olduğu gibi bugünde, adalete ve hukuka aykırı tüm işlem ve eylemlerin karşısındayız, karşısında olmaya devam edeceğiz!” ifadelerine yer verildi.

Keçilerin Göç Güzergahına Yapılan HES, Ölümlerine Neden Oluyor

“Projeleri Tarihin Çöplüğüne Gömelim”

Davanın verilen ortak mücadeleyle kazanıldığının belirtildiği açıklamanın sonuç bölümünde şunlar yer aldı: “Başta halkımızın ve kurumlarımızın verdiği mücadele ile onunla birleşen hukukçu dostlarımızın emeği, halkımızın para cezalarına ve soruşturmalara karşı başı dik mücadelesi bizim için oldukça değerlidir. Hukuki mücadelenin yanında halkın projeye karşı gözeleri sahiplenmesi ve açılan soruşturma para cezalarına karşı tepkisini kararlılıkla ortaya koymasının önemine ve etkisine de dikkat çekmek istiyoruz. Bizler Ovacık ve Dersim halkı başta olmak üzere bir bütün olarak Munzur ve Dersim dostlarının ortaklaşarak doğamızı, kültürümüzü, çevremizi, dilimizi ve tarihimizi sahiplenmesini istiyoruz. İhalenin iptalini sağladık, güç birliği ile Dersim’de ve her yerde her türlü adaletsiz ve yerelin rızası olmayan projeleri tarihin çöplüğüne gömelim!”