Bizi Takip Edin

Gündem

İşte Ramazan’da Koronavirüs Tedbirleri: İlk İki Hafta Kısmi Kapanma

Koronavirüs Tedbirleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de gerçekleşen kabine toplantısının ardından koronavirüs tedbirleri dahil bir çok açıklamada bulundu. 
Erdoğan, Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanmaya gidildiği duyurdu ve hedeflenen oranda iyileşme olmazsa devamında çok daha sıkı uygulamaların geleceği mesajını verdi.

İlk iki haftalık kapanmanın yarın itibariyle başladığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, alınan yeni koronavirüs tedbirleri duyuruldu. Bu kapsamda, hafta içi 19.00 ile 05.00 ile sokağa çıkılmayacak.

65 yaş üstü ve 18 yaş altına yeniden toplu taşıma kullanım yasağı geldi.

Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatler yasaklandı. Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verildi.

Erdoğan: ‘İsteseniz De İstemeseniz De Kanal İstanbul’u Yapacağız’

‘Şehirler Arası Seyahatlere İzin Verilmeyecek’

– Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmı kapanma uygulanmasına geçiyoruz. Bu iki haftada hedefimize ulaşamazsak çok daha sıkı önlemler alınacaktır. Uygulama, yarın akşam saati itibarıyla başlayacaktır

– Hafta sonu sonu sokağa çıkma sınırlaması sürerken, hafta içi akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellenmiştir. Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir.

– 65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlamasını yeniden getiriyoruz.

– Sınav sürecinde olan 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi hariç tüm kademeler uzaktan eğitimini sürdürecek.

– Kamuda saat 16.00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

– Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecektir.

– Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak.

– Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve benzeri bütün toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmiştir.

İstanbul Tabip Odası, Acilen Alınması Gereken 5 Önlemi Paylaştı