Bizi Takip Edin

Ekoloji

Termik Santral Emisyon Ölçümleri Açıklanmıyor: ‘Ticari Değil, Bakan Sırrı’

Zonguldak termik santral koronavirüs Süleyman bülbül

CHP’li Süleyman Bülbül, özelleştirilen termik santraller hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül verdiği soru önergesinde, santrallerin hangi iyileştirmeleri yapması gerektiği, ölçüm cihazlarının olup olmadığı ve sürekli emisyon ölçüm sonuçlarını sordu.

Süleyman Bülbül: ‘Çevresel Risk Oluşturan Faaliyetler Nasıl Ticari Sır Olabilir?’

Sözcü’den Latif Sansür’ün haberine göre; CHP’li Bülbül’ün önergesine yanıt veren Bakan Kurum, yatırım ve iyileştirmelerle ilgili bilgi vermezken, termik santrallerin saldığı zararlı gazlar için yapılması gereken sürekli emisyon ölçüm verilerini “ticari sır olduğunu” belirterek,  “Termik santralleri bacalarında kurulu bulunan sürekli emisyon ölçüm sistemlerinden elde edilen ölçüm sonuçları Bilgi Edinme Kanunu’nun 23. Maddesi ‘Ticari Sır’ başlığında yer alan hususlar kapsamında değerlendirildiği için kamuoyu ile paylaşılamamaktadır” ifadelerini kullandı.

CHP’li Bülbül: ‘Bu Termik Santraller Hangi İzinle Çalışıyor?’

Neye Göre Ticari Sır

Bakan Kurumun yanıtına tepki gösteren Bülbül, “Yurttaşlarımızın yaşam alanları katlediliyor, salınan gazlar nedeniyle sağlıkları bozuluyor. İnsan yaşamını etkileyen, çevresel risk oluşturan faaliyetler nasıl ticari sır olabilir? Santrallerin ölçüm verileri ilgili kanunun hangi hususları kapsamında ticari sır olmuş Bakan bunu açıklamalı” dedi.

‘Kağıt İsrafı’

Soru önergesine düzgün bir yanıt alamadığını belirten Bülbül, “Gönderilen yanıt sadece kağıt israfıdır. Kahramanmaraş Afşin A, Kütahya Seyitömer, Kütahya Tunçbilek, Sivas Kangal, Zonguldak Çatalağzı, Manisa Soma, Orhaneli, Muğla Yatağan, Afşin B ve Çayırhan Termik Santrallerinde hangi yatırımların yapıldığı yanıtsız. Hangi santralin iyileştirilmesi tamamlandı, yanıtsız. Bu cevaplar Bakanlıkta var ama sır gibi saklanıyor. Bunlar ticari değil Bakan sırrı” diyerek bazı santrallerde emisyon ölçüm sistemlerinin kurulu olmasına karşın çalışmadığını iddia etti.

CHP JES Komisyonu: ‘Bereketli Tarlalara JES Ekilmiş, Zehir Biçiliyor’