Bizi Takip Edin

Ekoloji

Kazdağı Koruma: ‘Devletlere ve Şirketlere Karşı Aktivistler Korunmuyor’

Kazdağı koruma

Kazdağı Koruma Derneği bir bilgi notu yayınlayarak, ekolojik hak mücadelesi veren yaşam savunucularına yönelik insan hakları ihlallerine vurgu yaptı.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği yayınladığı raporda, insan hakları üzerine çalışan sivil toplum kuruluşlarına, ekoloji aktivistlerine destek vermesi çağrısı yapıldı.

Kazdağı Koruma: ‘Aktivistler İnsan Hakları İhlallerine Uğruyor’

“Savunucuları Savun – Ekolojik Hak Savunucularının Uğradığı İnsan Hakları Üzerine Bilgi Notu” ismiyle paylaşılan raporda şu ifadelere yer verildi:

“Krizler çağının içerisindeyiz. Demokratik, ekonomik, politik, cinsiyet temelli toplumsal ölçekte yaşanan krizlerin yanı sıra gezegenin tamamını etkileyen iklim krizinin içerisinden geçiyoruz. Bu krizlere karşı mücadele alanları ise tüm çeşitliliği ile birlikte güçlenerek devam ediyor. Ekolojik hak temelli mücadele eden aktivistler yaşanan ihlallere karşı ses çıkarıyorlar, karar alıcıları adil dönüşüme yönelik harekete geçmeye zorluyorlar. Bu süreçte ise taşımış oldukları aktivist kimlikleri sebebiyle aynı zamanda insan hakları ihlallerine uğruyorlar. İtibarsızlaştırılıyor, tehdit ediliyor, psikolojik ya da fiziksel şiddete maruz kalıyor, keyfi gözaltına alınıyor ve hatta öldürülüyorlar. Dünyanın dört bir yanında neoliberal politikaların kontrol ettiği ülkelerde devletlere ve şirketlere karşı aktivistler korunmuyor.”

Kazdağları Ekoloji Platformu: ‘Alamos’un Kirazlı Ruhsatı Tarihe Gömülmüştür’

‘Savunucuları Savun’

“Türkiye’de de ekolojik yıkımı arttıran projelerin hız kesmeden devam etmesi ile birlikte bu alanda hak temelli mücadele eden aktivistlere yönelik yaşanan hak ihlalleri de her geçen gün artarak devam ediyor…”

“…İnsanı odağına alarak tanımlanan “çevre hakkının” sınırlarının artık yeterli ve doğru olmadığını biliyoruz. Ekoloji aktivistlerinin, sivil toplum kuruluşlarının vs. doğanın hakları üzerine daha fazla argüman üretmesi, bu bağlamı ön plana çıkarması gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreçte çevre hukuku üzerine çalışan hukukçularla işbirliği içerisinde olunması gerektiğine inanıyoruz…”

“…Krizler çağı içerisinde ‘yanmakta olan’ evi için dünyanın pek çok bölgesinde yaşanan ekolojik tahribatlara, yıkıma karşı savunuculuk yapan her bir birey, içinde bulunduğumuz sistem içerisinde sadece kendisi adına değil, sistemin söz hakkı vermediği tüm varlıklar adına mücadele etmektedir. Savunucuları savun!”

Ekolojik Yıkıma Karşı Kuruldu: ‘Kazdağları Ekoloji Platformu’

Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Aktivistlere Öneriler

Paylaşılan bilgi notunda ekoloji aktivistlerine, ekolojik hak temelli çalışan sivil toplum kuruluşlarına, insan hakları aktivistlerine, çalışanlarına ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik çeşitli öneriler de sıralanıyor:

  • İnsanı odağına alarak tanımlanan “çevre hakkının” sınırlarının artık yeterli ve doğru olmadığını biliyoruz.
  • Ekoloji aktivistlerinin, sivil toplum kuruluşlarının vs. doğanın hakları üzerine daha fazla argüman üretmesi, bu bağlamı ön plana çıkarması gerektiğini düşünüyoruz.
  • Bu süreçte çevre hukuku üzerine çalışan hukukçularla işbirliği içerisinde olunması gerektiğine inanıyoruz.
  • Değişimin herkesin elinden geleni yaptığı ve hak talepleri üzerine mücadele verdiği noktada geleceğini tarihsel süreçlere bakarak fark edebiliriz.
  • Ekolojik hak temelli savunuculuk yapan herkesin temel insan hakları okuryazarlığı eğitimi almasının önem arz ettiğini vurgulamak istiyoruz. Haklar kesişimseldir.
  • Bu bağlamda insan hakları üzerine çalışan sivil toplum kuruluşlarının da ekoloji aktivistlerine destek ve işbirliği sunması gerektiğine inanıyoruz.
  • Ekoloji aktivistlerinin tüm bu süreçlerde yaşanan ihlalleri kayıt altına alması, arşivlemesi ile birlikte ihlallerin sistematikliği üzerine daha güçlü ve kanıt temelli argümanlar kurabiliriz.
  • Bir arada olduğumuzu, yalnız olmadığımızı hissetmek adına ihlaller üzerine konuşmaya devam etmek, fark edilmesini sağlamak, görünür kılmak bu süreçte çok daha değerlidir.

“Savunucuları Savun: Ekolojik Hak Savunucularının Uğradığı İnsan Hakları İhlalleri Üzerine Bilgi Notu Kazdağları Örneği” başlıklı bilgi notuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kazdağları Dayanışması: ‘Kirazlı’da Ekolojik Rehabilitasyon İstiyoruz’