Bizi Takip Edin

Gündem

‘1977’de Katledilenlerin Mücadele Bayrakları Bizim Elimizdedir’

1 Mayıs 1977

İstanbul’da 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenler Kazancı Yokuşu’na bırakılan karanfillerle alındı. Basın açıklamasında işçilerin talepleri sıralandı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve siyasi partiler, 1 Mayıs 1977’de katledilenleri Taksim’de gerçekleştirdiği etkinlik ile andı.

Anmaya DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, KESK ve TMMOB yöneticileri, çok sayıda siyasi parti temsilci ve yöneticileri, milletvekilleri ve işçi emekçiler katıldı.

Sıraselviler’de bir araya gelen kitle, sloganlar eşliğinde Kazancı Yokuşu’na yürüdü.

Virüsle Mücadelede İlk Bariyer Olan Veteriner Hekimler Destek Bekliyor

“1 Mayıs 1977’de Katledilenlerin Mücadele Bayrakları Bizim Alimizdedir”

Ortak açıklamayı yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “44 yıl sonra burada biliyoruz ki bu ülkede 1 Mayıs tarihi sınıflar mücadelenin ve demokrasi mücadelesinin tarihidir. Bu mücadelede Kurucu Genel Başkanımız Kemal Türker katledildi. Yitirdiğimiz tüm yoldaşlarımıza sözümüz anılarına ve bu ülkenin geleceğine sahip çıkmak, katliamların gerçek sorumlularının yargılandığı, hesap verdiği, demokrasinin, eşitliğin egemen olduğu bir ülkeyi kurmaktır. Onlara verdiğimiz sözü bugün bir kez daha yineliyoruz. Bu ülkenin aydınlık geleceğini inşa edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. 1977’de katledilenlerin mücadele bayrakları bizim elimizdedir.” dedi.

İTO: “Ekonomik Sosyal Desteksiz Tam Kapanma Olmaz”

İşçilerin Talepleri

Çerkezoğlu, konuşmasında işçilerin taleplerini şöyle sıraladı:

* Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalı.
* Çalışırken hastalanan emekçiler için COVID-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin.
* Kod 29 ve ücretsiz izin zulmüne son.
* İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil, işçilere ve işsizlere.
* Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın.
* İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.
* Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak.
* Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın. Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın.
* Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın.
* İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın.