Bizi Takip Edin

Yeşil Ekonomi

Ekonomist Eğilmez’den Erdoğan’a ‘Rezerv’ Yanıtı: ‘Eksi 56 Milyar Dolar’

Mustafa sönmez dolar döviz kuru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Merkez Bankası rezervlerimiz 100 milyar dolar seviyesine ulaştı” açıklamasına ekonomist Mahfi Eğilmez’den yanıt geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Brüksel ziyareti öncesi yaptığı açıklamalarda, Merkez Bankası rezervlerinin 100 milyar dolara yaklaştığını öne sürmüştü. Ekonomist Mahfi Eğilmez, Twitter hesabından TCMB döviz rezervleri hakkında paylaşımda bulundu. Ekonomist Mahfi Eğilmez’e göre net rezervler eksi 56 milyar dolar.

Çöken Çökene: Cennet Koyu’na ‘Usulsüz’ Ziraat Bankası Kredisiyle Çökmüşler

Mahfi Eğilmez: ‘Net Rezervler – 56 Milyar Dolar’

Bu açıklamanın ardından Ekonomist Mahfi Eğilmez, Twitter hesabından TCMB döviz rezervleri hakkında paylaşımda bulundu. Ekonomist Mahfi Eğilmez’e göre ise net rezervler eksi 56 milyar dolar.

Eğilmez, “28 Mayıs 2021 itibarıyla TCMB’nin brüt rezervleri 93,7 milyar dolar, net rezervleri 13,6 milyar dolar, swap hariç net rezervleri eksi 56 milyar dolardır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan Ne Demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Brüksel ziyareti öncesi yaptığı açıklamalarda, “Bu çerçevede yakın zamanda en büyük ticaret ortaklarımızın başında gelen Çin’le çok önemli bir anlaşmayı yaptık. Daha önce Çin’le 2,4 milyar dolarlık bir swap anlaşmamız zaten vardı. Şimdi bu rakamı 3,6 milyar dolarlık yeni bir swap anlaşmasıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk. Tabii bu, 46 milyar Türk lirası, Çin olarak da 35 milyar yuana karşılık gelen 6 milyar dolarlık bir anlaşmayı böylece gerçekleştirmiş olduk.Bazı, malum kendilerine göre Merkez Bankasının döviz rezervi düşüyor. Bundan dolayı zil takıp oynayanlar var. Onların bu oyunlarını da bozmuş oldu. Zira 100 milyar dolarla inşallah şimdi başbakanlığım döneminde 135 milyar dolara kadar çıkmıştık. İnşallah bu tırmanış şimdi yeniden başlıyor ve bu tırmanışı da devam ettireceğiz.” ifadelerini kullanmıştı.