Bizi Takip Edin

Gündem

Çiftçi-Sen: ‘Tütün Üreticilerinin Tutuklanması Kabul Edilemez!’

çiftçi-sen

Çiftçiler Sendikası Çiftçi-Sen, Adıyaman’da tütün ticareti yasağını protesto ettikleri için gözaltına alınan tütün üreticilerine sahip çıkarak, serbest bırakılmaları çağrısında bulundu.

Çiftçi-Sen tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde:

“IMFye 18 Aralık 2000 tarihinde verilen 3. ek niyet mektubunda TEKELin özelleştirileceği, Tütün Yasası’nın 2001 yılının Ocak ayına kadar çıkarılacağı sözü verilmişti. Verilen söz tutuldu, 20 Haziran 2001 yılında Tütün Yasası meclisten geçti. Cumhurbaşkanı’nın vetosuna rağmen 3 Ocak 2002 tarihinde meclisten tekrar geçirildi. Yasayla beraber, daha sonra özelleştirilecek olan TEKEL piyasadan el çektirildi. Tütün ve tütüncülüğümüz çokuluslu sigara ve tütün kartellerine teslim edildi. 2002 yılından itibaren tütün üretiminde sözleşmeli üretim dönemi başladı. Örgütsüz tütün üreticilerine tek tek sözleşmeler dayatıldı. Artık TEKELin destekleme alımları olmadığı için, sözleşmelerle verilen fiyatlar üreticinin maliyetlerini karşılayamaz noktadaydı. Bu nedenle binlerce tütün üreticisi aile çiftçiliğini bırakmak zorunda kaldı. 2000 yılında 583 bin 474 olan üreticilerin sayısı bugün 50 bin civarlarındadır. Kıraç topraklarında çaresizlikle üretime devam edenlerse toprağını, üretim araçlarını, ailesinin ve kendinin emek gücünü şirketlere kiralayan emekçilere dönüşmüş durumdadır. Tütün üretiminde olduğu gibi, uygulanan tarım politikalarıyla  gıdanın  ve tarımsal üretimin kontrolü hızla şirketlerin kontrolüne girmekte, girmeye devam etmektedir.

Tütün Yasası kapsamı dışında kalan Adıyaman ve çevresinde, kendi küçük bahçelerinde kıymalık tütün üreten üreticilerin varlığına şirketlerin göz dikmemesi düşünülemezdi, öyle de oldu.

1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren, ürettiği tütünü kıyıp iç pazarda satmaya çalışan tütün üreticilerine dönük yasak ve cezalar yürürlüğe sokuldu. Üretmek ve satmak için yetki belgesi” almayan, alamayan binlerce tütün üreticisi aile olumsuz etkilenecek. Şark tütünü, üretildiği son bölgeden de kovulacak.

Yürürlüğe giren Yetki Belgesi” uygulamasının kaldırılmasını isteyen binlerce tütün üreticisi, Anayasal haklarını kullanarak uygulamayı protesto ettiler. Kimsenin canına, malına zarar vermeden, yasaya karşı tepkilerini dile getirdiler. Ancak, şirketlerin kontrolündeki bir tarımsal üretim sistemini oturtmaya çalışan anlayış bundan rahatsız oldu. Çiftçilik yapma hakları için mücadele eden çiftçilerden bazıları gözaltına alındı, 10 kişi  toplantı ve gösteri yasasına muhalefet etmek ve suç işlemeye azmettirmek” iddiasıyla tutuklandı. Sokak ortasında insanlara saldırıp terör estirenler, kamu mallarını soyup soğana çevirenler ortalıkta serbestçe dolaşırken, hak mücadelesi verdiklerinden dolayı çiftçilerin tutuklanmaları vicdanları sızlatmaktadır. Bu yanlıştan dönülmeli, tutuklanan tütün üreticileri serbest bırakılmalı, yasa geri çekilerek tütün üreticilerinin mağduriyetleri giderilmelidir.”