Bizi Takip Edin

Ekoloji

Rize ve Artvin Sel Altında: ‘1974’ten Beri Böylesini Görmedik’

sel Arhavi

Artvin Arhavi, Rize Ardeşen ve Fındıklı ilçelerinde dün akşamdan beri devam eden sağanak yağış sele neden oldu.

Dereler pek çok noktada taştı, taşkın nedeniyle ilçelerin büyük bölümü sular altında. Çok sayıda araç suyun altında kaldı, ev ve iş yerlerini de su bastı. Bölgede internet ve elektrik kesilmiş durumda.

Fındıklı’nın Meyvalı ve Ada mahalleleri su taşkınlarından en çok etkilenen bölgeler oldu. Ardeşen’e bağlı Tunca beldesindeki derelerin su seviyesindeki artış sonucu birçok yol trafiğe kapatıldı.

Arhavi ilçesine bağlı Boğaziçi Mahallesi’nden geçen Kapisre Deresi de taştı. Derenin taşması sonucu çok sayıdaki binanın giriş ve zemin katını su bastı, vatandaşlar binalarında mahsur kaldı.

1974’ten Beri Böylesini Görmedik

Evrensel’de yer alan habere göre; AFAD ve diğer ekipler öncelikle selin yarattığı hayati tehlikeleri berteraf etmeye çalışıyor. Ancak selin boyutunun çok büyük olduğu ve çalışmaların yetersiz kaldığı gözleniyor. Su basması sonucu mahsur kalanlar AFAD, JAK ve AKUT ekiplerince botlarla bulundukları yerlerden çıkarılıyor.

1974’ten bu yana ilk defa bu denli büyük sel görüldüğünü söyleyen bölgenin yaşlıları “Sanki Kamilet Vadisi adeta ilçe merkezi içine dolmuş gibi” dedi.

Sıcaklıkların 50 Dereceye Ulaştığı Dubai’de Yapay Yağmur Yağdırıldı

HES’ler Davetiye Çıkartıyor

Vadide biri şehir merkezinde olmak üzere 3 adet HES  bulunuyor. Belediyenin dere ıslah çalışması adı altında birçok derenin betonlaşmasının selin bu boyuta gelmesine davetiye çıkardığı düşünülüyor.

Rize’nin Yaraları Sarılamamıştı

Rize’de 14 Temmuz’da meydana gelen selin bilançosu ise ağır olmuştu. 6 yurttaşın yaşamını yitirdiği 2 yurttaşın hâlâ kayıp olduğu sel nedeniyle 47 binanın yıkıldığı, 99 binada ağır yıkık bağımsız bölüm olduğu, 41 aracın ise kullanılmaz hale geldiği açıklanmıştı.

‘İşkencedere Vadisi Geçilmez, Karadeniz Halkı Yenilmez!’