Bizi Takip Edin

Ekoloji

Bingöl’de Yangın Kontrolden Çıktı: ‘Acil Havadan Müdahale Gerekiyor’

Bingöl yangın Yayladere Sarıtosun

Bingöl ili Yayladere ilçesine bağlı 2 köydeki ormanlık alanlarda başlayan yangın kontrolden çıktı. Köy halkı acil hava desteği talep ediyor.

Yayladere ilçesi Sarıtosun köyü çevresinde saat 14.00 sıralarında başlayan yangının kontrolden çıktığı öğrenildi. Helikopter desteği olmadan yangının kontrol altına alınamayacağını aktaran köylüler, yardım çağrısında bulundu.

Skandal: ‘Yangın Mağduru Köylülere, Afet Borçlandırma Senedi İmzalatılıyor’

Bingöl Yangını: Ormanlık Alandaki Yangına Artık Müdahale Edilemiyor

Gazeteci Fırat Bulut‘un verdiği bilgilere göre; Yayladere ilçesi Sarıtosun Köyü ve Hersek Mezrası civarında başlayan yangının geniş bir alana yayıldığı, yangının yerleşim yerlerine sıçramaması için 4 iş makinası 20 itfaiye personeli ile müdahale edildiği belirtildi. Müdahale ekibine destek olan Sarıtosun köylüleri yangının kontrolden çıktığını şu an yapılan müdahalenin sadece yerleşim yerlerini korumak için olduğunu ve ormanlık alandaki yangına ise müdahale edilemediğini aktardı.

Yangının Sarıtosun köyüne 400 metre yaklaştığı aktaran köylüler, geniş bir ormanlık alanın kül olduğunu söyleyerek hava desteğinde bulundu. Alandaki müdahale ekibinin yetersiz kaldığı Orman İşletme Müdürlüğü‘nden acil helikopter desteğinde bulunulduğu öğrenildi.

Bir Yangın Söndürüldü

İHA’nın haberine göre; Bingöl’ün Yayladere ilçesindeki 2 köyde çıkan orman yangınlarından biri söndürüldü, diğerine müdahale sürüyor.

Yangınlar, Yayladere ilçesine bağlı Çikan ve Sarıtosun köylerindeki ormanlık alanlarda çıktı. Bölgeye sevk edilen Orman İşletme İl Müdürlüğü ekipleri ve jandarmanın da desteğiyle Çikan köyündeki yangın kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü.

Yine yangının çıktığı Sarıtosun köyündeki ormanlık alanda ekiplerin müdahalesinin devam ettiği öğrenildi. Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı 20 personelin yanı sıra jandarma, yöre halkı ve ilçe belediyesinin itfaiye araçlarının da bölgede söndürme çalışmalarına katıldığı öğrenildi.

Bingöl yangın

Bingöl Yangını Söndürülmedi

Gazeteci Fırat Bulut, bölgeden aktardığı bilgilerde yangının söndürülmediğini belirtti. Bulut, “Yangın Cönek-Hasköy-Deşt Köyü arasındaki yarı ormanlık alanda devam ediyor. Ekipler, sadece yol olan yerlere müdahale edebiliyor. Ormanlık alan tamamen yandı, havadan destek gerekiyor.” ifadelerini kullandı.