Tokat’ın Erbaa ilçesinde Gümüşlük Mevkii Bakır madeni sahasında yapılan altın arama sondaj çalışmalarına karşı pazarda bildiri dağıtıldı.

Tokat’ta Siyanür Ve Sülfürik Asitle Altın Arama Başladı

MHP’li Ertuğrul Karagöl, CHP İlçe İle Broşür Dağıttı

İçinde belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu Yeşil Erbaa Çevre Platformu’nun broşür dağıtımına Yeşil Erbaa Çevre Platformu Başkanı Dr. Saffet Akkaya, Bilim Masası Koordinatörü Melike Tepecik, Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, Tanoba Belediye Başkanı Vural Özdemir, CHP Erbaa İlçe Başkanı Hayri Kocaoğlu, MHP Erbaa İlçe Başkanı Abdullah Uslu, Esnaf Odası Başkanı Eray Koral, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Grup, semt pazarındaki esnafı ve yurttaşları ziyaret ederek, Sakarat ve Boğalı yaylalarında açılması planlanan siyanürlü altın madeninin bölgede yaşayan insanlar ve tüm canlılar üzerindeki olası olumsuz etkilerini anlattı.

Erbaa Halkı Toprağına Sahip Çıkıyor: ‘Verusa Erbaa’dan Defol’

Ne Olmuştu?

Tokat’ın Erbaa ilçesinde Verusa Holding’e bağlı Galata Altın İşletmeleri A.Ş. geçen yıl ruhsat alarak Ağustos 2020’de siyanürlü altın arama faaliyetine başlamıştı. Bölgedeki pek çok sivil toplum örgütü, siyasi parti ve köy halkı maden şirketine karşı toprağını savunuyor.