Connect with us

Ekonomi

Tanzim Satışları Başladı: İstanbul’daki 50 Tanzim Satış Noktasının Listesi

tanzim

Sebze ve meyve fiyatlarındaki yüksek fiyatlarla mücadele için gündeme getirilen tanzim satış araçları, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere şehir merkezlerinde kuruldu. İlk aşamada 7 sebze satışı gerçekleştiriliyor. Toplamda İstanbul’da 50, Ankara’da ise 30 tanzim satış noktası kurulacak.

Tanzim Satış Nedir?

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre tanzim; sıraya koyma, sıralama, düzene sokma, düzen verme, yoluna koyma, düzeltme, düzenleme gibi anlamlara gelmektedir.

Son dönemde özellikle sebze ve meyve fiyatlarındaki yüksek fiyatlardan şikayetler artınca, tanzim satış uygulaması tekrar gündeme gelmişti. Tanzim satış ile fiyatların yükselmesi ve bazı malların tüketiciye çok daha uygun fiyatlarla ulaşması hedefleniyor. Satış uygulamaları, Belediyeler veya kamu kuruluşları tarafından yönetilmektedir.

Baraçlı: Stoklama Yapılmaması İçin 3 Kiloluk Sınırlama Getirdik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 50 ayrı noktada tanzim satış noktaları kurdu. Bayrampaşa’da ilk satışın gerçekleştirilmesinde bulunan İBB Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı, “İstanbul’da 34 ilçede 50 noktada bu hizmeti sürdüreceğiz. Vatandaşlarımızın teveccühüne karşı tüm önlemleri almış durumdayız. Tanzim satış uygulamamız sabah saat 10.00 ile akşam 19.00 arasında yapılacak. Vatandaşlarımıza büyük kolaylık sağlayacak uygulamayı ilk başta 7 sebze ile başlatacağız. Satışlarımıza toptan alınıp stoklama yapılmaması için 3 kiloluk sınırlama getirdik.” ifadelerini kullandı.

Soğan ve Patates 2 Lira

Satış noktalarında soğan ve patates 2 liradan, biber 6 liradan, domates 3 liradan, salatalık ve ıspanak 4 liradan, patlıcan 4,5 liradan satılıyor.

İlk Tanzim Satış İzmir’de, 1973 Yılında Başlamıştı

Türkiye’de ilk tanzim satış uygulaması ise 1973 yılında “Tansa” adı ile İzmir’de gerçekleştirilmiştir. 1976 yılına “Tanzim Satışlar Müdürlüğü” çatısı altında, İzmir Konak’ta ilk mağazası açılmıştır.  Mağaza sayısı, 1986 yılında 12’ye ulaşmıştır. 15 Aralık 1986 tarihinde Tansaş İzmir Büyükşehir Belediyesi İç ve Dış Ticaret A.Ş. kuruldu. 1996 yılında, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait Tansaş hisselerinin %32.98’i halka açıldı. 1999 yılında hisselerini Doğuş Grubu satın aldı. Tansaş, 10 Kasım 2005’te Migros bünyesine satıldı. 2008 yılı sonunda Tansaş mağaza sayısını 270’e çıkartmıştır. 2016 yılında Migros ile birleşmiştir.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Rekabet Kurumu, Sahibinden.com'a 10.7 Milyon Lira Para Cezası Verdi

İstanbul’daki Satış Noktaları

Kağıthane Meydanı, Mecidiyeköy Meydanı, Avcılar Meydanı, Kadıköy Meydanı, Bakırköy Meydanı, Aksaray Meydanı, Taksim Meydanı, Eminönü Meydanı, Kasımpaşa Kızılay Meydanı, Beylikdüzü Meydanı, Bayrampaşa Meydanı, Bağcılar Meydanı, Güngören Meydanı, Sultanbeyli Meydanı, Sultangazi Meydanı, Gaziosmanpaşa Meydanı, Sarıyer Meydanı, Beşiktaş Meydanı, Üsküdar Meydanı, Şirinevler Meydanı, Kartal Meydanı, Pendik Meydanı, Tuzla Meydanı, Sancaktepe Meydanı, Ümraniye Meydanı, Esenler Meydanı, Esenyurt Meydanı, Çekmeköy Meydanı, Küçükçekmece Meydanı, Zeytinburnu Meydanı, Bahçeşehir 1.Kısım, Başakşehir 2. Etap Metro Çıkışı, Büyükçekmece, Eyüpsultan Meydan, Ataşehir Örnek Mahallesi, Beykoz Kavacık Meydan, Üsküdar Kirazlıtepe, Fatih Karagümrük Meydan, Bostancı Lunapark, Pendik Sahil Meydan, Halkalı Meydan, Ümraniye Meydan AVM Otopark, Ataşehir Meydan, İSTİNYE İSPARK, Zeytinburnu AVM, Alibeyköy Silahtar, Haliç, Bayrampaşa Yıldırım Mahallesi, Esenler 100.Yıl Mahallesi.

Ankara’daki Satış Noktaları

Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı, Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı, Kurtuluş Parkı, Ulus metro çıkışı, Siteler İtfaiye Meydanı, Hasköy Cemre Parkı, Kuyubaşı metro çıkışı, Keçiören Belediyesi önü, Pursaklar Hicret Camii önü, Etimesgut Belediyesi karşısı, Sincan Lale Meydanı, Mamak Şafaktepe Parkı, Mamak Bostancık Caddesi, Batıkent Gimsa karşısı, Gölbaşı Belediyesi karşısı.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekonomi

E-Tanzim Dönemi: Tanzim Satış Ürünleri İnternete Açıldı

tanzim satış ptt

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, PTT’nin online platformu üzerinden de sebze meyve alınabileceğini söyledi. Turhan, “Sebze ve meyvede tanzim satış uygulamasını, Türkiye’nin Milli Pazaryeri Platformu epttavm.com’da başlatıyoruz” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından online platformda aksamalar meydana geldi. Siteye giren kullanıcılar “Bu Siteye Ulaşılamıyor” uyarısı ile karşılaştı.

Bakan Turhan, tarım ürünlerinin vatandaşlara ulaşması sürecinde yaşanan aracı hizmet ücretlerini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini de ifade etti.

Bir Kilo Ürünün Kargo Bedeli 3,70 TL

Site üzerinden alışveriş yapmayı denediğimizde, bir ürün için en fazla 3 kilo sepete eklenebiliyor. Bir kilo ürünün kargo bedeli ise 3.70 TL.

Tanzim satış ürünlerini internetten almak için: https://www.epttavm.com/

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Dışişleri Bakanlığı: NSU Davası Kararını Tatmin Edici Bulmuyoruz
Okumaya devam et

En Çok Okunanlar