Connect with us

Ekoloji

Yaşam Hakkı Kutsaldır: Yonca Evcimik’ten Tepki Çeken Çocuk Kitabı

yonca evcimik var olmak haktır

Yonca Evcimik tarafından çocuklar için hazırlanan ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak okutulacağı iddia edilen “Var Olmak Haktır” kitabı, hayvanların nasıl öldürüleceğine ya da sömürüleceğine dair ifadeler içermesi sebebiyle hayvan özgürlüğü savunucularının tepkisini çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitabı olarak okutulacağı iddia edilen kitapta, “Hiçbir hayvana, kötü, acımasız ve zalimce davranılamaz. Bir hayvanın hayatına son verilmesi gerekiyorsa; bu bir anda, korkutmadan ve acı çektirmeden yapılmalıdır”, “Çalıştırılan tüm hayvanların çalışma süreleri sınırlandırılmalıdır. Bu hayvanlar aşırı çalıştırılmamalı; yeterli beslenme ve dinlenme hakkına sahip olmalıdır”, “Besin amaçlı yetiştirilen her hayvan bakılmalı, barındırılmalı ve taşınmalıdır; yaşamlarına son verilirken de korkutmadan ve acı vermeden yapılmalıdır” ifadeleri yer alıyor.

Veganlığın Temeli Sömürüye Karşı Çıkmaktır

Var Olmak Haktır: Yayınevinden Bir Açıklama Yapılmadı

Tepkiler sonrası ne Yonca Evcimik’ten ne de kitabın yayınevi Masalperest’ten herhangi bir açıklama şu ana kadar yapılmadı.

Yayınevi Masalperest’in sosyal medya hesabından kitabı eleştirenleri engellediği belirtiliyor.

yonca evcimik var olmak haktır

Kalkandelen’den Tepki: Bir Çocuğa Hayvanın Yaşamına Son Vermenin Nasıl Olacağı Konusunda Yol Gösterilemez

Gazeteci / Vegan Aktivist Zülal Kalkandelen sosyal medya hesabı üzerinden, “Yonca Evcimik’in Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi üzerine hazırladığı ‘Var Olmak Haktır’ adlı çocuk kitabında çocuklara hayvanları ‘acısız ve korkutmadan öldürme’ konusunda telkinde bulunuluyor! Adıyla tezat kitap çocuklara uygun değil! Hayvan hakları savunucusu rolüne bürünenlerin hayvan öldürmeyi normalleştirmesi, hiçbir şekilde kabul edilemez. Bir çocuğa hayvanın yaşamına son vermenin nasıl olacağı konusunda yol gösterilemez. Yaşam hakkına saygı duymayan hayvan hakkı savunucusu olmaz. Dürüst olun!” açıklaması ile kitaba tepki gösterdi.

Bilimin, Aklın ve Vicdanın Sesini Dinleyip Vegan Olun

Çığır Açan Vegan Belgeseli: The Game Changers 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.