Connect with us

Ekoloji

Hayvanseverler Denizli Çöplüğünde: 2 Yılda 3 Bin Köpeğin Kaybıyla Karşılaştık

denizli hayvan çöplük

Denizli’de hayvanseverler, iki ayrı araçtan cansız hayvan bedenlerinin atılırken görüntülendiği çöplüğe giderek olaya tepki gösterdi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Katı Atık Bertaraf Tesislerinde, hayvan barınağı görevlilerinin farklı zamanlarda iki ayrı kamyonetten cansız hayvan bedenlerinin çöplüğe atması cep telefonuyla görüntülendi. Görüntülerin sosyal medyada yayınlanmasının ardından hayvanseverler duruma tepki gösterip, sorumluların cezalandırılmasını istedi.

Olayın ardından çok sayıda hayvansever, köpeklerin atıldığı çöplüğe gidip incelemelerde bulundu. Yaklaşık 50 kişi, bölgede yaşayan köpekleri besledi ve ardından da alanda ölü köpek aradı. Hayvanseverler ölen köpeklerin uygun bir şekilde gömülmesini istedi.

Denizli’de Tepki Çeken Görüntü: Hayvanların Dirisine De Ölüsüne De Saygıları Yok

Köpekleri Atan Barınak Görevlisi

Hayvan Dostları Derneği Başkan Yardımcısı Bülent Gökçe de “Köpekler çöplüğe getirilip, atılıyor ve üzerine kapatılıyor. İnsanlığa yakışmayan hareket. Bir an önce bu yaralı kapatalım. İnsan olduğumuzu hatırlayalım. Bazı vatandaşlarımız sokağındaki köpeği şikayet ediyor. Görevliler de onları alıp, buraya getiriyor. Sokak köpekleri bedava bekçidir. Onlar sizlerin dışında başka yabancılara tepki verirler. Köpekleri şikayet edip, buraya atılmasının önüne geçelim. Biz görüntülerin inceledik ve köpek cesetlerini atanlar barınak görevlisi. Yerel yönetimler hayvanseverlerle işbirliği yaparak, bu görüntülerin önüne geçilebilir” diye konuştu.

Hayvan Hakları ve Özgürlüğü Savunucuları: Havai Fişek Yasaklansın

denizli çöplük

Bölgede Yaşayan Köpekler Azaldı

Hayvan gönüllüsü Serap Akpınar çöplükte 2 yıl içinde yaklaşık 3 bin köpeğin kaybıyla karşılaştıklarını iddia ederek, “Köpekler şehir içinden vatandaşların şikayeti üzerine ekipler tarafından alınıyor. Bu alana bırakılıyor. Bu kademeli olarak yapılıyor. İki yıl gibi bir süreç içinde burada 3 bin köpeğin kaybıyla karşılaştık. Kimi zaman 1 tane, kimi zaman 5 tane ölü köpek oluyordu. Elimizde dayanak yoktu. Ancak internetten bize bu görüntüler ulaştı. Biz de yayınladık. Köpekler farklı şekilde ölmüş olabilir ancak bu şekilde çöplüğe atmak suç. Bunların önüne geçilmesi gerekiyor. Bu görüntüler bizleri çok üzdü. Dayanacak şeyler değil, biz sürekli gönüllü olarak bu alanlarda mücadele ediyoruz. Bu bölgede de köpek sayısında ciddi oranda azalma var. 30 kilometrelik alanda 100, 150 civarında köpek vardı. Bir süre önce besleme yaptığımız alanda 100 köpek varken, şimdi o kadar bile yok. Köpek sayısında azalma var” dedi.

Hayvan Hakları ve Özgürlüğü Savunucuları: Hayvana Şiddeti Suç Sayın

Belediyenin Hizmet Aldığı Özel Şirkete Soruşturma Açıldı

Tepkiler üzerine Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Ölen hayvanların 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun ilgili yönetmeliklerine göre gömüldüğü belirtilen açıklamada, “Sosyal medyaya yansıyan usulsüz defin görüntüleriyle ilgili herhangi bir uygulamamız bulunmamaktadır. Söz konusu görüntülerle ilgili olarak kurumumuz tarafından derhal soruşturma başlatılmış olup, bu konuda hizmet aldığımız özel şirket çalışanları ve tüm sorumlular hakkında gerekli işlemler ivedikle gerçekleştirilecek ve en ağır şekilde cezai işlemler uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi.

Evcil Hayvanlar Terk Ediliyor: İnsanlar İlk Önce Kendi Yoldaşını Satıyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir