Bizi Takip Edin

Ekoloji

Salda, Mars’ı Anlamak İçin Eşsiz Bir Örnek

erol kesici salda gölü

Akademisyen Erol Kesici Salda Gölü’ne ilişkin, “Mars’ı anlamak için burası eşsiz bir örnek. Bir nevi doğal laboratuvar.” ifadelerini kullandı.

Burdur’un Yeşilova İlçe sınırları içerisinde yer alan ve doğal bir özelliğe sahip olan Salda Gölü, son zamanlarda etrafına yapılacak olan Millet Bahçesi projesiyle sık sık gündeme gelmeye devam ediyor.

Doğal güzelliği ve kum yapısıyla öne çıkan Salda Gölü ile ilgili uzmanlar da çeşitli görüşler bildiriyor.

Salda Gölü’nün Etrafında Sigara İçilmesi Yasaklanıyor

Erol Kesici: Salda Canlı Bir Yapı

Geçtiğimiz günlerde BirGün Gazetesi’ne konuşan Akademisyen Erol Kesici “Salda’daki beyazlıkların üzerine ayakkabıyla bile basılmamalı. O canlı bir yapı” dedi.

Dağ Keçilerinin Katledilmesine İzin Verecek İhale İptal Edildi

“Mars’ı Anlamak İçin Burası Eşsiz Bir Örnek”

Göl kıyısındaki beyaz yapının Mars’ın toprağıyla benzerlikler oluşturduğunu söyleyen Kesici sözlerini şöyle sürdürdü: “Mars’ı anlamak için burası eşsiz bir örnek. Bir nevi doğal laboratuvar. Söz konusu proje bölgede ekosistemi tamamen yok eder. Sırf moda oldu diye burayı millet bahçesi yapmasınlar. Sonra çok pişman olacaklar.”

Pamukkale Nasılsa Salda Gölü De Odur

Geçen yaz göl kenarında söz konusu olan ve iptal ettirilen festivalin bölgenin ‘koruma alanı’ olması sebebiyle iptal edildiğini söyleyen Kesici, aynı sebeplerle bu söz konusu Millet Bahçesi projesinin de yapılamayacağını ifade etti. Kesici sözlerini şöyle sürdürdü: “Pamukkale nasıl enderse Salda da ender. Aynı titizlikle korumalıyız. Salda’daki beyazlıkların üzerine ayakla bile basılmamalı. O canlı bir yapı. Biyomineralizayon diyoruz. Yani canlı. Zaten HES ve göletlerle gölün beslenmesini engellediler, kirliliğini artırdılar. Daha fazla yok etmeye çalışmasınlar. Salda çok hassas. Gölü uzaktan sevsinler…”

CHP’li Vekilden Suç Duyurusu: Ormanı Maden İçin Yaktılar

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.