Connect with us

Ekoloji

Yaşam Savunucuları Eybek Dağı İçin Nöbette: RES İstemiyoruz

eybek dağı edçep

Doğa ve yaşam savunucuları Kazdağları’nın bir parçası olan Eybek Dağı için toplandı. Bölgeye yapılmak istenen rüzgar enerji santralleri protesto edildi.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde bulunan ve Kazdağlarının bir parçası olan Eybek Dağı’nda Kanada ve Fransa sermayeli Polat Enerji A.Ş’nin rüzgar enerji santralleri projesi protestolara rağmen devam ediyor.

EDÇEP Çatısı Altında Dayanışma: Temiz Körfez, Temiz Edremit

Eybek Dağı Kurtulsun: Halk Bilgilendirme Toplantısı Engellenmişti

Söz konusu projenin ÇED süreci 2017 yılında başlamıştı. 25 Ekim 2018 tarihinde ise yapılmak istenen halkı bilgilendirme toplantısı ise çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve halkın protestoları sonucu engellenmişti.

Edremit Çevre Platformu, Burhaniye Çevre Platformu, Kazdağı Koruma Derneği, EMARÇEB ve vatandaşlardan oluşan 15 gerçek ve tüzel kişi tarafından şirkete açılan dava sürerken, mahkeme bilirkişi incelemesi istedi.

‘Duygu Rüzgar Enerji Santrali Projesi’ için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen “ÇED Olumlu” kararının iptali için açılan dava kapsamında, dün keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı. Çevreciler bir kez daha RES’e hayır deyip, gerekçelerini anlattı.

Balıkesir İçin 7.2’lik Deprem Uyarısı: Edremit Fayı Tehlike Arz Ediyor

EDÇEP Sözcüsü Öztürk: “Ormanın bütünlüğünü bozarak RES yapılmasına karşıyız.”

EDÇEP Sözcüsü Kubilay Öztürk de şu açıklamayı yaptı: “Aslında rüzgar enerjisi yenilebilir bir enerji olduğu için, çevreciler buna karşı değil. Ancak Eybek gibi bir dağda ormanları keserek alt üst ederek, 40 noktada rüzgar enerjisi için en az 1.5 km. çapında daireler açıp, sonra da bunu 12 metre genişliğinde yollarla bağlayarak ormanın bütünlüğünün bozarak, Rüzgar Enerjisi Santrali yapılmasına karşıyız. Eğer bu yapılırsa aşağıda biz su içemez hale geleceğiz. Zeytincilerimiz çok çile çekecekler, çünkü RES burada çalışmaya başlarsa yarasalar kaçacak. Dolayısıyla zeytin sineğini avlayan, doğal avcılarımız buradan gidecekler. Her köylümüz, her zeytin sahibi ağacına bir tane sinek kapanı asmak zorunda kalacak, burada milyonlarca ağaç var. Eskiden insanlar buraya keçilerini salıyordu, artık salamaz olacaklar. Çünkü dağ, RESçilerin olacak. Doğa gezginleri artık burada gezemeyecek. Dolayısıyla bu santrallerin Eybek’e yapılmasını istemiyoruz. ÇED sürecinde 75 tane RES kuracaklardı, bu sayı 40’a indirildi. Ama enerji aynı enerji, adedi azaltıp kapasiteyi çoğalttılar.” ifadelerini kullandı.

Mavi Bayrak Nedir? İşte Edremit’in Mavi Bayraklı Plajları

Eybek Dağı’nın Kurtulması İçin Mücadeleye Devam Edecekler

Yaşam ve doğa savunucuları inceleme sonucunun olumlu olmasını beklerken, Eybek Dağı’nın kurtarılması için mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Keşfe davacılar Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Edremit Çevre Platformu, Burhaniye Çevre Platformu,  Ege ve Marmara Belediyeler Birliği, Çamcı, Mehmetalan, Dereli, Yaşyer muhtarları ile Çamcı ve Hacıarslanlar köylüleri katıldı.

Ayvalık Tabiat Platformu, Gömeç Çevre Platformu, Artur Çevre Platformu, Edremit Çevre Sağlığı ve Doğayı Koruma Derneği, Edremit Eğitimsen, Akçay Bisiklet Grubu davacı dernek ve muhtarlara desteğe geldi.