Bizi Takip Edin

Ekonomi

Esnaf Sokağa Çıktı: ‘Açız, Batıyoruz’

beyder esnaflar Kadıköy eylem pandemi

Koronavirüs tedbirlerinden dolayı dükkanları kapatmak zorunda kalan esnaflar, taleplerini duyurmak için Kadıköy’de bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadıköy Esnaf Derneği (KADIDER), Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER), Beşiktaş Esnafları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Avcılar Cafe Bar İşletmecileri Derneği (AKİD) ve Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcıları Derneği (KEYDER), bugün saat 15.30’da Kadıköy İskelesi önünde bir basın açıklaması yaptı.

Beyoğlu’nda Eğlence Sektörü Can Çekişiyor: Esnafın Durumu ve Beklentileri

KADIDER Başkanı Savaşlı: ‘Sektörümüze Uygulanan Cezalandırmayı Kabul Etmiyoruz’

Eylemde konuşan KADIDER Başkanı Tuncay Savaşlı, “Zorlu pandemi sürecinin işletmeciler ve esnaf olarak farkındayız. Ancak pandeminin yarattığı ağır koşulların faturasının sadece esnafa kesilmesine anlam veremiyoruz” dedi.

Fabrika ve alışveriş merkezlerinin faaliyetine devam ettiğini vurgulayan Savaşlı, “Salgını kontrol altına almak adına adaletli davranılmamaktadır. Sektörümüze uygulanan cezalandırmayı kabul etmiyoruz. Kapalı olduğumuz dönemlerde bile ruhsatları bar statüsünde olduğu için 9 aydır açılmayan işletmelerden hâlâ kira stopajı, SSK stopajı, muhasebe stopajı, damga vergisi, kurumlar vergisi, geçici vergi, eğlence vergisi, işgaliye vergisi, katı atık ve çöp vergisi, tabela-reklam vergisi ve faturalardan alınan vergiler tahsil edilmeye devam ediliyor. Hükümet bize herhangi bir destek vermediği gibi bizlerden aldığı vergiden de vazgeçmiyor” diye konuştu.

Esnafın taleplerinin sıralayan Tuncay Savaşlı, “Bu süreçte işletmelerin kapalı olduğu dönemlerde kira yardımı yapması, kredibilitesine bakılmaksızın bankaların esnafa faizsiz ve bir yıl ertelemeli kredi desteği vermesi, mevcut kredilerini faizsiz ertelemesi, çalışanlara verilem Kısa Çalışma Ödeneği ve ücretsiz izin paralarının da en az asgari ücret düzeyinde olması gerekmektedir” diye konuştu.

BEYDER Başkanı Kalaycı: Beyoğlu’ndaki İşletmelerin Çoğu Açılamayacak

‘Anahtar Fırlattılar’

“Açız, Batıyoruz” diyen esnaflar, dükkan anahtarlarını yere fırlattı.

İşletmeciler taleplerini şu şekilde sıraladı:

  • Tüm vergiler iptal edilsin.
  • Esnafa kira ve kredi desteği verilsin.
  • Çalışanlara ekonomik destek sağlansın.

Fotoğraf: https://twitter.com/puleragema