Connect with us

Gündem

Beyoğlu’nda Eğlence Sektörü Can Çekişiyor: Esnafın Durumu ve Beklentileri

beyoğlu esnaf beyder koronavirus eğlence sektörü

K2 HABER – Pandemi sürecinde en çok zarar gören kesimlerden bir tanesi de eğlence sektörü içerisinde faaliyet gösteren işletmeler oldu.

Barış TINAY – @baristinayYeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının pandemi haline dönüşmesi sebebiyle, eğlence ve yiyecek-içecek sektöründe faaliyet gösteren işletmeler, 16 Mart tarihinde geçici süreli olarak kapatıldı. Mekanların ne zaman açılacağına dair, Bilim Kurulu’nun ya da Bakanlığın henüz net bir açıklaması bulunmuyor.

Yaklaşık 2 ayı geçkin süredir dükkanları kapalı olan esnaf, ticari sicilleri sebebiyle kredi kullanmakta ciddi sıkıntılar yaşıyor. Kira indirimi konusunda mal sahipleri ile anlaşan işletme sayısı ise oldukça az. Birçok işletmenin artan kira borcu ve belirsizlik sebebiyle dükkanlarını boşalttığı belirtiliyor.

Beyoğlu’nda eğlence sektöründe 2 binin üzerinde işletme faaliyet gösteriyor. Tedarikçileriyle birlikte 500 bine yakın kişiye iş ve aş sağlanıyor.

HES Kodu Nedir? Seyahatlerde HES Kodu Dönemi Başlıyor

Esnafın En Büyük Sorunları: Belirsizlik, Sicil Affı ve Yüksek Kira

Esnafın şu anki durumu nedir? Hangi devlet desteklerinden faydalanabiliyor?

Çalışanların durumu nedir? Kısa süreli çalışma ödeneğinden faydalanabiliyorlar mı?

‘Yeni normal’de eğlence sektörü nasıl olacak? Esnafı bekleyen sorunlar neler?

Esnafın devletten acil talepleri neler? Sicil affı neden önemli?

Aret’in Yeri mekanının İşletmecisi Aret Silahlı, Sev İç Meyhanesi İşletmecisi Yaşar Aydındoğan, Keyif Nevizade’nin İşletmecisi Mustafa Güler, 45’liğin İşletmecisi Fuat Akyol, DRCK İşletmecisi Engin Atalay ve Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği Başkanı Aydın Ali Kalaycı konulara ilişkin görüş ve önerilerini K2 Haber’e değerlendirdi.

Aret'in Yeri

Bayramda 4 Gün 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı Uygulanacak

Aret Silahlı: Kısa Çalışma Ödeneği Yıl Sonuna Kadar Uzatılmalı

Aret’in Yeri 3 farklı mekanda, toplamda 7 yıldır Beyoğlu’nda faaliyet gösteriyor. Nevizade’de yer alan işletme 5 katlı ve toplamda 20 kişiyi istihdam ediyor.

Aret’in Yeri’nin işletmecisi Aret Silahlı 15 yıldır bu sektörün içerisinde. Silahlı, en büyük beklentilerinin kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar uzatılması olduğunu belirtiyor.

“En büyük beklentimiz, kısa çalışma ödeneğinin yıl sonuna kadar devam ettirilmesidir. Ayrıca devlet SSK, stopaj almayabilir, esnafa vergilerde kolaylık sağlanması gerekiyor.”

Aret Silahlı’nın açıklamaları şu şekilde:

2 ayı geçkin bir süredir kapalıyız. Kapalı olmamıza rağmen, kira borcumuz tabi ki devam ediyor. Biz de mal sahibimiz ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bazı mal sahipleri indirim yapıyor, bazıları ise herhangi bir indirim yapmıyor. Burada ortak bir konsensüs söz konusu değil.

Ne zaman açılacağımıza dair bir bilgilendirme henüz yapılmadı. 1 Haziran tarihi konuşuluyor ama nasıl ve ne şekilde olacak bilmiyoruz. Kapasite ve hijyen koşulları ile ilgili bazı duyumlarımız var ama dediğim gibi bunlar duyum. Bize henüz resmi bir bilgilendirme gelmiş değil.”

Koronavirüs Öncesi De Sektörde Kriz Vardı

Çalışanları için kısa çalışma ödeneğine başvuran Aret Bey, pandemi sürecinde bir kamu bankasından kredi de kullanmış.

“Çalışanlarımız için kısa çalışma ödeneğine başvurduk. Bu süreçte bir kamu bankasından da kredi çekmek durumunda kaldık. Bu krediyi alabilmek için işçi çıkartmama garantisi isteniyor. Biz de çalışanlarımızı mağdur etmemek için çaba gösteriyoruz.”

2020 Yılını Kayıp Olarak Görüyoruz

“Koronavirüsten önce de sektörde ciddi bir kriz vardı. Kar marjımız çok düşüktü. Şimdi kapasiteler en az yarı yarıya azalacak deniyor. Bizim bunu fiyatlara yansıtma durumumuz da yok. Fiyatlarımızı şu aşamada arttıramayız. Biz kurallara uysak bile insanların tedirginliğini de gidermek kolay değil. Açılsak bile ne kadar kişi gelecek bilemiyoruz.

Bu süreçte çok mekan kapanacaktır. Biz zaten 2020’yi kayıp olarak görüyoruz. Her şey yoluna girse bile sene sonuna kadar toparlanma olmaz. Yeni açılan ya da geçmişi olmayan mekanlar çok zorlanacaktır. Kirası yüksek olan, mal sahibi olmayan işletmelerin bu krizi atlatmaları pek mümkün gözükmüyor.”

Keyif Meyhanesi

Özel Haber – Özel Okullarda Ücret İadesi Tartışmaları

Mustafa Güler: Esnafın Yaşayabilmesi İçin Sicil Affı Çıkartılmalıdır

Keyif Meyhanesi Nevizade’nin en eskilerinden. Tam 26 yıldır Beyoğlu’nda sektörün merkezinde yer alıyor. İşletmede 13 kişi istihdam ediliyor.

Keyif Meyhanesi İşletmecisi Mustafa Güler, sektörün de eskilerinden. Tam 26 yıldır bu işi yapıyor. Güler, pandemi öncesinde ve sonrasında kredi çekme koşullarının aynı olduğunu belirtiyor. Kredi kullanamayan esnaf için acil sicil affının gerektiğini söylüyor.

“Birçok tanıdığım kişi, kredi kullanamadı. Yani normal zamanlarda kredi çekmek için hangi şartlar isteniyorsa, bugün de aynı şartlar geçerli. Bu da sektör için ciddi bir sorun.”

Mustafa Güler’in açıklamalarından öne çıkanlar:

“60 günü devirdik. Bu süreç içerisinde kira ödemesi de yapamıyoruz yani aslında yapamadığımız için borçlanıyoruz. İleride bir şekilde ödemek durumunda kalacağız.

Basından takip ettiğimiz kadarıyla, bazı şeyler biliyoruz. İşletmelerimizi nasıl açacağımızı gerçekten hiç bilmiyoruz. Bizim sektörümüzle ilgili herhangi bir mevzuat yayınlanmadı.”

Her Mekan Mesafe Kuralı İçin Uygun Değil

“Bu süreçte kısa çalışma ödeneğinden yararlandık. 13 çalışanımızın 10’una bağlandı, 3 arkadaşımız ise şartları sağlayamadığı için bu ödenekten yararlanamadı. Bu süreçte tabi kredi de kullandık. Bu krediler işletmelerin kredibilitesine göre veriliyor.”

Kamuoyunda konuşulan şeyler var. Kapasite düşürülecek, masalar arasında şu kadar mesafe olacak gibi. Buna uygun işletmeler var, uygun olmayan işletmeler var. Herkesin büyük işletmesi yok. Bu tarz yerlerin hiç açılmaması daha iyi olur. Açarsa zararı daha büyük olacaktır. İşletme sahibi aşçısı, garsonu yani her şeyini hazır etmek durumunda. Bu tarz işletmeler için ayrı bir destek sağlanması gerekiyor.

Kredi Alamayan Mekanların Açılması Mümkün Değil

Biz 2020 yılını kapattık. Eğer biz ayakta kalabilirsek, 2021’i nasıl geçireceğimizi düşünüyoruz. Esas sıkıntılarımız ise mekanlarımız açıldığında başlayacaktır. Yeni masraflar ortaya çıkacaktır. Finansmanı sağlamak çok zor olacaktır. Biz günlük kazanan işletmeleriz. Bizim sezonumuz ilkbahar ve sonbahardır. Banka kredisi alamayanların, mekanlarını açması ise mümkün değil. Banka da bize kolaylık sağlamıyor, faizli kredi kullandırtıyor. Biz 3-4 ay sonrasını bile göremiyoruz, ne yapacağız bilmiyoruz.

Bu sebeple ilk önce, esnafın yaşayabilmesi için bir sicil affının çıkartılması gerekiyor. Kredi çekemeyen birçok esnaf arkadaşımız var. Devlet esnaf için temel ihtiyaçları kira, personel maaşları desteği vermeli; KDV, stopaj ve sigorta gibi ödemelerde muafiyet sağlamalı ya da destek vermelidir. Mart, Nisan ve Mayıs aylarının ödemeleri ertelendi ama Haziran’da biz bunları nasıl ödeyeceğiz?

DSÖ Başkanı Uyardı: Koronavirüste En Kötüsü Önümüzde

Sev İç Restoran Yaşar Aydındoğan

Yaşar Aydındoğan: En Büyük Sıkıntı Kira Ücretleri

Çiçek Pasajı’nda yer alan Sev İç, müdavimlerin uğrak yerlerinden. 1940 yılından beri faaliyet gösteriyor. 7 kişi istihdam ediliyor.

Sev İç’in İşletmecisi Yaşar Aydındoğan da sektörün duayenlerinden. Aydındoğan en büyük sıkıntının, yüksek kira ücretleri olduğunu belirtiyor.

“Kredi için başvurup alamayan birçok arkadaşımız var. Bu Beyoğlu’nda birçok mekanın kapanacağı anlamına geliyor. Burada en büyük sıkıntı kira. Vergi giderleri, katı atık ve eğlence vergileri bile çok ciddi sorunlar. Bunlara bir destek sağlanması gerekiyor.”

Yaşar Aydındoğan’ın sürece ilişkin değerlendirmeleri ise şöyle:

“16 Mart’tan beri kapalıyız. Kira ödemelerimiz devam ediyor ama tabi şu an ödeyemiyoruz. Kira ödemelerimizi erteledik aslında, borcumuz duruyor yani.”

Şimdiye kadar sadece kısa çalışma ödeneğinden faydalandık. Zaten başka da bir destek yok. İşletmeler açılacak denildiğinde, bu da kesilecektir. Kısa çalışma ödeneğinin mutlaka devam etmesi gerekiyor. Bunun haricinde başka desteklerin de tanımlanması lazım. Sonuçta eski işler olmayacak. İşçilerin sigorta prim desteği, vergi desteği, kira desteği, ucuza kredi gibi imkanların sağlanıp, devletin esnafa destek olması şart.

Sadece Masaları Ayırmak Çözüm Değil

Gelen müşteri açık alanları isteyecektir. Çoğu mekanda açık alanlar kısıtlı, sigara yasağından dolayı. İnsanları kurallara uymakta sıkıntı yaşar, birçok işletme bu yüzden ceza da yiyecektir. Bu sorunlarla nasıl başa çıkacağımızı, nasıl bir çözüm bulacağımızı inanın bilmiyoruz.

Biz ne kadar maske de taksak, hijyen kurallarına da uysak da müşterinin tavrı önemli olacaktır. Mesela müşteriler nasıl yemek yiyecekler, nasıl içecekler? Sadece masaları ayırmak çözüm değil ki… Bu mekanları denetlemek, çalışanları eğitmek bunlar bile çok uzun ve meşakkatli süreçler. Sigara yasaklarında bile hala tam anlamıyla bir düzenleme sağlanamadı.

1 Ağustos’tan Önce Açmak Doğru Olmayacaktır

“Şu ana kadar herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Sosyal medyada bir şeyler görüyoruz ama doğru mudur, nedir, ne değildir bilmiyoruz. 1 Haziran da deniliyor ama açmasak daha iyi bence. Çünkü boşa açmış olacağız. 1 Ağustos’tan önce açmak çok doğru olmayacaktır.”

Tabi bu işletmelerin açılması, birçok insana da moral olacaktır. İşin bu yönü de var. Sosyalleşmenin önemi bu süreçte çok anlaşıldı. Normal zamanlarda hiç fark etmiyorduk ama gerçekten büyük bir ihtiyaçmış. Umarım en kısa zamanda her şey yoluna girer ve eski günlerimize döneriz.”

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara Açıkladı: Ne Zaman Normale Döneceğiz?

45'lik Fuat Akyol

Akyol: Beyoğlu’ndaki Mekanların Yüzde 50’si Kapanacaktır

Taksim’in en popüler mekanlarından biri de 45’lik. Toplamda 13 kişiyi istihdam ediyor.

45’liğin İşletmecisi Fuat Akyol, Beyoğlu’ndaki krizin daha eskiye dayandığını belirtiyor. Akyol, pandemi süreci ile birlikte Beyoğlu’ndaki mekanların yüzde 50’sinin kapanacağını düşünüyor.

Fuat Akyol’un yorumları şu şekilde:

1 Haziran tarihi konuşuluyor ama ben bu tarihte mekanların açılacağını düşünmüyorum. Bu süreçte kısa çalışma ödeneğinden yararlandık. Bu başvuru süreci bile çok uzun sürdü. Çalışanlarımız eski olduğu için bundan yararlandık diyebilirim. Başvuru sürecinde tam 4 kez form değişti. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile kapatıldık dememize rağmen, genelgeyi bile istediler bizden.

Kredi için başvurdum, ben de alamadım. Birçok esnaf arkadaşımızın ticari sicili bozuk. Ya bankaya borcu var, ya da vergi borcu var. Bu yüzden sicil affı kesinlikle gerekiyor. En düşük kiralarımız 20 – 25 bin TL. 3 ay kapalı kaldığı zaman, minimum 60 bin TL ediyor. Mal sahipleri de haklı. Bazı arkadaşlarımız yarı yarıya anlaştı ama anlaşamayan da pek çok arkadaşımız var. En doğrusu devletin düşük faizle kredi vermesi ve sicil affının çıkartılmasıdır.

Uzun Yıllardır Beyoğlu’nda İş Yapılamıyor

Biraz Beyoğlu’nun yaşadıklarına da bakmamız lazım. 10 yıldır Beyoğlu’nda ciddi bir düşüş vardı. İlçeye ciddi bir mülteci akını var. Köklü kuruluşlar, mekanlar kapatıp ayrılmak zorunda kaldı. Alt yapı sorunları, bakış açısı, zihniyet pek çok etken var aslında. Şimdi birkaç ay dayanamıyor musunuz diyenler de var. Sorunlar aslında çok öncesinden geliyor. Uzun yıllardır Beyoğlu’nda iş yapılmıyor. Bunu bilmiyorlar. İnsanlar yeniden gelmeye başlamıştı ki, bu süreçle birlikte o da geriye döndü.

Birçok İşletme Kira Ödememek İçin Dükkanını Boşaltıyor

Ortada bir belirsizlik durumu var. Ne yapacağımızı hiç bilmiyoruz. Hiçbir destek de yok. Devlet desteğini geçtik, krediye bile razıyız ama o da olmuyor.

Açıldığımızda insanlar ne kadar gelecek? Bu da önemli bir soru. Bizi en çok zor duruma sokan belirsizlik. Bu belirsizlik ortamı, kredi kullanılamaması ve yüksek kira ücretleri sebebiyle Beyoğlu’nda yüzde 50, yüzde 60 oranında mekan kapanacaktır. Hatta şu an bile birçok yerde kira ödememek için yerini boşaltıyor. 40 bin TL kirası olan var. Nasıl ödesinler?

Koronavirüs Etkisi: Son Yüzyılın En Büyük Küresel Buhranı Kapıda

DRCK Taksim Engin Atalay

Engin Atalay: Alkolden ÖTV Alınmasın

Rock müdavimlerinin uğrak yerlerinden olan DRCK, Beyoğlu’nda tam 7 yere sahip. 15 yıldır Beyoğlu’nda eğlence sektöründe faaliyet gösteriyorlar. Toplamda 40 kişi istihdam ediliyor.

DRCK İşletmecisi Engin Atalay tam 25 yıldır, eğlence sektörünün içerisinde. Atalay sektörün geleceğinden endişeli, sicili temiz olanların bile kullanamadığını söylüyor.

“Sicili çok temiz arkadaşlarımız bile, istediği kredinin yarısını dahi alamıyor. Evini ipotek edenler var, yine de krediye ulaşamıyorlar.”

Engin Atalay’ın açıklamaları şöyle:

“Yasaklar başladığından beri kapalıyız. Kira ödemelerimizi şu an yapamıyoruz ama borçlanıyoruz tabi. Kira indirimi ve erteleme isteklerini, her işletme mal sahibi ile kendi arasında çözmeye çalışıyor. Bu konuda devlet nezdinde bir düzenleme gerekiyor.

Bizim hazırlanmamız için de bir yol haritasının belirlenmesi gerekiyor. Hala ne olacağını bilmiyoruz, öylece bekliyoruz. Kısa çalışma ödeneğine başvurduk ama alamayan da pek çok arkadaşımız oldu. Kredi için de müracaat ettik ama şartları sağlayamadığımız için alamadık.”

Belediye De Elini Taşın Altına Koymalı

“Çok basit yapılabilecek şeyler var aslında. Burada herkes taşın altına eline koymalı. Mesela alkolden bir süre ÖTV alınmasın. Esnafın ayakta kalması, herkes için önemli. Belediyeler mekanlarının önü müsait olan esnaftan, bu yıl sonuna kadar işgaliye almayacağız diyebilir. Belediyelerin yaptırımı hafifletilmeli, esnafa destek olmalılar.

Biz bir afet yaşıyoruz. Devletten ayakta kalabilmek için destek bekliyoruz.  Borçlar kısmen erteleniyor ama mekanlarımızı açınca ne yapacağız? Biz mücbir sebepten hiçbir şekilde faydalanamadık. Bununla ilgili esnaf arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Ne yapalım, yararlanmak için mahkemeye mi gidelim? “

Mekanları Açmamak Daha Doğru Bir Tercih Olacaktır

“Esnafın yüzde 50’si bir daha dükkanını açamayacaktır. Mal sahipleri kira istiyor, devlet vergi istiyor. Bunlar ertelendi ama bunlar bizim önümüze gelecek. 

1 Haziran tarihi doğruysa eğer, mekanları açmamak daha doğru bir tercih olacaktır. Devlet, bizim ayakta kalmamızı sağlasın. Esnaf gerçekten zor durumda.”

Türkiye, Salgının Ekonomik Etkisini Daha Sert Yaşayacak

aydın ali kalaycı beyder

Aydın Ali Kalaycı: Sicil Affı Çıkartılmaz ve Maddi Destek Sağlanmazsa Esnaf Batacaktır

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) Başkanı Aydın Ali Kalaycı, 31 yıldır sektörün içerisinde faaliyet gösteriyor. Bütün esnafla görüşen Kalaycı, esnafın sorunlarını tüm yetkili kurumlara aktardıklarını belirtiyor.

Esnafın ayakta kalmasının sağlanması gerektiğini belirten Kalaycı, devlet destek sağlamazsa ülkeye yeni bir işsiz ordusunun katılacağını vurguluyor. Kalaycı esnaf için maddi destek sağlanmasını ve sicil affının bir an önce çıkartılması gerektiğini söylüyor.

Aydın Ali Kalaycı’nın açıklamaları şöyle:

“Hangi işletmeler açılacak, hangi işletmeler açılmayacak henüz belli değil. Bar, diskotek, kulüplerin daha ileri bir tarihte açılacağı söyleniyor. Restoran açılacak, yanındaki kulüp ise kapalı olacak. Halkın sağlığı her şeyden önemli ve hepimizin önceliği. Sosyal mesafenin ayarlanması restoranlarda belki daha kolaydır ama baktığımızda bunların hepsi esnaf. İkisinde de birçok insan ekmek yiyiyor. Bunu göz ardı etmemeliyiz.”

Beyoğlu’ndaki Mekanlar Sosyal Mesafeye Uygun Değil

“İlk aşamada 1’inde ya da 11’inde bir kısım esnaf açıldı diyelim. Şu an esnafın cebinde meze yapmaya malzeme alacak parası yok. Kimsenin dükkanında hiçbir şey yok. 90 gündür kapalı her yer. Sıfırdan dükkan açılıyormuş gibi olacak. Tüm ürünler baştan sona alınacak. Bunlar hiç konuşulmuyor.

Restoranlarda sosyal mesafe nasıl olacak? Beyoğlu’ndaki mekanların çoğu m2 olarak küçüktür, sosyal mesafeye uygun değildir. Nevizade’deki Çiçek Pasajı’ndaki mekanları düşünün. 1,5 metre masa mesafesi, 60 cm sandalye mesafesi dediğiniz zaman çoğu mekanın alacağı müşteri sayısı en fazla 8-10 kişi olur. Bizim çoğu esnafımız lokanta gibi çalışmıyor ki yani olay 10 dakikada yemeğimi yiyeyim kalkayım  olayı değil. Gelen 2-3 saat oturacak, alkolünü içecek, yemeğini yiyecek.”

En Büyük Sıkıntı Mekanlar Açılınca Başlayacak

En büyük sıkıntı aslında mekanlar açıldıktan sonra başlıyor. Nasıl açacağız? Esnaf tedarikçiye nasıl sipariş verecek? Beyoğlu’nda ortalama 25-30 bin civarı kira ücreti var. Türkiye’nin en yüksek kira ödeyen ilçesiyiz. Ortalama bir esnafın şu anda, sadece 3 aylık kira borcu 75 bin, stopajı vergisi ile 100 bin TL borcu var. Bir de SGK borçları var. 10 müşteri ile esnaf, bu borcu nasıl döndürecek? Sosyal mesafe uygulandığı zaman 15 kişi çalışan yer, işten çıkartma yapmak durumunda kalacak. Yani işten çıkartmalar, dükkanlar açıldıktan sonra başlayacak. Kimse günde 10-20 müşteri ile 15-20 kişiyi istihdam edemez.

Sosyal Mesafe Konusunda Esnaf İle Kolluk Kuvvetleri Karşı Karşıya Gelecek

Esnafın zaten birikmiş borçları var. Son 10 yılı baz alalım. Beyoğlu esnafı Gezi’yi yaşadı, bombayı yaşadı şimdi de pandemiyi yaşıyor. Neredeyse tüm esnafın, devlete vergi borcu var. Beyoğlu’ndaki esnafın neredeyse tamamının, ticari sicili bozuktur. Devlet destek vermiyor, bankalar kredi vermiyor. Peki, esnaf ne yapacak? Mekanlar açılınca Belediye de işgaliye, katı atık, eğlence vergisi de isteyecek. (Kapalı olunan dönemde Belediye, bu vergileri almayacağını taahhüt etti.) 

Uygulamada da ciddi sıkıntılar yaşanacaktır. Ligler de planlandığı gibi açılırsa, Taksim’e her şeye rağmen birçok taraftar yine gelecektir. Bu kadar kişinin sosyal mesafe uygulaması nasıl sağlanacak? Bu sefer esnaf ile kolluk kuvvetleri karşı karşıya gelecek. Esnafa ceza kesilmeye başlanacak. Buna benzer süreçleri daha önce yaşadık ne yazık ki.

Ülkeye Yeni Bir İşsiz Ordusu Katılacaktır

Devlet esnafa maddi destek vermeden, sicil affı sağlamadan esnafın ayağa kalkması söz konusu değil. Dükkanları açtığımız gün, ülkeye bir işsiz ordusu katılacaktır. Çünkü işletmeler açıldığı gün, ödenekler kesilecektir. Yani demin de söylediğim gibi, sıkıntı dükkanları açtıktan sonra başlıyor.

Esnafa sıcak para gelmesi lazım ki, esnafın ayakta kalmasını sağlayalım. Esnafın ayakta kalması için de iki koşul var: Maddi Destek ve Sicil Affı. Esnafın başka kurtuluşu gerçekten mümkün değil. Beyoğlu’nda 50 tane esnaf bulamazsın, ticari sicili bozuk olmasın. Bu şartlarda kim, nasıl kredi kullansın? Devlet dediğimiz gibi esnafa maddi destek sağlamaz ve sicil affı çıkartmazsa, Beyoğlu esnafının yüzde 50’si dükkanını bir daha açamaz.

Bir esnaf 18 kalem vergi ödüyor. Bu göz ardı edilebilir mi? Çiftçi ne diyor, benim hasadım tarlada kaldı diyor. Bu mekanlar açık olsa, üretici belki hasadını atmayacak. Biz Beyoğlu özelinde konuşuyoruz ama bahsettiklerimiz Türkiye’nin bütün esnafının ortak sorunları. Hepimiz aynı sıkıntıları yaşıyoruz.

Bizi takip edin: 

Facebook: https://www.facebook.com/k2haber/

Twitter: https://twitter.com/k2haber

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.