Bizi Takip Edin

Ekoloji

Karbon Siyahı Üretim Tesisi 11 Bin Kişinin Yaşamını Etkileyecek

Karbon Siyahı Üretim Tesisi

Hatay’da 11 bin kişiyi doğrudan etkileyecek Karbon Siyahı Üretim Tesisi kuruluyor. İmar planı değişikliği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldı. 

Hatay’ın Payas ilçesinde Oyak Sentetik Karbon Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuracağı karbon siyahı üretim tesisi ‘stratejik yatırım’ olarak duyuruldu. Dört Organize Sanayi Bölgesi (OSB), 20’ye yakın taş ocağı ve İskenderun Demir Çelik ve Anonim Şirketi (İSDEMİR) ile termik santrallerin bulunduğu 42 bin nüfuslu ilçede ‘Türkiye’nin dışa bağımlılığını sona erdireceği’ öne sürülen Karbon Siyahı Üretim Tesisi kurulacak.

Cem Seymen: ‘Kapadokya’da Altın Arayan Şirket İşgalci Güçtür’

Karbon Siyahı Üretim Tesisi: 11 Bin Kişinin Yaşamı Etkilenecek

Artı Geçek’ten İsa Uğur Erdoğan’ın haberine göre; söz konusu proje için Hatay Büyükşehir Belediyesi imar planı değişikliğine ‘hayır’ dese de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı marifetiyle hali hazırda İSDEMİR’in ağaçlandırma alanının planı değiştirildi. Salgın döneminde Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu hazırlanması için halkın katılım toplantısı yapıldı. Projenin etki alanında yaklaşık 11 bin kişi yaşıyor. Karbon siyahının akciğer iltihaplanması, genetik mutasyon ve çeşitli hastalıklara yol açtığı biliniyor.

Maden Ocağı Sahibinden Köylülere Hakaret: “Cahil İnsanlar”

Devlet Yardımı Da Verilecek

OYAK’ın kuracağı karbon siyahı üretim tesisi için Cumhurbaşkanı imzasıyla proje bazlı devlet yardımı da verilecek. Yatırım kapsamında devlet desteği üç yıl boyunca olacak, eğer proje tamamlanmazsa bir buçuk yıl ek destek verilmeye devam edilebilecek. Tesisin 220 bin tonluk üretim yapması ön görülürken yatırım tutarı ise 1 milyar 824 bin 138 bin olarak hesaplandı.

Birçok şirkete olduğu gibi devlet OYAK’a gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve iadesi ile yüzde yüz vergi indirimi yapacak. Bir başka indirim ise 10 yıl boyunca gelir vergisi stopajı desteği verilecek. Devlet, tesisin 75 milyon TL’lik enerji tüketiminin yarısını 10 yıl boyunca ödeyecek. Beş yıl süre ile 40 milyonluk TL nitelikli personel desteği ve 10 yıllık sigorta desteği verilecek.

Tesis dünyanın en büyük altıncı karbon siyahı üreticisi olan Tayvanlı International CSRC Investment Holdings Co. Ltd. ile birlikte 30 ay içerisinde yapılacak.

Söz konusu yatırımla birlikte şirket dışa bağımlılığın son bulacağını öne sürerken karbon siyahı; başta araç lastikleri olmak üzere, kauçuk ve plastik malzemelerle, yüzey kaplamaları, araba yedek parçaları, mürekkep ve siyah poşet üretiminde kullanılacak. Teşvik yeni olsa da şirket yatırım kararını 2019’un son aylarında aldı.

CHP’li Bakırlıoğlu, ‘İklim Değişikliği’ni Meclis Gündemine Taşıdı

Belediye İmar Değişikliğini Reddetti, Bakanlık Onayladı

Tesis projesi içinde İSDEMİR’e ait olan fakat ağaçlandırma yapılması zorunlu olan 47 dönümlük alanın imar planında değişiklik yapılmak istenildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclisi söz konusu talebi 10 Temmuz’da değerlendirerek 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği teklifini reddetti. Ancak süreç Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na intikal ettirilerek plan değişikliğine gidildi. İmar değişikliği sonucu mevcut ağaçlandırılmış alan vasfını kaybederken ÇED raporunda yeni ağaçlandırma alanı gösterilmeye gerek duyulmadı.

Söz konusu 440 bin metrakarelik alanın 230 bin metrekaresi tesis için ayrılacak. İlerleyen zamanlarda kapasite genişletilebilecek.

Kontrolsüz Fosil Yakıt Üretimi İklim Krizini Tetikliyor

Halk Toplantısına Katılım Düşük Kaldı

Tesisten etkilenebileceği öngörülen Karşı, Sincan ve Karayılan Mahallelerinden gelenlerle 23 Haziran’da Halkın Katılımı toplantısı yapıldı. Ancak toplam 11 bin 500 kişilik nüfusun kaderini belirlemek için sadece 20’ye yakın kişi katıldı.