Bizi Takip Edin

Ekoloji

Ekoloji Birliği’nden 2021 Mesajı: ‘Güzel Günler Göreceğiz’

ekoloji birliği 2021

Ekoloji Birliği 2021 yılına ilişkin yeni yıl mesajı paylaştı. 2020’nin çok zor geçtiğini belirten birlik, tüm baskıların kalktığı bir 2021 temennisinde bulundu.

Yaşam savunucularının sığındığı çatılardan en önemlilerinden biri olan Ekoloji Birliği, yoğun ve oldukça zor geçen 2020 yılında birçok ekolojik mücadelenin ana noktasında oldu.

Birçok yıkım ve yok oluşa rağmen mücadelesini kararlılıkla sürdüren birlik, 2021 yılı için de mücadele çağrısını yineledi.

Ekoloji Birliği: ‘Bizler Vandal Değil, Yaşam Savunucularıyız’

Ekoloji Birliği: ‘Özgür, Demokratik Bir Ülke ve Dünya Dileğiyle’

Ekoloji Birliği’nden yapılan yeni yıl mesajı şu şekilde:

“2020 ülkemiz ve diğer dünya ülkeleri için oldukça zor ve sıkıntılı bir yıl oldu. Önü hala alınamayan pandemi nedeniyle çoğumuz yakınlarımızı, sevdiklerimizi, çok kıymetli sağlık görevlilerimizi kaybettik. 

Pandeminin hayatımızı zaman zaman çekilmez hale getiren etkileri dışında, ülkemiz bir yandan da birçok ekolojik kırım projelerine maruz kaldı. Bu ekolojik kırıma yola açan enerji ve maden şirketleri, pandemiye rağmen faaliyetlerine aralıksız devam ettiler ve iktidarın bu süreçte çıkardığı yeni yasalar ve verdiği teşvik ve desteklerle yaratılan dikensiz gül bahçesi ortamında servetlerine servet katmaya devam ettiler.

Ormanlarımız yok edildi, havamız, suyumuz, topraklarımız kirletilmeye devam edildi. İklim krizi nedeniyle oluşan kuraklık, ülkemizde geleceğimiz için en büyük tehlikelerden birisi haline geldi. Derelerimizde, göllerimizde su kalmadı, içme su kaynaklarımız yok oldu. Bu haldeyken bile içme sularımız maden şirketlerine tahsis edildi.

Ekoloji Birliği Eş Sözcüleri, Meclisteki Torba Yasaya Karşı Verilen Mücadeleleri Anlattı

Ekolojik Kırım, Pandemi ve Demokratik Hakların Gasbı

Bir yandan ekolojik kırım sürerken, diğer yandan emek ve demokrasi adına ülkemiz birçok kazanımını kaybetti. Pandemi bahane edilerek eylemler, basın açıklamaları yasaklandı. Odalar, sendikalar ve siyasi partiler üzerinde büyük baskılar yaşandı.

Her gün en az üç kadının katledildiği ülkemizde kadın hareketinin yıllar süren önemli mücadeleleri ile elde ettikleri haklar ve kazanımlar geri alınmaya çalışıldı.

2021’in ekolojik yıkımların son bulduğu, emek ve demokrasi güçleri ve kadın hareketinin üzerindeki tüm baskıların kalktığı, özgür, demokratik bir ülke ve dünya dileği ile yeni yılımız kutlu olsun.

BİRLİK, MÜCADELE, YAŞAM!”

Ekoloji Birliği: “Şirketlere Kıyak, Halka Kazık, Sonuç Ekolojik Yıkım”