Bizi Takip Edin

Ekoloji

Pınarhisar’da ‘Kalker Ocağı’ Protestosu: ‘Su Kaynaklarımız Yok Edilecek’

Pınarhisar çed kalker ocağı Limak

Pınarhisar ilçesinde yapılması planlanan ve Ergene’nin içilebilir su kaynaklarını kirleteceği belirtilen madene karşı basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kırklareli Pınarhisar Camiikebir ve Beylik Mahalleleri sınırları içerisinde Limak tarafından yapılması istenen kalker ocağına karşı yüksek katılımlı basın açıklaması düzenlendi. Şirketin yaptığı başvuruyu jet hızıyla inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 12 Ocak’ta halkın katılım toplantısı yapılması yönünde karar aldı.

Karar taraflı tarafsız çok sayıda kesimden tepki çekerken, Pınarhisar’da toplantının yapıldığı yerin önünde geniş katılımlı basın açıklaması düzenlendi. CHP Pınarhisar İlçe Başkanı Burak Akdeniz’in basın bildirisini okuduğu basın açıklamasına CHP Kırklareli Milletvekilleri Turabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca, Lüleburgaz Kent Konseyi, çevre örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kırklareli Kent Konseyi: Ergene Havzası Tarımsal SİT Alanı Olmalı

Pınarhisar maden kalker Lüleburgaz murat gerenli

Pınarhisar Halkı Maden İstemiyor

Başkan Gerenli: ‘Su Kaynaklarımız Tükeniyor’

Basın açıklamasına katılan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, kalker ocağının çevreye büyük tahribat yaratacağını vurguladı. Başkan Gerenli, “İklim değişikliği ve su kaynaklarımızın azalması en büyük sorunlarımızdan biri. Lüleburgaz Deresi’nin debisi gittikçe azalıyor. Lüleburgaz’a gelecek su miktarı gittikçe azalacak bundan sonra.” şeklinde konuştu.

Pınarhisar’da yapılması istenen kalker ocağının büyük çevre sorunları yaratacağına dikkat çeken Başkan Gerenli, “Buralarda kaynaklarımızı koruyamazsak, geleceğimize sahip çıkamayız, geleceğimizi yönlendiremeyiz ve bu dünyayı çocuklarımıza hak ettikleri şekilde bırakamayız. Çok yakın zamanda yaklaşık 250 milyon kişi sadece suya ulaşabilmek için göç etmek zorunda kalacak. Artık ülkemizde susuzluktan bahsetmeye başladık. Su kaynaklarımız tükeniyor. Yaşanan iklim değişikliğiyle ilgili çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Lütfen, hep beraber, doğaya ve çevremize sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

TÜİK Nüfus Verilerini Açıkladı: İşte Trakya İl ve İlçelerinin Nüfus Sayıları

Gündoğdu: ‘İçme Suyunun Riske Edilmesinde Kamu Yararı Yoktur’

CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu da ocağa yapımına tepki göstererek, “Pandemi şartlarında herkese ‘evde kal’ diyen devlet, maden şirketlerine; kazmaya, kirletmeye, yok etmeye devam edin diyor” ifadelerini kullandı. Gündoğdu açıklamaları şu şekilde:

Toplantıya sadece şirket elemanlarının ve AKP’li belediyenin çalışanlarının katıldı. Açık işletme yöntemi ile patlatmalı kazıların yapılarak cevher çıkartılması sırasında; su kaynaklarının yok olması, yaşam alanı olan bölgede gürültü, toz, taş ve kaya erozyonu, bitki örtüsü kayıpları yaşanması kaçınılmazdır.

“İçme suyunun riske edilmesinde kamu yararı yoktur. Proje alanı aynı zamanda arkeolojik kalıntıların olan ve bölgede harman kaya mezarları bulunduğu bölgedir. Hükümetin rant uğruna, kontrolsüz yıkım ve talan politikalarına her ne pahasına olursa olsun dur diyeceğiz.”

pınarhisar kalker maden Limak

CHP’li Gündoğdu: ‘Bu Eşsiz Cennet Vatanı Cehenneme Çevirdiniz’

Su Kaynakları Kullanılmaz Hale Gelecek

Kalker ocağı, Meriç-Ergene Havzası, Lüleburgaz alt havzasını büyük ölçüde etkileyecek. Bölgedeki su kaynaklarının kirlenmesiyle birlikte içilebilir su kaynakları da kullanılamaz hale gelecek. Tüm bunlarla birlikte kalker ocağı kurulması istenen alanın yaklaşık bin 300 metre ötesinde Pınarhisar’a ait Parkiçi Kaynağı bulunuyor. Bu kaynaktaki su, kentin içme suyu şebekesine veriliyor.

Lüleburgaz Deresi: 150 Bin Kişi Bu Kirlilikten Nasibini Alıyor