Bizi Takip Edin

Ekoloji

Düden’de Çevre Felaketi: ‘Tüm Canlıların Can Güvenliği Risk Altında’

Düden Çayı A Platformu

A Platformu, Antalya Düden Çayı çevresinde binlerce balığın öldüğünü ve bölgede yaşayan tüm canlılar için can güvenliği riski olduğunu ifade etti.

Bölgede yaşayan yurttaşların A Platformu (Antalya Isparta Burdur Denizli Kaş Platformu) ulaşması sonucu bölgede değerlendirmede bulunan yaşam savunucuları, balık ölümleri sebebiyle yetkilileri konuyu araştırmaya ve yetkilileri acil önlem almaya davet etti.

Yurttaşlar, Düden Çayı’nda ve çayın mahallelere gelen küçük arıklardan sürekli olarak ölü balıkların, su kaplumbağalarının, kurbağaların geldiği bilgisini verdi.

A Platformu ve Dereköy Köylüleri: ‘ÇED Raporunda Doğruları Yazın’

Düden Çayı A Platformu

Dereköy’de Skandal Bitmiyor: ‘Maden Şirketinin İşçileri Tarihi Eser Araştıracak’

A Platformu: ‘Düden Çayı İçin Acil Önlem Alınmalı’

Çayda meydana gelen bir kirlenmenin insanları da ciddi şekilde etkileyeceği belirten yurttaşlar, Düden Çayı’nın sularıyla bölgede yeşilliklerin de yetiştiği ve bu sularla bölge üreticilerinin yeşillikleri yıkadığı belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan A Platformu, halk sağlığının ve sokak hayvanlarının büyük risk altında olduğunu ifade etti. Yapılan açıklamada, “Düden Çayı’nda oluşan kirlilik, halk sağlığını riske atıyor. Bölgedeki arıklardan sokak hayvanları da su içiyor. Balık ölümleri özellikle Düden Çayı’nın çıkış noktasından başlayarak, Cırnık Köprüsü çevresinde de yoğun olarak görülüyor. Suyun rengi siyaha döndü. Bölgedeki yurttaşlar suyun renginin siyaha döndüğünü ve çayın normal renginde değil.

Konuyla ilgili acil önlem alınması için Antalya Valiliği ve Antalya Tarım il Müdürlüğü’ne bilgi verildi. Bizler hem halk sağlığını, hem de düden çayında yaşayan balıkların, çaydan su içen kuşların, bölgedeki sokak hayvanlarının can güvenliği için acil önlemler alınmasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Mahkemeden Emsal Karar: Av İhalesi İptal, 47 Yaban Keçisi Kurtuldu

Düden Çayı A Platformu