Bizi Takip Edin

Ekonomi

Sedef Kabaş Sordu, Mahfi Eğilmez Yanıtladı: ‘Türkiye, IMF ile Anlaşır Mı?’

Mahfi Eğilmez Türkiye İMF

Türkiye’nin önde gelen ekonomistlerinden Mahfi Eğilmez, Sedef Kabaş’ın Youtube kanalında yayınlanan ‘Sedefli Söyleşiler’ programına konuk oldu.

Gazeteci yazar Sedef Kabaş’ın sorularını yanıtlayan Mahfi Eğilmez, Türkiye ve Dünya ekonomisine dair birçok merak edilen soruyu, her zamanki yalın üslubuyla yanıtladı.

Sedef Kabaş Merak Edilen Soruyu Sordu: Ali Türkşen Memleket Hareketi’ne Katılıyor Mu?

Mahfi Eğilmez: ‘IMF ile Anlaşmak Her Zaman Mümkün’

Sedef Kabaş son dönemde sıkça dile getirilen, ‘Türkiye, IMF ile yeniden anlaşır mı?’ sorusunu Eğilmez’e yöneltti. IMF ile gizli anlaşma yapılamayacağını, biz istesek bile onların kabul etmeyeceğini belirten Eğilmez, “IMF düzenlemeri açıktır ve tüm düzenlemeler IMF’nin sitesinde açıkça yayınlanır. IMF ile böyle bir anlaşma içerisine girmek her zaman mümkün. Biz eğer sıkıntıda olduğumuzu kabul ediyorsak ve IMF’ye bir niyet mektubu vereceksek; yani ben bu desteği aldığımda, şu adımları atacağım, vergileri artıracağım, cari açığı kontrol edeceğim, bütçe açığını düşüreceğim vb. derseniz, bu her zaman yapılabilir.

Sedef Kabaş’tan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya 10 Kritik Soru

‘Siyasetçiler Ayrılınca Da Anlaşınca Da Zafer İlan Ediyor’

Biz IMF’nin üyesiyiz, kotamız var. Kendi İcra Direktörümüz var ama bu dönemde, biz bunu ister miyiz? Çünkü çok konuşuldu aleyhine. Özal döneminde de böyle oldu. IMF’den çıktı Türkiye, ayrılışımızı büyük bir zafer kazanmışız gibi ilan ettiler. Sonra 1994’te Tansu Hanım Başbakan iken tekrar IMF’ye gittik. IMF bize destek verdi, bunu da zafer olarak ilan ettik.” ifadelerini kullandı.

‘Boğaziçi’ni Türkiyeleştirmeyin, Türkiye’yi Boğaziçi Yapın’

Sedef Kabaş ile Sedefli Söyleşiler: Türkiye, IMF ile Yeniden Anlaşır Mı?