Bizi Takip Edin

Ekoloji

Belediye Başkanı Acar: ‘Asbestli Gemi, Aliağa’ya Giremez’

Serkan Acar Aliağa asbest gemi

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, asbestli gemilerin söküm için bölgeye getirildiği iddialarını yalanladı.

İnsanlar üzerindeki bu algının gerçeği yansıtmadığını belirten Başkan Acar, “Radyasyonlu, nükleer atıklı, asbestli gemiler, Aliağa’da sökülüyor, çevre kirletiliyor, şeklinde bir görüş var. Bu bir algıdır. Oysa Aliağa, gemi söküm konusunda o kadar çok iyi ki, kimsenin, hiçbir ülkenin alamadığı sökülecek gemileri, Aliağa alıyor” ifadelerini kullandı.

ASUD: ‘Tüm İzmir’i Kanser Edecek Kadar Asbest ve Zehirli Madde Geliyor’

Serkan Acar: ‘Kimsenin Alamadığı Gemiyi Aliağa Alıyor’

Aşk Gemisi’nin sökümünün de Aliağa’da yapıldığını hatırlatan Başkan Serkan Acar, Egedesonsöz’e yaptığı değerlendirmede; “Basında Aliağa iş kazalarıyla, zehirli, asbestli gemilerle, hava kirliliğiyle çıkıyor. Aliağa, sanki bacalardan ibaret! Aliağa’ya girince, çıkıncaya kadar kanser oluyorsun! Bunun gibi iddialarla, Aliağa için olumsuz hava estiriliyor” dedi ve o iddialara şu sözlerle yanıt verdi:

“Evet, böyle bir algı oluşturulmuş. Niye? Basın, Aliağa’nın sadece bu tarafıyla ilgileniyor da ondan. Araştırmaya dayalı bilgi yok o haberlerde. Şu anda gemi sökümde faaliyet gösteren altı firmamız, Avrupa Birliği’ne girdi, AB normlarına uygunluk sertifikasını alarak… Diğer firmalarımız da bu hedefe doğru koşuyor. Gemi söküm işi, Sanayi Bakanlığı’nın, İl Çalışma Müdürlüğü’nün kriterleriyle yapılan bir iş değil. Uluslararası kriterler, ortak mevzuatlar çerçevesinde yürütülebilen bir iş. Eğer o gemi, o standartları, o normları taşımıyorsa,  kimse alamaz. ‘Kimsenin almadığı gemi, Aliağa’ya gönderiliyor’ demek saçma bir şey. Kimsenin alamadığı gemiyi Aliağa alıyor. Ülke ekonomisine büyük katkısı var bu sektörün… Mesela satılık fiyatı 150 milyon dolar olan gemiler, buraya söküme 5 milyon dolara geldi. Bunu alabilen tek merkez, Aliağa. Bu sektörün Aliağa’ya da çok faydası var; 2 bin kişi çalışıyor orada”

İzmir’de Sökülecek ‘Asbestli Gemi’ Meclis Gündemine Taşındı

“Asbestli Gemi, Kabul Edilmez”

Son olarak Brezilya’dan bir savaş gemisinin söküm için Aliağa’ya geldiğini belirten Başkan Acar, “Söküm için gelen gemide radyasyon, asbest belirlenmesi halinde, o gemi kabul edilmez. Geminin kontrolleri yapılmadan, Aliağa’ya girme şansı yok. O gemi radyasyonlu mu değil mi, bana bir şey demeleri lazım. Gemi, açıkta tutuluyor, uzmanlarca inceleniyor” dedi ve ekledi:

“Radyasyonlu olup olmadığını ben bilemem. Uluslararası normlar diyor ki, radyasyonluysa, sen bu gemiyi alamazsın! Ya da o gemiyi yola çıkarmazlar. Belgelerde sahtecilik varsa, o da yargının işi.  Onu bilemem. Diyorlar ki Aliağa’da hava kirliliği çok yüksek. Diyorum ki, hangi veriyle bunu söylüyorsunuz? Havadaki kirlilik Çiğli’den, Konak’tan, Bornova’dan daha mı yüksek? Dokuz Eylül Üniversitesi bir araştırma yapmış, Aliağa’da böyle bir kirlilik yok! Demir Çelik bölgesinde havada demir oranı yüksek ama Aliağa merkezde kirlilik yok. Evet; Aliağa’da fabrikalar var. Los Angeles’ta da fabrikalar var! Rafineri var Los Angeles’ta, bizde de var! Fabrikalarda bir sıkıntı varsa, uyarmak, gereğini yapmak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın görevi. Gemi sökümde 15 yıl önceki teknolojiyle bugünkü gemi söküm arasında ciddi bir fark var.”