Bizi Takip Edin

Ekoloji

‘AKP, Direnişi Engellemek İçin İkizdere’deki Camileri Kapattı’

Ikizdere Aylin Nazlıaka cami

CHP’li Aylin Nazliaka, Cengiz İnşaat’a karşı direnen İkizdere halkının toplanmasını engellemek için camilerin kapatıldığını ifade etti.

K2 HABER | CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, gazeteci yazar Sedef Kabaş’ın YouTube kanalına konuk oldu. Rize’de İkizdere köylülerinin başlattığı direnişi ziyaret eden ve bölgeden izlenimlerini aktaran Nazlıaka, “AKP’nin dini bir nevi siyasetin malzemesi haline getiren bir anlayışı vardır, orada camileri kapatmışlar. Kapatma gerekçeleri de şu, camiden anons yapılıyor. Şu saatte, şurada toplanacağız bugün diye. Halkın bir araya gelme ve direnişi büyütmesinden öylesine çekiniyorlar ki camiyi kapatmakta çözüm bulmuşlar. Caminin kapısına kilit vurmuşlar.” ifadelerini kullandı.

17 Günlük Kapanma Sürecinde De Vadiyi Koruyacaklar

İkizdere’de Ne Oluyor?

İktidara yakınlığıyla bilinen Cengiz İnşaat, Rize İkizdere’de bulunan ve biyolojik çeşitlilik nedeniyle koruma altında olan İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı kurma çalışmaları başlattı. Çalışmanın doğa katliamına yol açacağını belirten İkizdere halkı ise yaşam alanlarını savunmak için nöbete başladı.

Türkiye’nin dört bir yanından yaşam savunucusu kişi, kurum ve topluluk, İkizdere’deki taş ocağı çalışmasının durdurulmasını ve bölgenin doğal hali ile korunmasını talep ediyor.

Rize, Cengiz İnşaatın Yağma Alanı Değil