Bizi Takip Edin

Ekoloji

Elimizde Tuttuğumuz Her Ağaç, Diktiğimiz Ağaçtan İyidir

Ayhan küyük ağaç dikimi

İklim değişikliğine karşı ağaç dikin! Ancak elimizde tuttuğumuz her ağacın, yeniden diktiğimiz her ağaçtan daha iyi olduğunu da asla unutmayın!

AYHAN KÜYÜK | Ormanları iklim korumasında ortaklarımız yaparsak, buna biz “doğal iklim çözümü” diyoruz. Araştırmalar, ağaçlandırmanın (yeniden) ağaçlandırmanın, kullanabileceğimiz en büyük doğal iklimi koruma seçeneği olduğunu göstermiştir.

Mevcut ağaçlandırma projeleri göstermiştir ki eskiden daha çok orman vardı! Biz insanlar her zaman diktiğimizden daha fazla ağaç kesmişizdir. Bugüne kadar hiçbir şey değişmedi, ancak artık ormanların alan yaratmaktan fazlasını yapabileceğini çok iyi biliyoruz.

Türkiye’de Ormanların Arttığı İddiası Doğru Mu? İşte Gerçekler…

Ayhan Küyük: ‘Ormanlar Ekosistemlerin Dayanıklılığını Artırır’

Ağaç dikme projelerinin altında yatan ilke şuna dayanır. Bir ağaç CO2 emer ve onu kendisine bağlar. Atmosferdeki CO2 içeriği düşüyor, küresel ısınma yavaşlıyor. Bu sayede ağaçlar dünyaya verdiğimiz zararı telafi ediyor. Gerçek olamayacak kadar kolay değil mi?

Bu arada ağaçlar sadece iklim koruyucular değildir. Ormanlar aynı zamanda ekosistemlerin dayanıklılığını artırır, kökler toprakları erozyondan ve bitişik alanları rüzgar ve dondan korur. Ayrıca doğanın su dengesini dengede tutar ve havamızı arındırır. Ormanların bir soğutma etkisi vardır ve bize dinlenmek için eşsiz alanlar sunar.

‘Ağaçlarla Yapılan Karbonu Telafi Etme Düşüncesi Çok Caziptir’

Şüphesiz ormanları korumalı, sürdürmeli ve yeniden ağaçlandırmalıyız. Sürdürülebilir, sosyal ağaç dikme projeleri, tüm zorluklara rağmen kayıtsız desteği hak ediyor. Atmosferdeki insan yapımı CO2 emisyonları yaklaşık 300 milyar tondur. Dünyada 900 milyon hektar kullanılmayan orman alanı yeryüzünde yeniden ağaçlandırma için mevcut. Yapılan araştırmalara göre, mevcut alanın tamamına ağaç dikilecekse, yeniden ormanlaştırılmış ormanlarda önceden varsayılandan daha fazla CO2 depolanabilir. Toplam yaklaşık 200 milyar ton (bu, atmosferimizi yaklaşık 100 milyar ton rahatlatır).

Her yıl 35 milyar ton CO2 üretiyoruz. Bu çok fazla. Ağaçlarla yapılan karbonu telafi etme düşüncesi işte bu yüzden çok caziptir. Çünkü ağaçlandırma, zamanı geri çevirmek, düzeltmeler yapmak için eşsiz fırsatlar sunmaktadır.

Ayhan Küyük yazdı: ‘Doğaya Karşı Bu Saygısız Tavrın Sebebi Nedir?’

‘Bir Ağaç Yaşlandıkça Daha Çok CO2 Depolar’

Bu arada, bir ağaç sonsuza kadar yaşamaz. Orman yangınları, haşere istilası, fırtınalar, ormansızlaşma veya doğal yaşam döngüsü, bir ağaçta depolanan CO2’sinin yeniden salınması sonucunu doğurur. Böylece iklimi koruma etkisi ortadan kalkar. Bütün bunlara ek olarak, bir ağacın önemli bir iklim koruma etkisine sahip olması onlarca yıl alır. Bir ağaç ne kadar uzun süre dayanırsa, yaşlandıkça, o kadar çok CO2 depolar. Bir ağaç dikme projesinden çıkan bir ormanın ne kadar süreceğini kimse kesin olarak bilmiyor.

İşte bu yüzden elimizde tuttuğumuz her ağaç, yeniden diktiğimiz her ağaçtan daha iyidir. Diğer bir değişle “eldeki bir kuş daldaki 10 kuştan daha iyidir”.

Bu bağlamda küresel ormansızlaşma sona ermeli, davranışlarımız değişmeli, emisyonlarımız büyük ölçüde düşmeli ve o zaman uzun vadede ormanlar çözümün daha mantıklı bir parçası olabilir.