Bizi Takip Edin

Ekoloji

Korkutan Gerçek: ‘Çanakkale Boğazı’nda 17 Metrede Müsilaj Var’

Berfin Adıcan müsilaj

Gazeteci Berfin Adıcan, Çanakkale’de denizin 17 metre altına dalarak ‘müsilaj bitti’ iddialarına karşı gerçekleri gözler önüne serdi.

Çanakkale Boğazı’nda denizin 17 metre altından yayın yapan gazeteci Berfin Adıcan, müsilaj (deniz salyası) sorunun hala devam ettiğine dikkat çekti. Kimi bölgelerde kısmen yüzeydeki müsilajın temizlendiği görülse de denizin altında hala sorunun devam ettiği ifade ediliyordu.

DOSYA HABER | ‘Marmara Denizi, ‘Hayalet Deniz’ Olabilir!’

Berfin Adıcan: ‘El Birliği İle Denizi Öldürdük’

Çanakkale Boğazı’nda denizin 17 metre altından yayın yapan gazeteci Berfin Adıcan, müsilaj sorunun hala devam ettiğine dikkat çekti. Twitter hesabından görüntüleri paylaşan Adıcan, “Bugün Çanakkale Boğazı’nda müsilaj haberimiz için gerçekleştirdiğimiz dalışta 17.1 metreden bir an… Geçmiş olsun arkadaşlar, el birliğiyle bir denizi öldürdük. Durumun vahametini anlamanız için küçük bir kesit paylaşıyorum” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum’un Açıklamaları Tepki Çekmişti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorunu ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından bugüne kadar yüzme suyu alanlarında herhangi bir sorun tespit edilmedi. Yüzme suyu alanlarındaki müsilaja yönelik toksikolojik ve patolojik analizleri yaptık ve olumsuz herhangi bir duruma rastlamadık. Yani vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla denize girebilirler, güven içerisinde balık yiyebilirler” açıklamalarını yapmıştı.

Bakan Kurum’un açıklamaları sosyal medyada, Çernobil Nükleer Santralinde meydana gelen radyoaktif sızıntının ardından “çayda radyasyon yok, ben içiyorum siz de için” sözleriyle gündeme gelen eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral’ın açıklamalarına benzetilmişti.

Prof. Dr. Mustafa Sarı’dan Uyarı: ‘Müsilaj Bitmedi’