Bizi Takip Edin

Ekoloji

Türkiye Artık Taraf: Paris İklim Anlaşması Meclis’te Onaylandı

Paris iklim anlaşması sivil toplum kayyum Gülizar biçer karaca

Paris İklim Anlaşması, Meclis Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edildi. Böylece Türkiye, anlaşmaya taraf olan 192. ülke oldu. 

Paris İklim Anlaşması’na ilişkin kanun teklifi, bugün Meclis Genel Kurulu’nda onaylanarak kabul edildi.

Anlaşma’nın onayını içeren karar Birleşmiş Milletler (BM) sekreteryasına iletilecek ve Türkiye anlaşmaya resmen taraf olacak.

İklim Değişikliğinin En Kötü Sonuçlarından Kaçınmak İçin 9 Yılımız Var’

Paris İklim Anlaşması Nedir?

Kyoto Protokolü’nün 2020 yılında sona erecek olması sebebiyle, 2015 yılında Fransa’nın Paris kentinde gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 21. Taraflar Konferansı’nda, 2020’den sonra geçerli olacak Paris İklim Anlaşması kabul edildi.

Türkiye Cumhuriyeti adına da 22 Nisan 2016’da imzalanmıştı. Türkiye anlaşmayı imzalamış olmasına rağmen, 5 yıldır anlaşmayı Meclis’te onaylamıyordu.

Türkiye Paris İklim Anlaşması’nı Neden Onaylamıyordu?

Anlaşma’nın Temel Hedefleri Nelerdir?

Paris İklim Anlaşması sera gazı emisyonunu 2030’a kadar 56 milyar ton düşürmeyi hedefliyor. Küresel ortalama sıcaklık artışının sanayileşme öncesi döneme göre 2°C altında tutulması; ilave olarak ise bu artışın 1,5°C’nin altında tutulmasına yönelik küresel çabaların sürdürülmesi de ana hedefler arasında yer alıyor.

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı uyum kabiliyetinin ve iklim direncinin arttırılması; düşük sera gazı emisyonlu kalkınmanın temin edilmesi ve bunlar gerçekleştirilirken, gıda üretiminin zarar görmemesi diğer bir temel hedef olarak belirtilmektedir.

Uzmanlar, küresel sıcaklığın 2 derece artmasının geri dönüşü olmayan etkileri olacağı konusunda uyarıyor. Uyarıların başında buzullardaki erimenin hızlanması geliyor. Bu durumun, deniz seviyesindeki yerleşimleri su altında bırakacağı ve iklim mültecilerin ortaya çıkaracağına dikkat çekiyor. Diğer tehditlerse kavurucu sıcaklar, kuraklık, kıtlık ve şiddetli fırtına riski olarak sıralanıyor.

Türkiye’nin Sera Gazı Emisyonu 2030’da 2012 Yılına Göre Yüzde 162 Artacak

2014 yılında 1990’a göre 261 milyon ton daha fazla sera gazı salan Türkiye, ulusal katkı belgesinde emisyonlarını 2030’da 1990’ın 461 milyon ton üstüne çıkarmayı  taahhüt etti. Beyan edilen bu hedef Türkiye’nin sera gazı emisyonlarının 2030’da 2012 yılı seviyesine göre %162 oranında artacağını gösteriyor.

İklim aktivistleri, Türkiye’nin Paris İklim Anlaşma’sını bir an önce onaylaması için çağrı yapıyordu.