Bizi Takip Edin

Ekoloji

HDP, Ekoloji Temelli Bütçe Buluşmalarına Başladı: ‘Kapitalizme Karşı Ekolojist Siyaset’

HDP Ekoloji Temelli Bütçe Buluşması

HDP’nin başlattığı ‘Halk İçin Halkla Birlikte Bütçe Buluşmaları’nın ikincisi İstanbul’da ‘Ekoloji Temelli Bütçe Buluşması’ olarak gerçekleştirildi.

Buluşmaya Can Europe, Marmara Üniversiteli akademisyenler, Yeşil Düşünce Derneği, Kaz Dağları Savunması, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kuzey Ormanları Savunması, Extinction Rebelion’dan (Yok oluş İsyanı) gönüllüler ile ekoloji alanında çalışan bilim insanları, araştırmacılar, gazeteciler ve aktivistler katılım gösterdi.

Buluşmada HDP’den Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüleri Menekşe Kızıldere, Naci Sönmez, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Emek Komisyonu Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse ile Milletvekilleri Hüda Kaya, Necdet İpekyüz, Erol Katırcıoğlu yer aldı.

HDP: ‘Siirt’in Elindeki Tek Koruma Alanını Almak, İklim Suçudur’

Menekşe Kızıldere: ‘Rant Odaklı Politikalar Karşısında Bir Ekoloji İttifakı Kurma Arzumuz Var’

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere, “Ekoloji Temelli Bütçe’den muradımız bakanlık ve devlet bütçesi oluşturulmadan önce bu konuya ilişkin kurumların, kişilerin, çalışanların, platformların, ekoloji alanında mücadele edenlerin sözünü doğrudan parlamentoya taşıyabilmek ve bunları aktarabilmektir. Biz aslında çok uzun süredir çalışıyoruz. Ekoloji meselesini değerlendiriyoruz. Hemen hemen her yerde ekoloji itilaflarına dair ziyaretler yaptık. Halkımızın ne düşündüğünü ve ne hissettiğini, ne istediğini, karşı karşıya kaldıkları ekolojik kırımlara yıkımlara karşı öneri ve görüşleri nedir bunları toparladık. Fakat bugün toplu bir şekilde kurumlar ve kişilerle bir araya gelip devletin her bir yatırımı için nasıl ekolojik temelli bir bütçe olur konuşmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘Dünya bambaşka bir döneme girdi’ diyen Kızıldere, “Paris Anlaşması sürecinden sonrası bu dönüşümün bir parçası olduk. İster istemez bir değişim ve dönüşüm gerçekleşmekte. Fakat maalesef iktidar ve sermaye bu dönüşümü kendi çerçevesinde tutmak istiyor. Biz bu toplantılarla bütçe görüşmeleri öncesinde iktidar ve sermaye kıskacındaki bu iradenin karşısına halkın iradesini koymak istiyoruz.” dedi.

‘Ekoloji Temelli Bütçe Görüşmeleri Başlatmış Durumdayız’

Kızıldere konuşmasını şu şekilde devam etti: “Bu alanda emek verenlerin, sahada çalışanların görüşlerini bu ülkenin bütçesi oluşturulurken oraya yansıtmak ve parlamentoda halkımızın sözü olmak istiyoruz. HDP direkt ekoloji itilaflarıyla çalışan bir parti ve son yayınladığımız deklarasyon metninde olduğu gibi bütün bu yıkım, sermaye ve rant odaklı politikalar karşısında bir ekoloji ittifakı kurma arzumuz var. Güçlü bir arzumuz var. Yeni bir düzen ve dönüşüm olduğunda bunun halkın iradesiyle olması, insan değil canlı odaklı bütün ekolojik sistemleri koruyan bir bütçe ve yatırım yapılması arzusundayız. Bunun için ekoloji temelli bütçe görüşmeleri başlatmış durumdayız.”

“Fosilsiz, nükleersiz, ekolojik varlıkların zarar görmediği bir bütçe talep ediyoruz. Bu istekleri başlıklarla iletmek gerekirse, kömür nükleer yatırımların olmadığı, şirketlerin ormanları terk ettiği, su varlıklarının ve bütün canlıların korunduğu, ormanların iyileştirildiği mega projelerin Kanal İstanbul gibi projelerin iptal edildiği bir bütçe talep ediyoruz. Yerellerden gelen talepleri de aktarıyoruz.”

HDP’li Kızıldere: ‘Gaflete Düşülmüş, Van Gölü Daha Çok Kirletiliyor’

Naci Sönmez: ‘Kapitalizme Karşı Mücadele Etme Ekolojist Bir Siyasetle Mümkündür’

HDP Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Naci Sönmez ise, “Hangi politikayı oluşturursanız oluşturun ekolojik anlayışı olmak zorunda” ifadelerini kullandı.

Sönmez’in açıklamaları şu şekilde:

Her yılın sonunda Meclis’te bütçe görüşmeleri olur. Siyasi iktidarlar bu bütçe görüşmelerinde daha çok tercihlerini ortaya koyarlar. Bugün Cumhur İttifakı, özellikle de AKP neoliberal politikaların sözcülüğünü yapan bir parti olarak ekosisteme zarar veren, doğayla uyumlu olmayan, ranta, talana, yandaşa dönük bir ekonomik siyaset yürütmekte. Bir iktisadi politika ortaya koymaktadır. Doğal olarak biz de HDP olarak bu süreçte biraz halkın taleplerini halkın bütçeye katılımını esas alan bir yerden, farklı komisyonlardaki çalışma arkadaşlarımızla beraber farklı sorun alanlarına değerek ilerliyoruz. Türkiye’de pandemi koşulları daha çok gösterdi ki bundan böyle hangi politikayı oluşturursanız oluşturun bunun bir ekolojik anlayışı olmak zorunda.

Ekoloji sadece börtü böcek meselesi değil, doğayı, çevreyi sevme, gönüllü bir mücadele etme meselesi değil, politikanın ana aksına oturmuş bir meseledir. 21’inci yüzyılda kapitalizmle mücadelede kapitalist politikalara karşı politika geliştirme ekolojist siyasetle mümkün olabilir. Ekonomiyi inşa ederken de gelir adaletsizliğine karşı politika kurarken de tüm bu adaletsiz sisteme karşı siyaset ortaya koyarken de ekolojist bir siyaseti merkezimize alıyoruz. Bu anlayışla yola çıktık. Dün Ergenede’deydik bir heyet halinde. Ergene’de toplumun farklı kesimleriyle temas ettik. Atık problemini Ergene Nehrinin nasıl zehirlendiğini bir kez daha yerinde görerek buna karşı parlamentoda nasıl muhalefet geliştireceğimize dair yol haritası oluşturmaya çalıştık. 

‘İktidarın Yarattığı Ekolojik Yıkım Politikalarını İptal Edeceğiz’

Tercihlerimiz halktan, emekten, ekolojiden yana olursa doğal olarak bütçe tercihlerimiz de ona göre şekillenecektir. Bütçe tercihlerinde Saray’a bütçe yerine halka bütçe, yandaşa bütçe yerine bir ekolojik yaşamı inşa etmek buraya yatırım yapmak ve kaynak ayırmak üzere önerilerimizi paket halinde sunacağız. Bu düzen değişikliğini sağlamayı hedefleyen partimiz şu anda kısmi kazanımlarla ilerlemeye çalışmakta, ancak siyasi iktidarın ortağı olduğunda bütün topluma duyurmak isteriz ki bugün bu iktidarın yarattığı ekolojik yıkım politikalarını iptal edeceğiz ve bunun yerine yaşamdan, canlıdan, doğadan yana bir iktisadi inşa sürecini gerçekleştireceğiz.”