Bizi Takip Edin

Ekoloji

Süheyla Doğan: ‘Kapitalist Sistemden Umudumuz Yok, Çözüm Biziz’

Süheyla Doğan

COP26 Türkiye Koalisyonu’ndan Süheyla Doğan, K2 TV’ye konuk oldu. Zirve’den umut olmadığını belirten Doğan, ‘kapitalist sistemden umudumuz yok, çözümleri sağlayacak olan bizleriz.” ifadelerini kullandı. 

K2 HABER | COP26 Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi devam ederken, iklim aktivistlerinin ve ekoloji örgütlerinin zirveye yönelik tepkileri devam ediyor.

Daha önceki zirvelerde verilen taahhütlerin yerine getirilmemesi sebebiyle, fazla umut beklenmeyen COP26’da son yaşanan gelişmeleri ve halkların iklim taahhüdü olan ‘Glasgow Anlaşması’nı, COP26 Türkiye Koalisyonu ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Süheyla Doğan, K2 TV’den Gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

COP26’dan Güçlü Mesaj Çıkmalı: 1,5 Derecelik Artış ile Nasıl Yaşarız?

Süheyla Doğan: ‘Ülkeler Hiçbir Taahhüdünü Yerine Getirmedi’

İklim Krizi’ne yol açan bütün politikaların tüm kararlarını bu ülkelerin yönetimleri sermaye ile birlikte aldığını belirten Doğan, “1992 Rio zirvesinden bugüne kadar, ülkeler hiçbir taahhüdünü yerine getirmedi. Kapitalist sistem zaten verilen taahhütleri yerine getirmeye niyetli değil. Bu yüzden bizde Paris Anlaşması’na alternatif olarak halkların Glasgow Anlaşması’nı imzaladık. Türkiye’den 3 grup bu anlaşmayı imzaladı: Kazdağı Koruma Derneği, Polen Ekoloji Kolektifi ve İklim İçin Feministler. Glasgow Anlaşması şunu söylüyor, iklim krizine yol açan bütün politikaları, bu ülkelerin yönetimleri sermaye ile beraber alıyor. Dolayısı ile kapitalist sistemden umudumuz yok, çözümleri sağlayacak olan bizleriz.”

1,5 Derece Neden Bu Kadar Önemli Bir Hedef?

İklim Aktivistleri Glasgow’da Protestolar Düzenliyor

Her zirve sonrası siyasilerin verdiği sözlerin, eyleme dönüşmediğinin herkes farkında. Hala birçok ülke taahhütte bulunmasına rağmen, fosil yakıt yatırımlarını desteklemeyi ve orman kesimlerine göz yummaya devam ediyor. Bu sebeple birçok doğa ve yaşam savunucusu Glasgow’da protesto gösterileri yapıyor. İklim aktivistleri artık söz değil, eyleme geçilmesi çağrısını bir kez daha yineliyor.

Küresel Sıcaklık Artışını 1,5 Derece ile Sınırlamak için Ne Gerekir?

COP Nedir?

COP, Türkçe’ye “Taraflar Konferansı” olarak çevrilebilecek “Conference of the Parties” ifadesinin kısaltmasıdır. Her yıl düzenlenen zirve, 197 ülkeyi bir araya getirerek, iklim değişikliğinin ve ülkelerin bununla nasıl mücadele edeceğinin tartışıldığı bir platform yaratıyor.