Connect with us

Blog

Öğrenilmiş Dersler: Bu 10 Girişimcilik Hatasını Yapmayın

girişimcilik hatasını

K2 Haber olarak #PazarOkumalarında girişimciler için önemli olabileceğini düşündüğümüz John Rampton’un “Don’t Make These 10 Startup Mistakes” makalesinin çevirisini paylaşıyoruz.

“Bir işe başlamak zordur. Başlangıcı ateşlemek daha da zordur. Bir şirketi kurmak için uğraşma zorluğuyla karşı karşıya gelen birçok girişimcinin, iş dünyasında daha az önceliği var. Hatta ne zaman akıl almaz müthiş bir fikre sahip olsalar, karışık problemler ortaya çıkar. Mesela yeni bir girişimi yönetmek, mali işleri idare etmek, çalışanları bütçeye uygun şekilde işe almak…

Deneyim eksikliği nedeniyle birçok girişim çoğu zaman talihsizliğe uğrar. Bunun için felaket masallarına katılmadığınızdan emin olun. Buradaki 10 başlangıç hatasını yapmaktan kaçının.

1- Yalnız Yürümek

Başarı ile tanışan kaç girişimin sadece bir kurucusu var? Larry Ellison’ın torpili bir istisna tabi. Doğrusunu söylemek gerekirse bir şirket kurmak zor iş ve bir işi başlatmak, tek bir kişiden daha fazlasını gerektirir. Ezici darbeler ve aksilikler, birinin cesareti olmadan devam etmeyi zorlaştırır. Önce girişimin başlatılması için parayı toplamaya başlamak gerek. Sonra planı yapmak, ürün veya hizmet oluşturmak kalır.

Çoğu zaman bunları tek başına halletmek, inanılmaz derecede korkutucudur. Arkadaşlardan ve profesyonel meslektaşlardan gelecek küçük bir destek, girişim için yardımcı olur.

2- İş Planı Üzerinde Kısıtlama Yapmak

Sağlam bir iş planına sahip olmak, girişimlerin gelecekteki başarısını belirlemede hayati bir rol oynamaktadır. Her şeyden önce bir iş planı, aşağıdaki soruları cevaplayarak, girişimde doğru yönde rehberlik etmeye hizmet eder:
Şirketin amacı nedir? Potansiyel müşteriler kimdir? Misyon ve değerler nelerdir? Şirket için belirlenen yön nedir? Rakipler kimlerdir ve neler yapıyorlar? Şirket başarıyı nasıl ölçebilir?
Başka bir deyişle sağlam bir iş planı, girişimin her yönünü belirler. Şirket ne zaman takılırsa ya da yeni bir girişim başlatırsanız, iş planına bakın!
Bir iş planını işletme okulunda olduğu gibi oluşturmaya gerek yok. Ancak şirketin uzun vadede yönünü belirlemeye yardımcı olacak bir iş planına sahip olmanız önerilir.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Girişimci Olmak İçin Ne Zaman Adım Atmalısınız?

3- Parayı Yanlış Kullanmak

Girişim söz konusu olduğunda, paraya sahip olmak çok büyük bir sorun ve uygun bir şekilde ele alınması gerekiyor. En büyük hatalardan biri, bir işletme sahibi ya da kurucusu aşırı hevesli hale geldiğinde ve işe insan alımı yaparken çok fazla para harcamasıdır. İlk olarak, girişimci tüm yeni çalışanlara ihtiyaç duyduğuna inanabilir. Ancak bu sadece başlangıç finansmanının daha hızlı yanması anlamına gelecektir. Bunu önlemek için sadece ihtiyaç duyulanları işe alın ve adım adım kadroyu belirleyin. Bir kurucu çok fazla parayı hızlıca uçurmaya, gereksiz harcamalar yapmaya eğilimli olabilir. Peki ya işte aniden maliyetli bir değişiklik yapılırsa ve yetersiz fon ayrıldıysa? Ya bir yatırımcı geri çekilir ve müşteri ödeme yapmazsa? İş için hayati bir unsur çok fazla maliyetli olursa? Bu senaryolar için para var mı?
Uygun bir finans yönetimi olmada yeni bir işe asla yelken açmayın. Bu süreçte, sayılarla arası iyi bir kişinin buna yardımcı olabileceğinden emin olun.

4- Yeteneksizlikten Çark Etmeye

Her girişimci hiçbir şeyin planladığı gibi gitmeyeceğini söyleyecektir. Ancak dönüş yapmak oyunun bir parçası. NOKIA kağıt fabrikasıydı ve lastik çizme yaptı. Bugün ise telekomünikasyon şirketi. ODEO bir podcasting platformuydu. Ama APPLE podcasting platformunu başlattığında, ODEO’nun dönmesi gerekiyordu. Bugün ODEO, Twitter olarak bilinen sosyal medya kuruluşudur.
Başarılı bir işletme sahibi olmak için, her kötü durum senaryosu için bir yedek plan hazırlayın, ancak orijinal planın işe yaramaması durumunda esnek ve dönebilir olun.

5- Çok Küçük Düşünmek

Bir girişimci kutunun dışında çok fazla düşünürse (çok küçük bir niş piyasayı hedef almak anlamında), başarı zor olabilir. Başlangıç İnkübatörü Y Combinator’un kurucusu olan yatırımcı Paul Graham “Girişimleri Öldüren 18 Hata”da, birçok girişimcinin daha küçük bir kitleyi hedeflemenin daha güvenli olduğuna inandığını ve böylece rekabetin şiddetli olmadığını söyledi. Ama “eğer iyi bir şey yaparsan, rakiplerin olacak, yani bununla da yüzleşebilirsin,” dedi Graham. “İyi fikirlerden kaçınarak rekabeti önleyebilirsiniz.”

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Güven Sak: Plastik Bankası Blockchain İle Denizleri Temizliyor

6- Yanlış Konum Seçmek

Bir iş kurmak, her zaman önemlidir. Potansiyel müşterilerin ve sektörünün bir bütün olarak maliyeti ve coğrafi konumu göz önünde bulundurularak mağazanın doğru yerde kurulması önemlidir.
Örneğin, Rowland H. Mocy başlangıçta Massochusetts’te bir mağaza açtı ancak başarılı olamadı. Böylece hatalarından ders çıkardı ve işini New York’taki Altıncı Cadde’ye taşıdı. Bu işlem başarılı oldu ve Mocy olarak bilinen perakende deviyle sonuçlandı. Aynı zamanda birçok teknoloji devinin Silicon Valley, Seattle, Portland, Ore gibi teknoloji merkezlerinden çıktığını unutmayın.
Konumun girişim için önemli olmasının başka bir nedeni de var: Risk Sermayecileri.
Graham, çoğu girişimci kapitalistin, yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan girişimleri nasıl finanse ettiğini gözlemledi. Bunun nedeni yatırımcıların ağlarındaki başka kişiler aracılığıyla girişimleri öğrenip öğrenemediği idi. Sonuç şunu gösteriyor: Para almak için, başlangıçta paranın olduğu yere yakın bir yer açın.

7- Önseziyi Göz Ardı Etmek

Girişimcilerin önsezileri gibi bir şey yoktur. Bu nedenle bu kadar yol katedebiliyorlar. O yüzden bunu göz ardı etme ve bunu avantaj olarak kullan. Bir önseziyi sayılarla desteklemelisin. Araştırmaya dayalı olmalı ve performans değerlendirmesi olmalı. Yani iş stratejisi ile örtüşmeli.

8- Uygun Olmayan Bir Zamanda Başlamak

Bir girişime başlarken zamanlama her şeydir. Bazı durumlar, kontrolün dışında olsa da, doğru zamanda başlatılabilmeli.
Kapsamlı bilimsel değerlendirmeleri bir kenara bırakın. Sadece şirketin çok erken başlamadığından veya çok uzun süre beklemediğinden emin olun. Çok erken başlatma, tüm işletmeyi riske atabilir. Şunları göz önünde bulundurun:
Bu, insanların gerçekten istediği bir ürün veya hizmet midir? Pazarlamaya hazır mı?
Sonuçta, rekabeti yenmek ya da gelir elde etmeye yönelik bir girişimin çıkış yapması için acele etmek kötü bir sonuç yaratabilir. Açılışı gerçekleştirip, halka açık hale getirmeden önce hazır olduğundan emin olun. Diğer taraftan çok fazla beklemeyin. Aksi halde tüm para tükenebilir ya da bir rakip ürün piyasaya çıkabilir.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Start-up'lara Küresel Yatırım Fonu Arama İmkanı: WBAF 2019

9- Yanlış İşe Alım Süreci

İşe alma sürecinin çok hızlı olmadığından emin olun. Bu girişimi finansal olarak zora sokacaktır. Ancak işe alım sürecinin en büyük parçası, doğru insanları işe almak olacaktır.
Birçok girişim, işe alınan insanlar doğru ve yetenekli olmadığı için batar. Ya da kişi uyumsuzluğu nedeniyle takımla uyumsuzluk meydana gelir. Bir girişimde nitelikli insanlara sahip olduğunuzdan emin olun.

10- Çok Fazla Etkiye Sahip Olmak

Tavsiye veya eleştiri fark etmez. Dış kaynaklı bir geri bildirim, bazen büyük bir yardımcıdır. Örneğin, Sean Parker eğer Mark Zuckerberg’e Kaliforniya’ya taşınmasını ve projenin adını The Facebook’tan sadece Facebook’a düşürmeyi önermeseydi? Tabi ki çok fazla geri bildirim iyidir diyemeyiz, zararlı da olabilir. Şirketin yolculuğu boyunca çoğu kişi tavsiyede bulunacaktır. Eğer herkesin tavsiyesi takip edilir, uyulursa artık o iş orijinal bir fikir olmaktan çıkar. Çok farklı yönlere çekmek, iş için iyi değildir. Zuckerberg her ne kadar Parker’in tavsiyesini dinlese de, Facebook’ta kendi istediği vizyonunu sürdürdü. Sunulan her tavsiyeyi almadı. O sadece şirketi için işe yarayacakları biliyordu.”

Çeviri: Hazal ERDEM

Kaynak: Don’t Make These 10 Startup Mistakes – John Rampton

Blog kategorisindeki diğer yazılar için: http://k2haber.com.tr/category/blog/

Startup kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/startup/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog

Girişimcilere Özel: En Çok Kullanılan Girişimcilik Jargonları

girişimcilik enis erdem yurdatapan

Ülkemizde “girişimcilik” kavramı, her geçen gün biraz daha hayatımızda yer alıyor. Birçok alanda, farklı sektörlerde yeni girişimler kurulmaya devam ediyor. Gerek girişimci olmak gerekse bir girişimcinin tam olarak ne demek istediğini anlamak, bu noktada oldukça önem arz ediyor. Enis Erdem Yurdatapan, girişimcilik dünyasında en çok kullanılan jargonları ve kelimelerin anlamlarını, örnek kullanımlarını yazdı. Keyifli okumalar.

Accelerator/Incubation Center (Hızlandırıcı/İnkubasyon Merkezi): Mentorluk, çalışma alanı, networking veya maddi yardımlarla girişimlerin kısa sürede büyümesini amaçlayan kurum/program.

Ülkemizde her geçen gün girişimcilere katkı sağlamak amacıyla birçok hızlandırıcı açılmaya devam ediyor. İTÜ Çekirdek, İş Bankası Workup ve Koç Kworks ülkemizdeki en önemli hızlandırıcılardan yalnızca birkaç tanesi.

Accredited Investor (Akredite Yatırımcı): Devlet tarafından onaylı, belirli bir iş tecrübesine ve yüksek gelire sahip, girişimlerin büyümesi için şirket hissesi karşılığında yatırım yapan kişi. Ülkemizde yaklaşık 463 akredite yatırımcı var.

Advertorial (Reklam Yazısı): Bir girişimin kendisini tanımak amacıyla fazla takipçisi olan hesaplarda paylaştırdığı içerik.

Kişisel görüşüm, her geçen gün girişimler kendi sayfalarında organik olarak büyümeye gayret gösteriyorlar ve reklam yazısı kullanımı azalıyor.

Boot-Strapping: Girişimcinin, şirketini büyütürken ve günlük masraflarını karşılamaya çalışırken yatırım almadan aile/arkadaşlarından maddi destek alması.

Girişimcilikte boot-strapping de hızla yükselen trendlerden. Girişimciler, mümkün olduğunca yatırım almadan ilerlemeye ve hisselerini elde tutmaya çalışıyorlar. Ülkemizden çıkan en iyi girişimlerden Yemeksepeti de bunun örneklerinden. 621 milyon dolar karşılığı satılırken o güne kadar çok fazla yatırım almamışlardı.

B-to-B (Business to Business): Bir şirketten başka bir şirkete yapılan satış anlamına gelmektedir.

Örneğin, bir eğitim firmasının girişimini X şirketinin kullanması.

B-to-C (Business to Consumer): Bir şirketten tekil kullanıcıya yapılan satış anlamına gelmektedir.

Örneğin, bir kişinin X marka telefon satın alması.

Burn Rate (Yanma Oranı): Girişimcinin nakit parasının ne kadar sürede biteceğini gösteren metrik.

Girişimler, yatırım ararken genelde bu metrik üzerinden hesaplama yaparlar. Örneğin, X TL nakit yatırım alsak, Y ay bu para bizi idare eder gibi.

Churn Rate (Kayıp Oranı): Aylık/yıllık gibi ödeme planlarında üyelik sonrası müşterinin yenileme yapmama oranı.

Süreli üyelik modeli ile çalışan girişimlerde bu oran çok kritiktir. Düzenli müşteriyi kaybedip yeni müşteriler kazanmak her zaman daha maliyetlidir.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Start-up'lara Küresel Yatırım Fonu Arama İmkanı: WBAF 2019

Pitch Deck (Sunum): En fazla 4 dakika ve 10 slaydı geçmeyecek şekilde girişimcilerin tüm iş modellerini akıcı ve anlaşılır bir şekilde anlattığı sunum formatı.

Girişimciler için en kritik konulardan bir tanesi. Sunumun tüm ayrıntılarına hakim olup gelebilecek sorulara hazırlanmak çok önemli.

Disruptive Technology (Yıkıcı Teknoloji): İlgili pazarda tüm iş şekillerini değiştiren yepyeni bir uygulama.

Örneğin, Uber’in ulaşım sektörüne girmesiyle tüm taksi çağırma ve yolculuk deneyimimizin değişmesi.

Exit Strategy (Çıkış Stratejisi): Girişimi belli bir büyüklüğe getirdikten sonra başka bir kuruma satmak için planlanan strateji

Girişimcilerin her zaman akıllarının bir köşesinde bulunması gereken bir durum. Girişimler için iyi bir satış fırsatı geldiğinde değerlendirebilir. Örneğin, Türkiye’deki en başarılı şirketlerden Gram Games’in 6 yıl büyüdükten sonra 250 milyon dolara dünya oyun devi Zynga’ya satılması.

First Mover Advantage (İlk Hareket Avantajı): Bir girişimin sektöre ilk olarak giriş yapması

Sektörde ilk olmak ve müşteriler tarafından tanınmak çok büyük bir avantaj fakat özellikle Türkiye gibi yeni ürünlere hemen adapte olunmayan ülkelerde, ilk olanın yaptığı hataları gözlemleyip düzelterek ikinci olarak pazara giren girişimlerin de daha başarılı olabildiğini gözlemliyoruz.

Freemium: Ürünün temel özelliklerinin ücretsiz olarak sunulup ekstra özelliklerin paralı olduğu format

Kullanıcıya ürünle ilgili temel özellikleri göstermeden satış yapmak çok zor. O nedenle birçok girişim bu yolu tercih ediyor.

Gamify (Oyunlaştırma): Ürünün, oyunlaştırma altyapısı kullanılarak kullanılma oranını arttırma

Özellikle rekabet olan ve sürekli olarak kullanması gereken uygulamalarda oyunlaştırma çok önemli. İyi bir oyunlaştırma altyapısı kullanılmadığında kullanıcının kısa sürede sıkılması çok muhtemel.

Growth Hacking: Az maliyetli ve hızlı bir şekilde büyüme stratejilerinin uygulanması

Girişimin ilk başlarında çok para kazanılmadığını varsayarsak sosyal medya, SEO ve dijital araçların verimli kullanımı çok önemli.

Hockey Stick: Yatırımcıların girişimcilerden beklediği büyüme eğrisi

Yatırımcılar özellikle erken aşamada girişimlere para verirken, kısa sürede büyük bir ivmeyle büyümesini istiyorlar. Kim istemez ki J

Intellectual Property (Fikri Mülkiyet): Bir ürünün/buluşun patenti ve kullanım hakkı

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Kurumsal Hayatta Girişimcilik: Girişimci Kurumlar Platformu Kuruldu

İnternet girişimlerden kopyalama sık görülen bir durum ve engellenmesi pek mümkün değil fakat özellikle donanımsal bir ürün geliştiren şirketlerin adım atması gereken bir alan.

Iterate (Yinelemek): Sürekli deneyerek optimum kodun çalıştırılması

Launch (Lansman): Şirketi kurmak veya web sitesini canlıya açmak

Lean Startup (Yalın Girişim): Girişimin hızlı bir şekilde çalıştığını ve işe yaradığını kanıtlamak

Girişimciler için bu konu çok önemli. Ürünün temel seviyede çalıştığını göstermeden veya satmaya çalışmadan ek özellikler getirmeye çalışınca müşteri davranışlarını ölçümlemek çok zorlaşıyor.

Leverage (Kaldıraç): Teknoloji veya partnerliği lehine kullanma

Market Penetration (Pazar Penetrasyonu): Potansiyel pazardan yüzde kaçlık satış oranı alındığını gösteren değer

Monetize (Para Kazanma): Müşteriye sunulan hizmetten nasıl para kazanılabileceğini gösteren model

Özellikle erken aşama girişimlerin oldukça zorlandığı bir alan. Müşteriler için çok değerli hizmet sunduğunu düşünen ve hatta sunan girişimler bundan nasıl düzenli olarak para kazanacağı modeli inşa edemediği için batma tehlikesiyle karşılaşabiliyor.

Minimum Viable Product (Minimum Uygulanabilir Ürün): Bir girişimin müşteri karşısına çıkabileceği ve temel fonksiyonları içeren ürün

Girişimcilerin en çok kararsız kaldığı alanlardan bir tanesi. Geliştirilen ürünü müşterinin karşısına ne zaman çıkarılacağını belirlemek çok kritik. Çünkü, bazı girişimciler ürünüm harika olsun öyle satmaya başlayım diye beklerken çok geç kalıp avantalarını yitirebiliyorlar. O nedenle bir an önce temel sorunları çözen MVP’nin pazara çıkarılıp müşteri ile test edilmesi gerekir.

Pivot (Minimum Uygulanabilir Ürün): Şirketin yaptığı işi veya iş yapış şeklini değiştirmesi

Geliştirilen ürünün sürekli olarak müşterilerin geri bildirimleri ile güncellenmesi ve gerekiyorsa bambaşka bir yöne çevrilemsi girişimin geleceği açısından çok önemli.

Ramen Profitable (Yeterli Kar): Tüm şirket ve yaşam masraflarının karşılanacağı kadar kar elde etmek

Responsive Design (Dönüşken Tasarım): Bir sitenin tüm cihazlarda verimli bir şekilde kullanılabilmesi için yapılması gereken tasarım

Telefondan açtığınız bir web sitesinin sayfasının kaydığını ve istediğini sekmelere ulaşamadığınızı düşünün. Muhtemelen anında kapatırsınız. O nedenle responsive design girişimciler için olmazsa olmaz konseptlerden.

Return On Investment (Yatırım Dönüş Oranı): Bir yatırımcının verdiği para karşılığı kazanmayı beklediği para veya bir kampanya sonucu kazanılması beklenen para oranı

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Uğurcan Erdem: URL Nedir? URL Kısaltma Neden Önemlidir?

Runway: Girişimin hiç para kazanmazsa ne kadar süre ayakta kalabileceğini gösteren metrik

SaaS / Software As A Service: Süreli üyelik modeli

Girişimcilikte düzenli bir gelir modeli sürdürülebilirlik açısından çok önemli. O nedenle her geçen gün daha çok şirket SAAS modelini tercih ederek kullanıcısı aylık/yıllık paketlerle hizmetini satıyor.

Scaleable (Ölçeklenebilir): Ürünün belli bir alanda başarıya ulaşıp birçok yerde de aynı şeyi yapabilme potansiyelinin olması

Bir girişimin tam anlamıyla Startup olarak lanse edilebilmesi için ürünü belli bir ülkede/segmentte başarıya ulaşıp bunu bambaşka yerlerde de entegre edip satabiliyor olması gerekir.

Traction (Talep Sinyali): Ürünün kullanılacağı ve satılacağının görülmesi

Artık girişimler ürün daha çıkmadan web sitesinde ürün varmış gibi satış yapmaya çalışıp kaç kişinin ilgilendiğini ölçümlüyorlar. Örneğin, web sitesine gelen 100 kişiden 40 tanesi ürünü almak için “satın al” butonuna tıkladıysa bu girişim için harika bir sinyaldir.

Valuation (Değerleme): Şirketin tüm verdiği hizmetler hesaplandığında tahmin edilen piyasa değeri

Özellikle yatırım alma veya satılma aşamalarında şirket değerlemeleri gündeme gelmektedir.

Value Proposition (Değer Önerisi): Girişimin müşteriye sunduğu hizmet

Yeni başlayan girişimlerin benzersiz değer önerileri bulması gerekir. Yaptıkları iş kolaylıkla tekrarlanabilecek veya kopyalanabilecek olan girişimlerin ayakta durması çok zordur.

VC = Venture Capital (Risk Sermayesi): Girişimlere yatırım yapan kişi/kurum

VC yatırımı alıp/almama kararı girişimin geleceği konusunda çok büyük bir öneme sahip. Çünkü yatırımcı parayı verdikten sonra girişimde söz sahibi olmaya başlar ve eğer işler istediği gibi gitmezse girişimciyi çok fazla zorlayabilir.

Enis Erdem YURDATAPAN

yurdatapan.enis@gmail.com

https://www.linkedin.com/in/enisyurdatapan/

*** Bu makale PMI Turkey Chapter tarafından çıkartılan Proje Yönetim Dünyası dergisinin 19.sayısında yayınlanmıştır. Dergiye ulaşmak için: http://bit.ly/pmidergi19

Blog kategorisindeki diğer yazılar için: http://k2haber.com.tr/category/blog/

Okumaya devam et