Connect with us

Kültür

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, Tiyatroda Yılın En İyilerini Açıkladı

tiyatro eleştirmenleri birliği

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) üyelerinin, 2018-2019 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunları arasından yaptıkları değerlendirme sonucu belirlenen ödüller, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklandı.

İşte Tiyatroda Yılın En İyileri

Berkun Oya’nın yönettiği Krek Tiyatro yapımı “Dünyada Karşılaşmış Gibi” adlı oyun “Yılın Yapımı Ödülü”ne, Funda Eryiğit “Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü”ne, Deniz Karaoğlu “Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’”ne, Kadıköy Tiyatroları Platformu “TEB Özel Ödülü”ne layık görüldü.

“TEB Onur Ödülleri”ne Prof. Dr. Ayşegül Yüksel’e ve kısa bir süre önce kaybettiğimiz Gülriz Sururi’nin anısına verileceği açıklandı.

2019 TEB Ankara Ödülleri’nde ise “Yılın Yönetmeni Ödülü” M. Akif Yeşilkaya’ya, “Yılın Oyuncusu Ödülü” Ankara DT yapımı “12 Öfkeli” adlı oyunun tüm oyuncularına, “TEB Özel Ödülü” Ankara Devlet Tiyatrosu Müdavimleri platformunun kurucusu Sibel Kahramanlar’a, “TEB Onur Ödülü” de Sanat Kurumu’na veriliyor.

Bu yıl 28. si düzenlenen TEB Ödülleri çerçevesinde, Onur Ödüllerinden birinin, tiyatro sanatına verdiği maddî ve manevî desteğin yanı sıra yaşamının son günlerine dek yakından takip ederek, izleyerek ve yapıcı eleştirilerini esirgemeyerek genç oyuncuların daima yanında olan, hayat veda etmeden önce tüm mal varlığını Nesin Vakfı gibi güzide bir eğitim kurumuna bağışlayan Gülriz Sururi’nin anısına verileceği, diğer bir Onur Ödülü’nün de akademisyen ve eleştirmen olarak Türk Tiyatrosu’nun son elli yılına damgasını vuran, titiz araştırmaları, kitapları ve süreklilik arz eden eleştiri yazılarının ötesinde tüm sıcaklığı ve enerjisiyle yetiştirdiği öğrencilerine bakıldığında hocaların hocası vasfını da hakkıyla taşıyan Prof. Dr. Ayşegül Yüksel’e takdim edileceği açıklandı.

TEB Ankara Onur Ödülü’nün ise 1948 yılındaki kuruluşundan bu yana Ankara’da yıllardır düzenlediği tiyatro oyunu tartışmaları, konferanslar, seminerler, okuma tiyatroları gibi nitelikli kültürel etkinlikler yanında, tiyatro ve plastik sanatlar alanında kesintisiz sürdürdüğü ödüllendirme geleneğiyle yetmiş yaşındaki Sanat Kurumu’na verilmesi uygun görüldü.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Oktoberfest İstanbul Yarın Başlıyor: İşte Festivalin Programı

TEB Özel Ödülü bu yıl, profesyonel/amatör, mekânlı/mekânsız ayrımı olmaksızın Kadıköy’de tiyatro yapan tüm tiyatroları birlikte üretmeye davet eden, yerel yönetimle işbirliği kurarak kültür politikalarına yön vermek için kolları sıvayan, tiyatronun rekabetten ve bireysellikten değil birlikten güçleneceğine olan inancı körükleyen Kadıköy Tiyatroları Platformu’na veriliyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu Müdavimleri ismiyle kurduğu sosyal iletişim ağıyla Ankara’daki ve turneler yoluyla da Anadolu’nun bir çok kentindeki seyirciyi tiyatrolar, oyunlar ve tiyatrocularla buluşturan ve bu dinamik etkin ilişki ağını on beş bini aşkın insan topluluğuna ulaştıran Sibel Kahramanlar, TEB Ankara’nın Özel Ödülü’ne değer görüldü.

tiyatro eleştirmenleri birliği yılın ödülü dünyada karşılaşmış gibi

Krek Tiyatro / Dünyada Karşılaşmış Gibi

Yılın Yapımı Ödülü, Berkun Oya’nın kurucusu olduğu Krek Tiyatro prodüksiyonu “Dünyada Karşılaşmış Gibi” oyununa, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü, Craft Tiyatro’nun “Fotoğraf 51” adlı oyunundaki performansıyla Funda Eryiğit’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü, BAM Tiyatro’nun “Kader Can” adlı oyunundaki tek kişilik performansıyla Deniz Karaoğlu’na veriliyor.

TEB Ankara’nın ödüllerinde ise Yılın Yönetmeni Ödülü’nün Ankara Devlet Tiyatrosu prodüksiyonu “12 Öfkeli” adlı oyunun yönetmeni M. Akif Yeşilkaya’ya, Yılın Oyuncusu Ödülü’nün de sahneledikleri ansambl oyunculuğu ile oyun süresi boyunca sahnede rejiye ve metne sağladıkları yaratıcı katkıları, canlandırdıkları oyun kişilerinin toplumsal ve kişisel özelliklerini de dikkate alarak inandırıcı biçimde seyirciye aktarmadaki başarıları nedeniyle “12 Öfkeli” oyununda rol alan tüm oyunculara verileceği açıklandı.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği ödüllerini, Nisan ayında İstanbul ve Ankara’da yapılacak törenlerde sahiplerine takdim edecek.

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  22. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali Başlıyor: Hamlet Collage Oyunu
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Google’dan Duygu Asena İçin Doğum Günü Doodle’ı

Arama Motoru Google bugün Doodle’ına Duygu Asena’ya yer verdi. Türkiye’deki kadın hareketinin öncülerinden olan Duygu Asena, 19 Nisan 1946 yılında doğmuştu. Ardında birçok değerli kitap bırakan Asena, 30 Temmuz 2006 tarihinde beyin tümörü sebebiyle aramızdan ayrılmıştı.

Duygu Asena Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Pedagoji bölümü mezunudur. Mezuniyet sonrası gazeteciliğe yöneldi. 1972 yılında ilk yazısı Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde yayınlandı. Daha sonra çeşitli gazetelerde yazar ve muhabir olarak görev yaptı. 70’lerin sonunda Kadınca, Onyedi, Ev Kadını, Bella Bayan, First gibi pek çok kadın dergisini yönetti. Aynı zamanda Söz, Sabah, Güneş, Milliyet ve Habertürk gazetelerinde de köşe yazarlığı yaptı.

​1987 yılında yayınlanan “Kadının Adı Yok” isimli ilk kitabı bir yıl içinde 40 baskı yaparak rekor kırdı. Bu kitabın satışı Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından muzır bulunarak sınırlandırıldı, poşet içinde satılmaya başlandı. Daha sonra Duygu Asena’nın açtığı dava ile kitap yeniden serbest olarak satılmaya başlandı. Kadının Adı Yok ayrıca Hollanda, Almanya ve Yunanistan’da da tercüme edilerek yayınlandı. Kitap Atıf Yılmaz tarafından sinemaya da uyarlandı.

Duygu Asena, 30 Temmuz 2006’da beyin tümörü nedeniyle İstanbul’da vefat etti. Hala feminizmin en önemli yazarları arasında kabul edilmektedir.

Duygu Asena’nın Eserleri

Kadının Adı Yok, 1987

Aslında Aşk da Yok, 1989

Kahramanlar Hep Erkek, 1992

Değişen Bir Şey Yok, 1994

Aynada Aşk Vardı, 1997

Aslında Özgürsün, 2001

Aşk Gidiyorum Demez, 2003

Paramparça, 2004

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerikler İlginizi Çekebilir

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Freddie Mercury Hayranlarının Beklediği Film: Bohemian Rhapsody
Okumaya devam et