Connect with us

Ekoloji

TVD’nin ‘Dünya Vegan Günü’ Etkinliğine 2 Bine Yakın Kişi Katıldı

dünya vegan günü

Dünya Vegan Günü Türkiye 2019 Etkinliği, iki bine yakın kişinin katılımıyla 3 Kasım Pazar günü büyük bir organizasyonla gerçekleştirildi. V-Label International ana sponsorluğu ve Türkiye Vegan Derneği organizasyonu ile gerçekleştirilen etkinliğin bu yıl da mekan sponsorluğunu Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel üstlendi.

Birbirinden farklı konularda 10’dan fazla konuşmacının sunumuyla gerçekleşen panellerle birlikte, ziyaretçileri fuaye alanında ürün sergileri, tadım etkinlikleri, vegan mutfak atölyesi, çocuklarla hayvanlar etkileşimi resim atölyesi, kitap tanıtımları ve hayvan hakları temalı  fotoğraf sergisi karşıladı.

Hayvan Hakları, Sağlık ve Ekoloji alanında uzman konuşmacıların yer aldığı panelde, Prof. Dr. Hakan Şentürk, Dr. Öğr. Üyesi Barika Göncü, Çevre Bilimci Canan Orhun, Dr. Murat Kınıkoğlu, Dr. Suat Erus, Deneye Hayır Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Melda Onur ve Dr. Oğuzcan Kınıkoğlu, Dr. Munkhtsetseg Banzragch Yağcı, TVD Diyetisyeni Didem Varol, Sanatçı Ayça Tekindor, Türkiye Vegan Derneği Başkanı Ebru Arıman gibi pek çok konuşmacının yanı sıra Basit Vegan Platformu’nun kurucusu Gazeteci Şebnem Turhan da atölye çalışmasıyla yer aldı. Çocukların da unutulmadığı etkinlikte Çocuklarla Hayvanlar Etkileşimi Resim Atölyesi minik ziyaretçilerle buluştu. Çocuk hayvan dostlarının renkli çalışmaları daha sonra TVD tarafından sergilenecek.

vegan günü etkinliği tvd

Katılımcılarla İnteraktif Anket Çalışması Yapıldı

Dünya Vegan Günü etkinliğinde bu alandaki bilimsel çalışmalar da unutulmadı. Akademik çalışmalar için ayrı bir başvuru ve irtibat masası oluşturulan etkinlikte çeşitli akademik çalışmalara temel oluşturacak kaynak sağlanması adına katılımcılarla araştırmacılar bir araya geldi.

Vegan olanlardan ziyade vegan olmayanlar, veganlığa ilgi duyan, bilgi sahibi olmayan ve merak edenleri ağırlıklı olarak hedefleyen etkinlikte diğer yıllardan farklı olarak ilk kez eş zamanlı interaktif bir anket çalışması da yapıldı. Çalışmada ilk olarak ziyaretçilere bu etkinlikte bulunma nedenleri soruldu. Anket katılımcılarının %50,6’sı “Vegan olduğu için” bu etkinlikte bulunduğu yanıtını verirken, %24,8’i “Veganlığa ilgi duyduğu için”, %15’i “Vejetaryen olduğu için” ve %8’i de “Merak ettiği için” bu etkinlikte bulunduğunu ifade etti. Veganlık hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz sorusuna katılımcıların %52,6’sı “Evet” yanıtını verirken %47,4’ü “Hayır” cevabı verdi. “Ev dışında beslenme konusunda alternatifleriniz yeterli mi?” sorusuna katılımcıların %88’i “Hayır” yanıtı verirken %12’si “Evet” yanıtı verdi. Hayvansal ürünleri hayatınızdan çıkarma sebebinizi en iyi ne açıklar sorusuna 3 seçenekli oranlama yapma şansı verilen katılımcılar, 10 üzerinden 8,4 ile birinci sırada “Hayvan Hak ve Özgürlükleri”, 10 üzerinden 6,3 ile ikinci sırada “Sağlık”, 10 üzerinden 6 ile üçüncü sırada “Ekoloji” ve 10 üzerinden 1,2 ile son sırada “Diğer” nedenlerini işaretledi. Etkinliğin değerlendirmesinin de yapılması istenen ankette, “Bugün burada daha önce duymadığınız bir bilgi aldınız mı?” sorusuna, katılımcıların %87,3’ü “Evet”, “%12,7’si ise” Hayır” yanıtı verdi. “Şu ana kadar duyduklarınızdan ne derece etkilendiniz?” sorusuna, katılımcıların % 79’u “Etkilendim” yanıtı verirken, %17,3’ü “Kısmen etkilendim” ve %3,7’si de “Etkilenmedim” yanıtı verdi. Yazılı değerlendirmelerin de alındığı araştırma sonuçları, sonraki etkinlikler ve çalışmalar için kaynak olarak kullanılacak.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Biz Öldürüyoruz, Onlar Yaşatıyor: Sahiplerini Yangından Kurtardı

Etkinlikte ayrıca katılımcılara çeşitli vegan ürünlerin yanında Vegan Başlangıç Kılavuzu da hediye edildi.

TVD – Türkiye Vegan Derneği

Türkiye’de resmi olarak 7 yıldır faaliyet gösteren Vegan Derneği (TVD), türler arası eşitliği savunan bir hayvan hakları örgütüdür. Uluslararası Vejetaryenler Birliği (IVU), Avrupa Vejetaryen Birliği (EVU), V-Label International Türkiye temsilcisidir.

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ekoloji

Ilısu Barajı Bitiyor: Suların Dolduracağı Bölgedeki Hayvanlar Ne Olacak?

ayşem özleyiş oğuz pader

Batman’da Ilısu Barajı’nın tamamlanma aşamasına gelmesiyle birlikte, antik kent Hasankeyf’te taşınma işlemleri hızlandırıldı. 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile milyonlarca canlının yaşadığı Dicle ve Botan vadileri, Ilısu Barajı’nın suları altında kalacak. Hasankeyf’te taşınma işlemleri devam ederken, işin bir başka önemli boyutunu PADER – Patili Canlar İstanbul Temsilcisi Ayşem Özleyiş Oğuz gündeme getirdi. Sosyal medya hesabından bölgedeki hayvanların Siirt Belediyesi tarafından alınmadığını iddia eden Oğuz, “Baraj suları açıldığında hepsi su altında kalarak boğulacak. Belediye uyarıları dikkate almıyor” ifadelerini kullandı.

K2 Haber olarak Ayşem Özleyiş Oğuz’un ve Siirt Hayvan Hakları Topluluğu’ndan Eren Kaan Yüzer’in konuya ilişkin görüşlerini aldık.

Oğuz, “Bölgedeki hayvanseverlerden baraj sularının dolduracağı Botan Vadisi’nde yaklaşık 70-80 köpek olduğu bilgisini aldık. Baraj sadece Hasankeyf gibi tarihi yerleri değil aynı zamanda Dicle Vadisi’nin tüm ekolojik sistemini ve ne yazık ki orada yaşayan tüm canlıları da sular altında bırakacak. Ulaşmaya çalıştığımız Siirt Belediyesi şimdiye kadar ciddi bir şekilde bu konuyla ilgilenmedi. Siirt Valiliği bu konuda Belediye’ye bir uyarı da yaptı fakat Belediye yetkilileri yine bir şey yapmıyor. Valiliğin belediyeye daha fazla baskı yapması gerekiyor. Çünkü vakit her geçen gün daralıyor. Buradaki canlıları kurtarmak zorundayız. Kamuoyu desteği çok önemli, herkesin desteğine ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Siirt Belediyesi’nin bölgedeki hayvanları toplamak için çaba göstermediğini belirten Yüzer ise şu ifadeleri kullandı: “Ilısu Barajı’nın etkileyeceği alanlardan biri de şehirden toplanan köpeklerin atıldığı araziler. Burada bizim son bilgilerimize göre 70 civarında köpek bulunuyor. Buranın haricinde köpeklerin atıldığı başka bölgelerin olduğunu da düşünüyoruz. Belediye yetkilileri baskımız üzerine bölgeye gidiyor fakat yeterli arama çalışmasını gerçekleştirmiyor. Her seferinde eli boş dönüyor. Köpekler hala orada büyük risk altında. O bölgeye giden yolun kapatılması ile de köpekler orada mahsur kaldı. Geçtiğimiz günlerde Siirt Valiliği’nde Hayvan Hakları Koruma Kurulu toplantısı düzenlendi. Bu toplantıya biz de katıldık. Buradaki hayvanların durumundan bahsettik. Valilik de durumdan oldukça rahatsız. Valilik, bölgede Jandarma ve Emniyet’in araştırma yapılması için talimat verdi. Aynı zamanda Belediye’ye de görevini yapması için uyarı yapıldı. Kayyum döneminde yapılan bakımevi ise bütçe ve personel eksikliği sebebiyle hala açılmıyor. Bu bakımevinin bir an önce faaliyete geçmesi ve bölgedeki hayvanların acil olarak kurtarılması gerekiyor.”

Mardin’in Ilısu köyü mevkiinde Dicle Nehri üzerinde inşa edilen Ilısu Barajı, nehrin geçtiği Mardin, Siirt, Şırnak, Batman kentlerinde birçok bölgeyi etkiliyor.

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Türkiye Vegan Derneği'nden 'Dünya Vegan Günü' Etkinliği

Botan’daki Canları Neden Ölüme Terk Ediyorsunuz?

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Oğuz, Siirt Belediyesi’nin Siirt Hayvan Hakları Topluluğu ve Siirt Valiliği’ni dinlemediğini belirtti.

Botan vadisindeki canların oradan alınması gerekli,belediye almıyor.Aralarında hasta ve yaşlı canlar var. Baraj suları açıldığında Hasankeyf dahil hepsi su altında kalacak ki bu her geçen dakika yaklaşıyor!
Belediye uyarıları dikkate almıyor!
Valilik de uyarı yapmış!

— Ayşem Özleyiş Oğuz 🌱 (@AysemOzleyis) November 4, 2019

Ekoloji kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekoloji/

Okumaya devam et