Connect with us

Ekonomi

Katar’dan Türkiye’ye 15 Milyar Dolar Doğrudan Yatırım

15 Milyar Dolar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi. Görüşme sonrası Katar’dan Türkiye’ye 15 Milyar Dolar doğrudan yatırım yapılacağı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada; “Katar Emiri Şeyh Temim’in çalışma ziyareti çerçevesinde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Sayın Şeyh Temim görüşmede, Katar olarak Türkiye’ye 15 milyar Dolar yatırım paketini hızlıca hayata geçireceklerini ifade etmişlerdir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Katar Maliye Bakanı Ali Şerif el-İmadi’nin de hazır bulundukları görüşmede iki lider, Türkiye-Katar arasındaki ilişkileri her alanda daha da geliştirme hususundaki kararlılıklarını teyit etmişlerdir” ifadeleri kullanıldı.

Katar, Türkiye’nin Stratejik Ortağıdır

Görüşme öncesi Katar Ankara Büyükelçisi Salim Mübarek Al Şafi, yazılı bir basın açıklaması yayınladı. Şafi, “Katar, 2016 yılında Türkiye’deki başarısız darbe girişiminde olduğu gibi, Türk kardeşlerinin yanında durmaya devam edecektir ve kardeş Türk halkının yardımına her zaman ilk koşandır. Katar halkı, Türkiye’nin maruz kaldığı ekonomik operasyonda Türk parasını desteklemek için 10 milyonlarca Dolar tutarında Türk Lirası satın almıştır. Türkiye, Katar’ın stratejik ortağıdır.” açıklamasında bulundu.

Liderlerden Sosyal Medya Mesajları

Dolar, Güne 6 TL’nin Altında Başladı

15 Milyar Dolar doğrudan yatırım haberi, piyasaların güne moralli başlamasına sebep oldu.

5.90 seviyesine dek inen Dolar/TL kuru, saat 10:00’da 5.78 seviyesinden işlem görmeye başladı. Avro da 7.90’lara kadar çıktığı seviyeden 6.68’e döndü.

Ekonomi kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/ekonomi/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir