Connect with us

Ekoloji

Hayvanların Yaşam Hakkı Yönetmeliklerle Belirlenemez

av cinayettir

Yaşam savunucuları sosyal medyadan #AvKatliamınaDurDe etiketi ile hayvan hayatlarının yönetmeliklerle belirlenmesine tepki gösterdi.

TVD’nin ‘Dünya Vegan Günü’ Etkinliğine 2 Bine Yakın Kişi Katıldı

Hayvanların Yaşam Haklarına Saldırılar

Av Cinayettir: Tepki Çeken Görüntüler

Son dönemde yine hayvanlara yönelik şiddet ve öldürme eylemleri yürekleri acıtıyor.

Artvin Arhavi’de Tanju Çakmak isimli cani tarafından vurulan ve köpeklerin saldırısı altında can veren yavru ayının görüntüleri sosyal medyada gündem olmuştu. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) şahıs hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bilimin, Aklın ve Vicdanın Sesini Dinleyip Vegan Olun

İhale İle Dağ Keçisi Öldürmek

Sözcü’den Evren Demirbaş’ın haberine göre, dağ keçilerinin avlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ihale açıldı. Çeşitli bölgelerde toplam 17 adet yaban ve çengel boynuzlu dağ keçisinin avlanılması için açılacak olan ihalede, ‘2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 37. Maddesi uyarınca ve 5677 Sayılı Kanun ve Döner Sermayeli Kuruluşlar İhale Yönetmeliğinin 29 a maddesine göre ‘Kapalı Teklif Usul’ ile ihale edilecektir’ ifadeleri kullanıldı.

Haberin duyulmasından sonra sosyal medyada ciddi tepki oluştu. Tunceli Kültürel ve Doğal Mirası Koruma Girişimi Sözcüsü Avukat Barış Yıldırım da, ”Avcıların bu tür habitat ortamlarına girmeleri uluslararası hukuka göre doğru değil. Bu ihale işlemine karşı biz hukuksal süreç yürüteceğiz’‘ dedi.

Türkiye’ye Gelen ‘Üst Düzey’ Yabancılara Hayvan Öldürme İzni

Mecliste görüşmeleri süren torba teklife ilave edilen madde ile birlikte, yurt dışından gelen yabancı diplomat, uluslararası kuruluş temsilcisi, devlet adamı gibi “üst düzey misafirler” ülkemize geldiğinde dilediğince avlanarak hayvanları öldürebilecek.

Avcılıkla ilgili önemli değişiklikleri de içeren düzenleme, Meclis Tarım Komisyonu’ndan geçti.

Sosyal Medyadan Etikete Destek

 

Yuvası ve Yumurtaları Dağıtılan Kuğu Üzüntüden Yaşamını Yitirdi

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.